LINKI AFILIACYJNE

LG SC9S to soundbar LG idealny dla Ciebie pod jednym warunkiem

11 minut czytania
Komentarze

Gdyby ktoś powiedział mi, że można zrobić soundbar, który dedykowany byłby do odpowiedniego modelu telewizora lub projektora, to podrapałbym się w czoło, zrobił wielkie oczy a na koniec szyderczo zaśmiał. Okazuje się jednak, że można, i pomimo tego, że marketingowcy LG piszą o “dźwięku doskonale zharmonizowanym z telewizorami LG”, co jest oczywistą fantazją, to naturalnym jest, że chodzi tu o funkcjonalność oraz możliwość wspólnej instalacji. Pod tym względem recenzowany soundbar LG SC9S jest bardzo ciekawą opcją dla właścicieli OLEDów jak i telewizorów LCD od Koreańczyków.

LG SC3S – dobry soundbar dla każdego

Recenzowany LG SC9S to klasyczny soundbar będący listwą z wbudowanymi głośnikami oraz elektroniką. W zestawie znajdziemy także bezprzewodowy subwoofer. Urządzenie pomimo tego, że kierowane do telewizorów LG, jest uniwersalnym soundbarem, który bez problemu możemy zestawić z dowolnym telewizorem innych producentów. Będzie działał, sprawdziłem i podłączyłem do Samsunga – nic się nie zepsuło, eARC działało bez zarzutu, a telewizor ze złości wcale nie wybuchł. 

Zalety

 • Dynamiczny dźwięk
 • Duże możliwości personalizacji dźwięku
 • Duże możliwości odtwarzania dźwięku przez Wi-Fi

Wady

 • Wysoka cena
 • Niespójny wygląd subwoofera i soundbara

Recenzja LG SC9S – krótka opinia

Soundbar fantastycznie się prezentuje, zapewnia bogatą funkcjonalność i cudownie gra. LG SC9S to idealny sprzęt do kina domowego, który w bardzo przyzwoity sposób sprawdzi się także przy odsłuchu audio.

9/10
Ocena

Soundbar LG SC9S

 • Wygląd zestawu 8
 • Funkcjonalność 10
 • Dźwięk przy odsłuchu kina domowego 9
 • Dźwięk przy odsłuchu muzyki 7
 • Opcje dostosowania dźwięku 10
 • Kompatybilność z innymi urządzeniami 10

Zestaw i cena LG SC9S

W zestawie poza listwą i subwooferem znalazłem pilota zdalnego sterowania, zasilacz do listwy, kabel zasilający do subwoofera oraz niezbędną papierologię. Znajdziemy tu także komplet akcesoriów, które to właśnie sprawiają, że w łatwy sposób możemy SC9S zainstalować razem z telewizorami LG, co rozwinę w dalszej części materiału.

Cena LG SC9S wynosi 3999 złotych, więc nie jest to tani soudbar a sprzęt, przed którym musimy stawiać wysokie wymagania. Dlatego bez zbędnego przedłużania, sprawdźmy, co potrafi recenzowany sprzęt.

Jakość wykonania soundbara LG SC9S

Jak wspomniałem na początku, LG SC9S to soundbar wyprodukowany z myślą o telewizorach LG, głównie OLEDach, ale nie tylko. Pełną listę kompatybilnych modeli znajdziecie oczywiście na stronie producenta

Pierwsza kwestia to wygląd zewnętrzny. Urządzenie zostało wykonane po prostu świetnie. Można powiedzieć, że tak jak na sprzęt klasy premium przystało.

Cała obudowa to mocne i grube tworzywo sztuczne, konstrukcja jest solidna, sztywna, nie trzeszczy ani nic luzem nie lata. Grafitowa kolorystyka na górnej części imituje szczotkowane aluminium.

Front oraz reszta przestrzeni, która kryje głośniki, to drobna kratka akustyczna. Z jednej strony chroni ona przetworniki przed czynnikami zewnętrznymi, jak i pozwala na wolny przepływ ciśnienia akustycznego. Zrezygnowano tu z tkaniny, która łatwo łapałaby kurz oraz mogłaby być podatnym gruntem do zniszczenia dla dzieci czy domowych zwierzaków. 

Na górnej części recenzowanego soundbara znajdziemy trzy głośniki: po prawej i lewej stronie, jak i głośnik środkowy, który przyozdobiono okrągłą perforacją. Przy tym ostatnim głośnikiem znajduje się element panelu dotykowego z ikonami poszczególnych funkcjonalności. Jest to oczywiście tylko jedna z opcji sterowania soundbarem, ponieważ w zestawie znajdziemy jeszcze pilota zdalnego sterowania. Inną możliwością jest aplikacja do pobrania na Android i iOS, którą bliżej opiszę w dalszej części materiału.

Pilot jest nieduży i nawiązuje wyglądem do znanych z oferty LG pilotów Magic. Z jego pomocą możemy wysterować każdą funkcją soundbara. Niestety tylko trzy diody ukryte za frontową perforacją, wymagają wcześniejszego zapoznania się z instrukcją obsługi, aby zrozumieć, co w danym momencie wyświetlają. Trochę pomaga głosowa informacja o uruchomionej w tym momencie funkcji, jednak nie jest to tak intuicyjne, jakbym się tego spodziewał.

Nie ma co się jednak przejmować. Ustawienie robimy raz, później już wszystko działa automatycznie. Przecież za pomocą portu HDMI możemy nie tylko przesyłać dźwięk. Soundbar uruchomi się automatycznie po włączeniu telewizora oraz będzie reagował na sterowania głośnością telewizora. To rozwiązanie ma być wygodne i takie właśnie jest.

Bezprzewodowy subwoofer nawiązuje stylistyką do listwy, jednak zabrakło tu trochę konsekwencji. Góra co prawda również została wykonana z tworzywa sztucznego imitującego szczotkowane aluminium, jednak boki i front to już materiałowa maskownica. No cóż, chciałoby się, żeby było idealnie, jednak nie jest.

Technologie i możliwości LG SC9S

LG SC9S to soundbar działający w technologii 3.1.3. Są tu trzy kanały grające do przodu, odpowiadające kanałowi prawemu, lewemu oraz centralnemu. Jest jeden subwoofer oraz trzy kanały efektowe, dwa z nich rozpraszają dźwięk w górę i na boki, tworząc efekty przestrzenne a jeden z nich gra w górę wspomagając technologię Dolby Atmos i DTS X. 

Łącznie producent wyliczył moc na szalone 400 watów, jednak nie dajmy się ponieść fantazji. Bardziej realistycznie to zabrzmi jeśli napiszę, że jest tu 220 watowy subwoofer, a na każdy z kanałów przeznaczono po 30 watów mocy.

recenzja Lg SC9S test opinia
Soundbar LG SC9S

Soundbar zapewnia też wiele możliwości podłączeń. Standardowym konektorem do telewizora jest oczywiście HDMI eARC, dodatkowo znajdziemy tu wejście HDMI, które pozwala na podłączenie dodatkowego urządzenia i przesłania obraz wysokiej rozdzielczości na telewizor czy projektor. Mogą to być nawet nowe konsole czy komputery ponieważ soundbar wspiera rozdzielczość 144Hz jak i technologie VRR i ALLM.

Może to być także odtwarza Blu-ray ponieważ urządzenie LG wspiera sygnał 4K czy HDR 10+ czy Dolby Vision. W tylnej części sprzętu znajdziemy także USB oraz złącze optyczne. Nie mogło zabraknąć również łączności bezprzewodowej, która realizowana jest za pomocą Bluetooth oraz Wi-fi. Ktoś może zapytać po co tu Wi-Fi? Otóż LG umożliwia także wygodne słuchanie muzyki za pomocą takich technologii jak Airplay 2, Spotify Connect, Tidal Connect czy Chromecast. Wystarczy zainstalować aplikację LG Soundbar i podłączyć urządzenie do internetu. 

Funkcjonalność soundbara LG SC3S

Połączenie z siecią zapewnia także możliwość sterowania opcjami urządzenia, które w wygodny sposób pozwolą dopasować charakterystykę dźwięku zarówno do rodzaju odtwarzanego materiału jak i naszych indywidualnych preferencji. Poniżej nieco rozwinę te właśnie możliwości:

 • Korekcja stosunku natężenia dźwięku poszczególnych kanałów audio. Dzięki tej funkcji możemy niezależnie ustawić głośność każdego z kanałów.
 • Korekcja poziomu subwoofera. Tak samo jak w przypadku głośników wbudowanych w listwę, możemy niezależnie sterować natężeniem dźwięku wydobywającego się z subwoofera.
 • Automatyczna kalibracja.  LG zapewnia możliwość automatycznej kalibracji. Wystarczy uruchomić funkcję, po czy usłyszymy zestaw dźwięków testowych, za pomocą których soundbar sam skalibruje się do pomieszczenia. Wypróbowałem tę funkcję, szczerze mówiąc nie wiem za bardzo na jakiej zasadzie ona działa. Raczej jest to wykorzystanie wbudowanego w soundbar mikrofonu, co nieco mija się z celem, ponieważ miejsce odsłuchu różni się od miejsca ustawienia soundbara. A to przecież wpływa na jakość dźwięku, który słyszymy. Po kalibracji nie usłyszałem jakiejkolwiek zmiany na plus. Nie polecam tej funkcji.

Gdyby ktoś był jednak bardziej liczył na producenta pod względem barwy dźwięku, to znajdzie tu również fabrycznie zdefiniowane  ustawienia dźwięku. Tą opcję nazwano Sound Effect, zapewnia ona aż osiem różnych trybów działania urządzenia.

 • AI Sound Pro – opcja inteligentnej optymalizacji dźwięku – cokolwiek to znaczy nie brzmi imponująco;
 • Standard – dźwięk o sporej ilości basu i trochę zbyt małym natężeniu wysokich tonów;
 • Cinema – więcej średnicy i wysokich tonów. Lepszy dźwięk przestrzenny, rzeczywiście sprawdzi się do oglądania filmów;
 • Clear Voice Pro – Przycisza nieco bas i sopran wydobywając więcej średnich tonów, które odpowiadają za wyrazistość wokali. Dobry dźwięk do programów informacyjnych czy seriali;
 • Sports – nazwa tłumaczy, że powinien być to idealny tryb do wydarzeń sportowych. Zachowuje dobrą zrozumiałość dialogów, dodając nieco efektów przestrzennych. Chodzi tu o uwydatnienie dźwięków publiczności na stadionach czy w hali aby poczuć się bardziej jak na trybunach. Ma to sens;
 • Music – tryb typowo stereofoniczny, bez dodatkowych efektów przestrzennych. Trochę jednak zbyt dużo basu w stosunku do wysokich częstotliwości;
 • Game – jak się można domyślić – tryb do grania w gru. Podobnie jak w trybie kinowym, mniej basu, sporo średnich i wysokich tonów, jednak trochę mniej efektów przestrzennych, które mogłyby zakłócać rozgrywkę;
 • Bas Blast – Efekt czystego i dynamicznego brzmienia. Dobra wyrazistość wszystkich częstotliwości, wysoka precyzja. Wcale nie ma tu dużo basu. Bardzo ciekawy efekt.

Współpraca z telewizorami LG

Jak wspomniałem na początku LG SC9S to soundbar wyprodukowany z myślą o telewizorach LG, głównie OLEDach ale nie tylko. Pełną listę kompatybilnych modeli znajdziecie oczywiście na stronie producenta. 

W zestawie znajdujemy uchwyt WOW, jest to rozwiązanie, idealnie pasujące do OLEDów z serii C, jednak jeśli masz inny telewizor LG, to polecam sprawdzić na stronie producenta, część innych modeli również jest kompatybilna z tym rozwiązaniem. Uchwyt WOW możemy wykorzystać zarówno gdy wieszamy telewizor na ścianie, jak i stawiając go na półce. Przy pierwszej opcji soundbar będzie podtrzymywany pod telewizorem na jednym zintegrowanym uchwycie, w drugiej staje się on przednią częścią podstawy, dokładamy tylną nóżkę dla stabilności całej konstrukcji. Wygląda to bardzo estetycznie i tworzy jedną spójną całość. 

Rozwiązanie bardzo estetyczne, trwałe oraz solidnie utrzymujące elementy w jednym miejscu.

Jakość dźwięku LG SC9S

Dla czytelników, którzy oczekują tego najważniejszego, czyli informacji o jakości dźwięku napiszę wprost – jest to świetny soundbar, a dźwięk, który oferuje pretenduje do jakości premium. Oczywiście wśród soundbarów.

Subwoofer pomimo niewielkich rozmiarów i stosunkowo lekkiej konstrukcji, gra bardzo dynamicznie, z niesamowitą lekkością prezentując najniższe nawet częstotliwości. Nie chodzi tylko o głośność, ale szybkość i dokładność odwzorowywania dźwięków. Idąc dalej, LG SC9S bardzo dobrze odtwarza wszelkiego rodzaju wokale czy dialogi. Robi fantastyczny kinowy klimat tworząc dialogi mocno nasycone, głębokie i bardzo wyraźne. Co prawda słychać tu nieco podbite niskie tony i pójście w efektowność, ale nie straciło to na wyrazistości całego toru audio.

Bardzo dobrze zachowano reprodukcję wysokich tonów. Soundbar ma ma dzięki temu dużo przestrzeni i lekkości. Soprany są dobrze słyszalne, jednak nie męczą naszych uszu, nie trzeszczą i nie kłują. Potrafią się mocno odezwać w dynamicznych efektach, ale gdy nie ma takiej potrzeby nie narzucają się.

Dźwięk jest dobrze zbalansowany chociaż słychać, że balans lekko przesuwa się na dolne częstotliwości. Jest trochę efekciarstwa, ale bez nachalności.

Wyjaśniając mój zachwyt, mam pełną świadomość, że jest to tylko soundbar w średniej półce cenowej i właśnie przez pryzmat takiego sprzętu podejmuję się oceny.

Recenzja LG SC9S. Podsumowanie i nasza opinia

Soundbar LG SC9S to produkt wysokiej jakości, który śmiało mogę proponować każdemu miłośnikowi dobrego filmu. Jest to także na tyle uniwersalne urządzenie, że dla mniej wymagających użytkowników może to być centrum odsłuchu muzyki zarówno z radia, jak i szeroko dostępnych serwisów internetowych. Może i pod względem reprodukcji muzyki nie powala, ale zaskakuje dynamiką i wyrazistością dźwięku w filmach. Jest to sprzęt bardzo solidny i godny polecenia.

Produkt na okres testów został udostępniony przez LG. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału – prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw