LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Samsung 980 czy GOODRAM CX400? Porównanie dwóch popularnych dysków SSD 1TB

Dysk SSD marki Samsung, model 980 NVMe M.2 o pojemności 1 TB.

Samsung 980

Świetna wydajność nie musi iść w parze z wygórowaną ceną. SSD nadaje się na system, gry i wszelkiego rodzaju pliki.


Dysk SSD Goodram CX400 o pojemności 1 TB w formacie 2,5 cala na białym tle.

GOODRAM CX400

Pojemny dysk w imponującej cenie. Nie jest może tak szybki jak Samsung 980, ale poradzi sobie z wymagającymi zadaniami.


Samsung 980 czy GOODRAM CX400. Który dysk wybrać?

Dysk SSD 980 NVMe M.2 marki Samsung na tle stylizowanym na cyfrową przestrzeń z efektami wizualnymi w odcieniach niebieskiego i fioletu.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Szybka pamięć to podstawa sprawnego laptopa, czy komputera. Na twoim biurku stoi laptop do 2000 złotych? A może korzystasz z zestawu komputerowego do 5000 złotych? W obydwu przypadkach odpowiednio dobrany dysk jest w stanie zapewnić świetną responsywność systemu.

Wydajny SSD zagwarantuje szybkie włączanie się gier i programów, a duża pojemność przełoży się na ogrom miejsca na pliki, gry i multimedia. SSD w odróżnieniu od starszego typu HDD nie mają części ruchomych. Oznacza to mniejszą awaryjność, lepszą wytrzymałość i znacznie szybszy czas dostępu do danych.

Samsung 980 — szybki dysk dla wymagających

Dysk SSD marki Samsung model 980 M.2 PCIe NVMe o pojemności 1TB na stronie internetowej sklepu Komputronik.
Fot. Komputronik / zrzut ekranu

Za model 980 od Samsunga trzeba zapłacić nieco ponad 350 złotych. W tej cenie użytkownik dostaje 1 TB szybkiej pamięci. Blisko 3500 MB/s odczytu i 3000 MB/s zapisu sekwencyjnego to wartości, które wystarczą nawet wymagającym użytkownikom. 980 zagwarantuje bezproblemową pracę systemu operacyjnego, a pliki, gry i programy włączą się błyskawicznie. Urządzenie jest też wyjątkowo trwałe, co potwierdza aż 5 lat gwarancji producenta. Samsung 980 to świetny model do laptopów i komputerów stacjonarnych.

Samsung 980 — kluczowe elementy specyfikacji technicznej:

Dane techniczne biorąc pod uwagę cenę, prezentują się bardzo dobrze. Dysk nie jest tak szybki jak topowy Samsung 990 Pro, którego testowałem, ale osiągi będą w zupełności wystarczające.

  • Typ dysku: SSD
  • Format: 2280
  • Interfejs: M.2
  • Wersja M.2: PCIe 3.0
  • Pojemność: 1 TB
  • Szybkość odczytu: 3500 MB/s
  • Szybkość zapisu: 3000 MB/s
  • TBW: 600 TB
  • Gwarancja: 5 lat

GOODRAM CX400, czyli świetny dysk w dobrej cenie

Zdjęcie dysku SSD GOODRAM CX400 Gen.2 o pojemności 1 TB na stronie internetowego sklepu komputerowego Komputronik.
Fot. Komputronik / zrzut ekranu

CX400 od GOODRAM to SSD z interfejsem SATA, oferujący solidną wydajność i niezawodność w przystępnej cenie. Za dysk o pojemności 1 TB trzeba zapłacić niecałe 250 złotych. Jeśli chcesz przyspieszyć starego laptopa – CX400 będzie świetnym i tanim wyjściem. Sprzęt oferuje do 550 MB/s odczytu i do 500 MB/s zapisu. Te wartości są dużo wyższe niż osiągi starszych HDD. Osobiście korzystam z dysków SATA SSD jako szybki i bezgłośny magazyn danych w komputerze stacjonarnym.

GOODRAM CX400 — kluczowe elementy specyfikacji technicznej:

CX400 jest zauważalnie wolniejszy niż wyżej opisywany model 980. Cena jest też jednak wyraźnie niższa, co zachęca do zakupu.

  • Typ dysku: SSD
  • Interfejs: SATA III
  • Format: 2,5 cala
  • Pojemność: 1 TB
  • Szybkość odczytu: 550 MB/s
  • Szybkość zapisu: 500 MB/s
  • Gwarancja: 3 lata

M.2 kontra SATA — podstawowe różnice

Obydwa polecane modele to dyski półprzewodnikowe (SSD). Największą różnicą jest rozmiar, rodzaj złącza i prędkości transferów danych. Samsung jest przedstawicielem szybkich dysków NVMe w formacie M.2. Z kolei GOODRAM to większe urządzenie, które podłącza się za pomocą magistrali SATA.

Dysk SSD marki Samsung, model 980 NVMe M.2, na tle grafiki z niebieskimi okręgami.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Głównym atutem formatu M.2 jest dużo wyższa prędkość transferów. Jedynym ograniczeniem jest wersja PCIe dysku i kompatybilność płyty głównej. Samsung oferuje PCIe 3.0, które oferuje transfery na poziomie 3000 MB/s. Nowsza generacja PCIe 4.0 jest blisko dwukrotnie szybsza, natomiast 3.0 powinno być wystarczające do laptopa gamingowego do 3000, laptopa gamingowego do 4000 czy zestawu komputerowego do 4000 złotych. W zasadzie jedyną wadą M.2 jest ograniczona liczba złącz M.2 na płycie głównej. W laptopach zazwyczaj występują dwa złącza M.2, natomiast w przypadku komputerów zwykle można spotkać dwa, do czterech złącz M.2.

SATA jest starszym złączem, które dalej jest bardzo popularne. Tego typu dysk jest idealnym sposobem na przyspieszenie starego laptopa. Transfery odstają od PCIe 3.0, natomiast pod tym względem jest dużo lepiej niż w HDD. Nowoczesne laptopy nie oferują miejsca na dysk w formacie 2,5 cala, natomiast jest to dobre rozwiązanie do komputerów stacjonarnych. Osobiście korzystam z dwóch dysków SATA SSD, a mam jeszcze dwa wolne złącza.

Źródło: Komputronik, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Komputronik / materiały prasowe, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Komputronik

Motyw