Radiowóz policji z włączonymi niebieskimi światłami alarmowymi w nocy.
LINKI AFILIACYJNE

Policja wydała ostrzeżenie. Oto 4 sposoby, które pozwolą Ci ochronić pieniądze

2 minuty czytania
Komentarze

Policja ostrzega przed oszustwami na szybkie przelewy, np. takie wykonane za pośrednictwem BLIK-a. Nie dzieje się to bez przyczyny, ponieważ niedawne dwa zgłoszenia z miejscowości Wschowa (woj. lubuskie) dotyczyły właśnie takich elektronicznych wyłudzeń.

Zgłoszenia dotyczące oszustw z szybkimi płatnościami, które otrzymała Policja

Telefon w rękach osoby z odpalonym BLIK, w tle biurko z laptopem i notesem. Policja coraz częściej wykrywa oszustwa związane z tą metodą płatności
Fot. Simpson33 / Depositphotos

Lubuska Policja bije na alarm, bo i tylko w sobotę (24.02.2024) przyjęła aż dwa zgłoszenia, które miały związek z oszustwami na szybkie płatności internetowe. Policja coraz częściej musi ostrzegać, bo i liczba zagrożeń w sieci niestety tylko rośnie. Nie przedłużając, opiszmy sobie pokrótce każde z nich.

  1. Sprawca przełamał zabezpieczenia konta na jednym z portali społecznościowych, po czym zwrócił się do znajomych właścicielki konta o pożyczkę. Udało mu się uzyskać kolejno 800 i 1600 złotych z szybkich przelewów.
  2. Sprawca założył ogłoszenie dotyczące sprzedaży zegarka i namówił ofiarę na wykonanie szybkiego przelewu. Poszkodowany nie otrzymał jednak przedmiotu, ani zwrotu pieniędzy.

Jak chronić się przed tego typu oszustwami?

Reklama usługi BLIK, najpopularniejszej metody szybkich płatności w Polsce.

Tutaj lubuska Policja również dzieli się czterema radami, które będę uzupełniać swoim komentarzem.

  • sprawdzajmy wiarygodność informacji. Gdy pojawia się prośba o pieniądze, warto np. zadzwonić do bliskiej osoby i upewnić się, że ta rzeczywiście potrzebuje pożyczki;
  • stosujmy dwuskładnikowe uwierzytelnianie tam, gdzie jest to możliwe. Znacznie trudniej jest włamać się do konta, które wymaga kodu z wiadomości SMS lub aplikacji autoryzującej (najbezpieczniejsza metoda);
  • sprawdźmy dane przelewu przed wysłaniem płatności. Aplikacje bankowe często wyświetlają dane osobowe automatycznie po wpisaniu nr konta lub nr telefonu, więc łatwo nam zweryfikować, gdzie pieniądze rzeczywiście trafią;
  • nie podawajmy nikomu danych logowania do aplikacji bankowych. Nie trzymajmy też ich zapisanych na kartkach, w otwartej przestrzeni.

Zdjęcie otwierające: Policja / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw