LINKI AFILIACYJNE

Recenzja Cecotec TotalPure 1500. Prosty i mały, ale inteligentny oczyszczacz powietrza

7 minut czytania
Komentarze

Przed Wami recenzja Cecotec TotalPure 1500 Connected, a więc na pierwszy rzut oka niepozornego oczyszczacza powietrza, który może mieć ogromne znaczenie w ramach każdej zimy i nie tylko. W końcu to chłodne wieczory i jeszcze chłodniejsze noce często sprawiają, że otaczająca nas jakość powietrza znacząco spada, więc w takich sytuacjach nieoceniony może okazać się tytułowy sprzęt. Niemniej najpierw musimy go dobrze poznać i wyrobić opinię na jego temat, więc serdecznie zapraszam Was do testu Cecotec TotalPure 1500 Connected.

Zalety

  • Prosta i dobrze wykonana konstrukcja
  • Intuicyjna aplikacja i ogólna obsługa
  • Integracja z Google Home i Amazon Alexa

Wady

  • Przeciętne tłumaczenie aplikacji mobilnej
  • Nieregulowana jasność podświetlenia

Recenzja Cecotec TotalPure 1500 Connected w trzech zdaniach podsumowania

Testowany Cecotec TotalPure 1500 Connected robi porządną robotę i potrafi w niektórych aspektach ułatwić życie. Przede wszystkim wynika to ze wsparcia Google Home/Amazon Alexa, ale też jest po prostu sprawnym oczyszczaczem powietrza do małych pomieszczeń. Tylko momentami widać, że oprogramowanie można było lepiej dopracować.

7,6/10
Ocena

Cecotec TotalPure 1500 Connected

  • Budowa 8
  • Wrażenia z użytkowania 7
  • Aplikacja mobilna i łączność 8
  • Hałas 8
  • Jakość pracy 7

Zestaw i cena Cecotec TotalPure 1500 Connected

Recenzowany oczyszczacz powietrza otrzymujemy w dużym, ciemnym kartonie, na którym producent rozpisał najważniejsze cechy urządzenia. Opakowanie nie należy do największych, bo też TotalPure 1500 charakteryzuje się stosunkowo niewielkim rozmiarem. Naturalnie wewnątrz znajdziemy dobrze zapakowany sprzęt oraz instrukcję obsługi. Dodatkowych akcesoriów nie stwierdzono, a wszelkie filtry są już zamontowane fabrycznie.

Fot.: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Oficjalna cena Cecotec TotalPure 1500 Connected wynosi 549 złotych, czyli do walki o portfel klienta przystępuje jeden z tańszych oczyszczaczy powietrza. Niemniej warto śledzić różne sklepy i promocje, gdyż zdarzały się przeceny, które sprawiały, że omawiany sprzęt mogliśmy dostać za 400 złotych z hakiem.

Specyfikacja techniczna Cecotec TotalPure 1500 Connected:

  • moc: 26 W
    • pokrycie pomieszczeń do 40 m³
  • maksymalny poziom hałasu: 61 dB
  • sterowanie manualne lub przez aplikację (Wi-Fi)
  • wydajność (CADR): 100 m³/h
  • 3-stopniowa filtracja powietrza
    • filtr wstępny i węglowy
  • czujnik jakości powietrza i PM 2.5
  • waga: 2,5 kg
  • wymiary: 25,6×37×25,6 cm

Budowa Cecotec TotalPure 1500 Connected i jakość wykonania

Biały oczyszczacz powietrza marki Cecotec TotalPure 1500 Connected stoi na blacie obok kartonowego pudełka z jego wizerunkiem.
Fot.: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Już podczas rozpakowywania sprzętu odczujemy, że został wykonany z poprawnej jakości tworzyw sztucznych. Nie są one specjalnie wybitne, ale na pewno zasługują na miano łatwych w utrzymaniu czystości. Nie pojawiają się połyskliwe wstawki lub wykończenie, które miałoby łatwo się rysować. Jest czysta biel, która pozostaje taka przez długi czas. Poza tym nie można narzekać na spasowanie poszczególnych części i ogólnie na budowę oczyszczacza, który ma szansę wytrzymać długo.

Design Cecotec TotalPure 1500 Connected jest prosty i może się podobać. Jest to połączenie prostopadłościanu i walca, które otrzymały dodatkową podstawę. Niemniej od frontu wita nas ogromny wlot powietrza, a tuż nad nim komplet oznaczeń i panel sterowania. Użytkownik dostaje do dyspozycji trzy przyciski, które odpowiedzialne są za włączanie testowanego oczyszczacza, aktywację Wi-Fi i wybór trybu pracy. Wszelkie akcje od razu są potwierdzane przez charakterystyczne i donośne piknięcie oraz poprzez diody widoczne przy samej krawędzi Cecoteca.

Z tyłu urządzenia znajdziemy na sztywno przytwierdzony przewód zasilający oraz kolejną część systemu wentylacji, odpowiedzialną za wlot powietrza.

Od góry wita nas szara maskownica wylotu powietrza, a od spodu odkręcana podstawa, która kryje spory, uniwersalny filtr. Cały proces rozbiórki i wymiany trwa kilkanaście sekund.

Wrażenia z użytkowania Cecotec TotalPure 1500 Connected

Dłoń trzymająca smartfon z aplikacją monitorującą jakość powietrza pokazującą wartość PM2.5 wynoszącą 11, obok biała oczyszczacz powietrza z włączonymi niebieskimi światełkami.
Fot.: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Konfiguracja tudzież instalacja recenzowanego oczyszczacza powietrza to chwila. Podłączamy Cecotec TotalPure 1500 Connected do prądu i teoretycznie gotowe. Już możemy włączyć sprzęt i cieszyć się czystszym powietrzem. Jednak jesteśmy też w stanie, a właściwie powinniśmy pójść krok dalej i podłączyć urządzenie do naszej sieci Wi-Fi (koniecznie 2,4 GHz). W tym celu pobieramy na nasz smartfon darmową aplikację Cecotec (dostępna w Sklepie Play i App Store) i przechodzimy proces łączenia się z oczyszczaczem. Całość nie trwa dłużej niż 5 minut, a w tym czasie uwzględniam zarówno rejestrację konta, podłączanie TotalPure 1500, jak i poznawanie wszystkich funkcji w programie.

Sama aplikacja Cecotec wykorzystuje doskonale znaną platformę do urządzeń z gatunku IoT/Smart Home, którą wykorzystuje mnóstwo innych firm (m.in. Tapo). Pozwoliło to na przygotowanie intuicyjnego interfejsu, aczkolwiek kiepsko przetłumaczonego. Część pojęć pozostała w języku angielskim, a w innych przypadkach musimy domyślać się, co oznaczają tak naprawdę konkretne napisy. Jednak z racji, że ogólna funkcjonalność nie jest ogromna, to na dłuższą metę nie jest to żadna przeszkoda. Dlatego możemy zdalnie sterować oczyszczaczem i dodatkowo zarządzać m.in. jonizacją powietrza, a także śledzić stan zużycia filtra.

Do tego dołóżmy opcje tworzenia scenariuszy, więc Cecotec TotalPure 1500 jest w stanie samemu dostosowywać swoją pracę w zależności od wymogów użytkownika. Poza tym bardzo doceniam wsparcie dla platform Google Home i Amazon Alexa, które bez problemu współpracują z oczyszczaczem powietrza. To przekłada się m.in. na kolejną formę sterowania, a więc głosową.

Fot.: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Sam oczyszczacz powietrza oferuje kilka trybów pracy. Podstawowy to automatyczny, który sam dostosowuje przepływ powietrza do aktualnych warunków. Jeśli chcemy, to możemy wymusić konkretną prędkość (jedną z dwóch), aby przekonać się, że przy niższej recenzowany TotalPure 1500 tylko delikatnie szumi (~20 dB) i zlewa się z tłem, a przy wyższej już jest odczuwalnie słyszalny (~60 dB). Brakuje poziomu pośredniego. Niemniej dodatkowo możemy ustawić tryb nocny (uśpienia), który, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do pracy, gdy sami chcemy odpocząć w ciszy i spokoju.

Sam aspekt filtrowania powietrza działa naprawdę dobrze. Oczywiście ze względu na swoje rozmiary (i wydajność) oczyszczacz lepiej sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach (np. sypialnie), gdzie w zaledwie kilka minut jest w stanie odczuwalnie ograniczyć m.in. poziom pyłków PM 2.5. Przy tym zarówno wbudowany czujnik i informacje z aplikacji, jak i zewnętrzne sensory pokazują mniej, więcej podobne poziomy zanieczyszczenia.

W materiałach prasowych dodatkowo możemy dowiedzieć się o filtracji kurzu oraz sierści zwierząt. Jako alergik mogę dodać, że różnica nie jest kolosalna, ale faktycznie alergenów w powietrzu jest nieco mniej. Do tego dołóżmy aspekt niwelowania dymu papierosowego. Jeżeli chodzi o zapach, to w tym wypadku nie odczujemy już odczuwalnych różnic.

Na koniec detal, czyli podświetlenie Cecotec TotalPure 1500 Connected. Obudowa urządzenia jest biała, ale towarzyszy jej szereg diod, które rozświetlają nie tylko przyciski, ale także podstawę. W sumie możemy ujrzeć trzy kolory, które obrazują jakość powietrza wokół nas. O ile na zdjęciach nie wygląda to źle, tak musicie wiedzieć, że diody świecą mocno i nie możemy regulować ich natężenia lub całkowicie wyłączyć podświetlenia. Znika ono jedynie w trybie nocnym (uśpienia), więc stanowi to pewnego rodzaju kompromis.

Recenzja Cecotec TotalPure 1500 Connected. Podsumowanie i nasza opinia

Biały oczyszczacz powietrza Cecotec TotalPure 1500 z etykietą marki i opisem funkcji oraz smartfon z aplikacją monitorującą jakość powietrza obok urządzenia.
Fot.: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Za nami recenzja Cecotec TotalPure 1500 Connected, a więc stosunkowo prostego oczyszczacza powietrza, który dobrze sprawdza się w tym, do czego został stworzony. To urządzenie, które może pochwalić się tym, że najzwyczajniej w świecie nie zostało przekombinowane. Zarówno konstrukcja, jak i ergonomia nie sprawiają większych problemów, więc jest to sprzęt godny polecenia do mniejszych pomieszczeń.

Trzeba jedynie być świadomym, że w nocy TotalPure 1500 może nas razić swoimi diodami, a początkowa obsługa aplikacji wymaga główkowania. Niemniej opcja podłączenia do Alexy lub Google Home w mojej opinii skutecznie zaadresowały tę ostatnią niedogodność.

Produkt na okres testów został udostępniony przez firmę Cecotec. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału — prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw