Zewnętrzna antena sieciowa marki D-Link zamontowana na metalowym słupie, z rozmytym tłem przedstawiającym jesienne drzewa i krzewy.
LINKI AFILIACYJNE

Recenzja zestawu D-Link DWP-1010KT. Internet komórkowy w domu może być szybki

23 minuty czytania
Komentarze

Szybki internet dla każdego mieszkańca Polski. Kiedy spojrzymy na mapy zasięgu operatorów internetowych wygląda to obiecująco. Jednak w praktyce nie jest już tak różowo. Sama obecność infrastruktury szerokopasmowej, np. światłowodu nie oznacza, że możemy zostać podłączeni do internetu. W wielu przypadkach jedyną alternatywą są rozwiązania LTE/5G. Jedną z nich jest zestaw D-Link DWP-1010KT – szybka przepustka do cyfrowego świata.

Zalety

  • Prostota konfiguracji z użyciem aplikacji mobilnej oraz przez WWW
  • Szybkość transmisji w sieci 4G/5G
  • Szybkość transmisji w sieciach 2,4 oraz 5 GHz
  • Duże możliwości konfiguracji w zakresie bezpieczeństwa

Wady

  • Niska dystrybucja sygnału w obydwu pasmach sieci bezprzewodowej, czyli ograniczony zasięg Wi-Fi

D-Link DWP-1010KT to prosty w obsłudze, instalacji, niezwykle konfigurowalny i bardzo szybki zestaw ODU/IDU będący bramą do internetu 5G.

9,3/10
Ocena

D-Link DWP-1010KT

  • Możliwości konfiguracji 10
  • Wydajność połączenia LTE/5G 10
  • Wydajność połączeń 2,4 i 5 GHz 10
  • Pokrycie zasięgiem sieci Wi-Fi 8
  • Szybkość portu WAN 9
  • Intuicyjność obsługi 9

Gdzie jesteś szerokopasmowy internecie?

Blisko dekadę temu  Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uruchomiło projekt pod nazwą: Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC). Jego celem jest zwiększenie powszechnego dostępu do szybkiego szerokopasmowego dostępu do internetu, eliminację wykluczenia cyfrowego oraz usprawnienie komunikacji oraz dostępności do zasobów publicznych i administracji publicznej. Jak można wyczytać w Serwisie Programu Polska Cyfrowa:

Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.

Tyle informacji rządowych. A rzeczywistość? Faktem jest, że POPC działa. Weźmy dla przykładu wschodnią ścianę Polski. W ramach Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej nawet w niewielkich wsiach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od dużych ośrodków miejskich istnieje nie tylko napowietrzna czy doziemna infrastruktura światłowodowa. Operatorzy ISP znaleźli tu szansę na zdobycie nowych klientów a jednocześnie realizację założeń POPC. Warto jednak bliżej przyjrzeć się mapie na stronie SIDUSIS. (System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego) gdzie znajdziemy dokładniejsze informacje o dostępności usług szerokopasmowych i niestety rzeczywistość wygląda tak:

W takich przypadkach pozostaje szukać alternatywnych rozwiązań w postaci komunikacji z użyciem technologii radiowych, np. LTE/5G. Modem USB, router LTE, router LTE z Wi-Fi, hotspot z telefonu? Kompletnym rozwiązaniem problemu będzie zestaw ODU/IDU – D-Link DWP-1010KT.

D-Link DWP-1010KT jest świetnym przykładem zestawu ODU/IDU. Mamy tu do czynienia z ODU, czyli modemem pełniącym rolę jednostki montowanej na zewnątrz budynku oraz IDU – jednostkę wewnętrzną, którą umieszczamy w dowolnym miejscu w domu lub mieszkaniu. Takie połączenie ma w sobie kilka zalet – dzięki zamontowaniu ODU na zewnątrz możemy liczyć na znacznie lepszy odbiór sygnału sieci komórkowej. Z kolei wewnętrzny IDU jest szybkim i wydajnym routerem z obsługą sieci Wi-Fi w standardzie 802.11ax.

Recenzja D-Link DWP-1010KT test opinia

Specyfikacja techniczna DWP-1010/ODU

  • interfejsy: LAN – 10/100/1000 Mb/s, slot na kartę Micro SIM, przycisk resetu
  • standardy sieciowe: IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3at, IEEE 802.11b/g/n (tylko dla aplikacji EZ site-survey)
  • komunikacja bezprzewodowa: jedna antena do sieci 2,4 GHz, 4 wewnętrzne anteny 5G NR/LTE
  • chipset Qualcomm SDX62
  • wspierane częstotliwości LTE/5G:
    • 5G: n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n75/n76/n77/n78,
    • LTE: B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28/B32/B38/B40/B41/B42/B43
  • przepustowość:
    • tryb 5G – downlink do 1 Gb/s, uplink do 600 Mb/s,
    • tryb LTE – downlink do 1 Gb/s, uplink do 200 Mb/s
  • wymiary 210,4 x 144,8 x 105,4 mm.

Specyfikacja techniczna M15/IDU

  • interfejsy:
    • 1xWAN – 10/100/1000 Mb/s,
    • 1xLAN – 10/100/1000 Mb/s, przycisk WPS
  • standardy sieciowe IEEE 802.11ax/ac/n/g/b/k/v/a/h, IEEE 802.3u/ab
  • komunikacja bezprzewodowa: 2 wbudowane anteny 2,4 GHz, dwie wbudowane anteny 5 GHz, obsługa sieci Mesh
  • przepustowość Wi-Fi: do 300 Mb/s dla 2,4 GHz, do 1201 Mb/s dla 5 GHz
  • funkcje WAN: statyczny i dynamiczny IP, PPPoE, PPTP, L2TP, DSLite, wsparcie dla 802.1p i 802.1q
  • bezpieczeństwo Wi-Fi: WPA/WPA2 -Personal, WPA2-Personal, WPA2/WPA3 – Personal, WPA3
  • funkcje sieciowe: ochrona DoS, SPI, filtrowanie MAC, DMZ, QoS, kontrola rodzicielska
  • wymiary: 92 x 92 x 93 mm.

Pierwszym elementem DWP-1010KT jest jednostka ODU. To modem LTE/5G DWP-1010/ODU. Niewielka konstrukcja wyposażona jest w uchwyt do montażu na maszcie, rurce lub barierce balkonowej. W komplecie otrzymujemy dodatkowe opaski oraz kołki ułatwiające montaż. Budowa wykonana jest z tworzywa, charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki zewnętrzne – obudowa klasy IP67, ochrona przed przepięciami do 6000V oraz możliwość pracy w temperaturach od -30 do +50 st. C. Z tyłu urządzenia znalazł się radiator, który odprowadza nadmiar ciepła z komponentów elektronicznych DWP-1010/ODU.

ODU z IDU łączymy kablem RJ45, który został dołączony do zestawu. Zapewnia to wygodny montaż bez konieczności prowadzenia dodatkowego okablowania zasilającego ponieważ zestaw został wyposażony w zewnętrzny zasilacz PoE.

Recenzja D-Link DWP-1010KT test opinia

By podłączyć przewód należy odkręcić uchwyt a także pokrywę, która wraz z uszczelką stanowi zabezpieczenie dla portu LAN, przycisku resetu, przycisku Wi-Fi oraz slotu na kartę SIM. Po umieszczeniu wszystkich elementów na swoim miejscu możemy skręcić obudowę modemu i zamocować DWP-1010/ODU na zewnątrz.

W zakresie obsługi sieci komórkowej producent postawił na moduł Quectel RB520N-EB wykorzystujący modem Qualcomm Snapdragon SDX62. Rozwiązanie transmisji danych kategorii 19 obsługuje zarówno LTE jak i sieć 5G SA i NSA. Szybkość połączeń w sieci 5G to 1 Gb/s pobieranie oraz 600 Mb/s wysyłanie. W sieci LTE jest to odpowiednio 1 Gb/s i 200 Mb/s.

Cztery wewnętrzne anteny kierunkowe pozwalają precyzyjnie ustawić modem w kierunku nadajnika BTS. Ułatwieniem jest aplikacja EZ-Site Survey, która upraszcza proces konfiguracji. Dodatkowo na obudowie modemu znajdziemy 2 wskaźniki LED informujące o sygnale połączenia oraz statusie podłączenia do sieci 3G/4G i 5G. Do komunikacji ODU podczas ustawiania wykorzystywany jest wbudowany w DWP-1010/ODU układ radiowy Wi-Fi 2,4 GHz. Podczas typowego użytkowania nie będzie on już potrzebny.

Modem DWP-1010/ODU po podłączeniu do M15/IDU może być także zarządzany z jednego interfejsu WWW bezpośrednio z M15/IDU. Ustawienia możemy także wprowadzać logując się do panelu WWW modemu DWP-1010/ODU.

Recenzja D-Link DWP-1010KT test opinia

Wewnętrzna jednostka jaką jest router D-Link M15/IDU to niewielka kostka o wymiarach 92 x 92 x 93 mm. Ściany i spód wykonano z białego tworzywa, wierzchnia część zawierająca otwory wentylacyjne jest w kolorze szarym. Nieduże urządzenie bez problemu możemy postawić w dowolnym miejscu w domu.

Rozwiązanie zostało wyposażone w podstawowe interfejsy komunikacyjne. Gigabitowy port WAN, do którego podłączam jednostkę DWP-1010/ODU oraz tej samej szybkości jeden port LAN. Dodatkowo znajdziemy tu także przycisk WPS oraz przycisk resetu. Na froncie urządzenia umieszczono niewielką diodę informującą o stanie pracy routera. Niektórym może brakować dodatkowych portów LAN, jednak bez problemu możemy rozszerzyć zestaw dokupując dodatkowy przełącznik sieciowy.

W zakresie łączności bezprzewodowej mamy do dyspozycji dwa układy radiowe. Sieć 2,4 GHz może pracować z szybkością do 300 Mb/s. Z kolei w paśmie 5 GHz możemy zestawić połączenie 1201 Mb/s. Mamy zatem do czynienia z rozwiązaniem wspierającym standard 802.11ax (urządzenie klasy WI-FI 6 AX1500).

Podłącz i korzystaj

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zestaw DWP-1010KT jest gotowy do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka i zmontowaniu. Wystarczy włożyć kartę SIM do modemu, podłączyć okablowanie i uruchomić zestaw. Zarówno na modemie jak i routerze znajdziemy informację o domyślnych adresach IP, domyślnych loginach i hasłach jak również informacje o haśle do logowania do sieci Wi-Fi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet mało doświadczony użytkownik będzie mógł szybko skorzystać z możliwości zestawu.

Recenzja D-Link DWP-1010KT test opinia

Dodatkowo użytkownicy mają możliwość wprowadzenia zmian ustawień na dwa sposoby – albo wykorzystując aplikację mobilną D-Link Falcon oraz konto mydlink albo logując się bezpośrednio do urządzeń poprzez przeglądarkę internetową.

Aplikacja mobilna D-Link Falcon cechuje się przyjaznym interfejsem i wygodą korzystania. Użytkownik jest prowadzony krok po kroku podczas konfiguracji. Na początku aplikacja zaproponuje wstępną konfigurację z możliwością ustawienia haseł do sieci Wi-Fi i podłączeniem jednostki ODU (weryfikacja konta administratora). Cały proces zajmuje około 5 minut.

Po zestawieniu połączeń i dodaniu urządzenia do konta mydlink będziemy mieli możliwość zarządzania zestawem z poziomu urządzenia mobilnego.

Z aplikacji mobilnej możemy zmienić niemal wszystkie parametry zestawu:

  • adresację IP WAN (DHCP, statyczny IP, PPPoE, PPTP, L2TP) oraz konfigurację VLAN,
  • hasło urządzenia,
  • uruchomić zestaw ponownie lub zresetować do ustawień fabrycznych,
  • zmienić nazwę, hasło sieci Wi-Fi, skonfigurować harmonogramy dostępności sieci Wi-Fi,
  • aktywować sieć Wi-Fi dla gości,
  • skonfigurować i zarządzać kontrolą rodzicielską,
  • blokować dostęp do internetu lub go wyłączać.

Do codziennego użytku te parametry konfiguracyjne są wystarczające, by móc sprawnie zarządzać urządzeniem. Jeśli z kolei chcemy dokładniej ustawić zestaw, warto spojrzeć na to, co oferuje interfejs WWW modemu i routera.

Odkryj więcej funkcji modemu

Ponieważ zestaw składa się z dwóch urządzeń będziemy mogli zalogować się do obydwu z nich. Jeśli nie zmienialiśmy konfiguracji to do modemu logujemy się na adres 192.168.100.1

W panelu webowym; o dość prostym interfejsie; znajdziemy niezbędne elementy pozwalające na zmianę ustawień urządzenia. W zakładce Status – Cellurar można zweryfikować:

  • parametry sieci IP modemu,
  • numery IMEI, wersję oprogramowania,
  • status karty SIM,
  • typ połączenia do sieci komórkowej,
  • podłączenie do określonego nadajnika i sektora sieci GSM,
  • sprawdzić siłę sygnału,
  • licznik zużycia zdanych – statystyki sieciowe.

W sekcji Setup umieszczono opcje odpowiedzialne za ustawienie trybu pracy DWP-1010/ODU. Standardowo urządzenie pracuje jako modem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by aktywować klasyczny tryb z NAT-em (routing, itd.). Zakładka Setup – Cellurar pozwala na zdefiniowanie ustawień parametrów połączenia komórkowego (APN, preferowana sieć wraz z wymuszeniem LTE/NR5G-NSA i SA), kod PIN, roaming).

Ustawienia adresacji lokalnej modemu wprowadzamy w sekcji Ethernet. Posiadając publiczny adres IP łącza komórkowego możemy korzystać także z funkcji DDNS, która umożliwia przypisane nazwy domenowej do naszego połączenia.

Dodatkowe ustawienia parametrów modemu zdefiniujemy w Setup – System. Dotyczy to:

  • czasu, serwerów czasu i synchronizacji
  • ustawień języka interfejsu WWW
  • określenia wielkości pakietu danych wraz z możliwościami kontrolowania i powiadamiania na SMS o wykorzystaniu
  • dodatkowych opcji – harmonogramu pozwalającego na aktywację i deaktywację połączenia internetowego o dowolnej porze.
Interfejs użytkownika konfiguracji limitu danych z włączoną opcją, polami do wpisania limitu miesięcznego w GB, procentowego stosunku ostrzeżenia, daty resetowania i bieżącego wykorzystania, opcją wysyłania SMS na określony numer telefonu, z aktywnym stanem połączenia T-Mobile i wskazaniem na 77% poziom naładowania baterii.

Modem obsługuje również wiadomości SMS z możliwością przesyłania ich dalej na inny numer komórkowy. To wygodne rozwiązanie pozwalające na szybki podgląd wiadomości SMS, które docierają do karty SIM zainstalowanej w modemie bez konieczności logowania się do panelu WWW urządzenia.

I więcej funkcji routera

Przyjrzyjmy się teraz interfejsowi WWW i możliwościom routera M15/IDU. Pierwszy ekran (Sieć macierzysta) to responsywna mapa sieci z podstawowymi informacjami o stanie routera, stanie sieci i adresacji IP. Klikając w poszczególne elementy mapy możemy przenieść się do określonych ustawień, np. ustawień internetowych, sieci LAN, ustawień sieci MESH czy też podłączonych klientów.

Bardziej szczegółowe ustawienia zostały umieszczone w czterech kolejnych zakładkach: Ustawienia, Funkcje, Zarządzanie, Jednostka zewnętrzna 5G (ODU).

W pierwszej z nich znajdziemy narzędzia pozwalające sprawnie zarządzać całością komunikacji LAN, Wi-Fi oraz WAN. Jeśli z jakichś powodów nie udało nam się ustawić routera do prawidłowej komunikacji z internetem, można ponownie uruchomić kreator konfiguracji, który przeprowadza użytkownika przez cały proces ustawień.

W sekcji Internet (WAN) weryfikujemy parametry połączenia internetowego – przydzielanie adresacji (statyczna, dynamiczna, obsługa połączeń VPN), komunikacja z użyciem protokołu IPv6 czy też możliwość określenia zawansowanych parametrów dla połączeń z wykorzystaniem VLAN (np. gdy dostawca umożliwia korzystanie z usług IPTV). Mając na uwadze bezpieczeństwo możemy także skorzystać z mechanizmu bezpieczny DNS przypisując serwer DNS Google lub Cloudflare. D-Link zadbał także o to by w przypadku niedostępności, którego z wymienionych dostawców mogli przełączyć się na nasz własny serwer DNS – odpowiada za to opcja Pozwól na fall-back.

Parametry sieci lokalnej można skonfigurować w sekcji LAN. Znalazły się tu najważniejsze elementy, które pozwolą dopasować komunikację sieci domowej do naszych potrzeb. Znajdziemy tu funkcje pozwalające na zmianę adresacji LAN, opcję włączenia UPnP, aktywację komunikacji mulitcast oraz ustawienie szybkości portu WAN.

Funkcje odpowiedzialne za komunikację bezprzewodową zlokalizowano w sekcji Wi-Fi. Router M15/IDU wspiera zarówno częstotliwość 2,4 jak i 5 GHz dlatego też możemy skorzystać z funkcji Smart Connect, która pozwala na utworzenie jednego SSID (nazwy sieci), jednego rodzaju szyfrowania (także WPA3 Personal i Enterprise) i hasła. Dzięki temu urządzenia podłączane do naszej sieci same zdecydują, którą częstotliwość wybrać.

System D-Link M15/IDU ma jeszcze jedną ciekawą funkcjonalność – to technologia MESH. Jeśli aktywujemy ją w zakładce Wi-Fi możemy rozbudować domową sieć LAN o kolejne urządzenia M15. Takie rozwiązanie pozwala na zbudowanie elastycznego rozwiązania pokrywającego zasięgiem całą powierzchnię domu czy mieszkania.

Użytkownicy, którzy często przyjmują gości do swoich domów z pewnością docenią możliwość utworzenia sieci gościnnej. W Strefie gościa możemy określić niezbędne ustawienia: nazwę sieci, hasło, poziom szyfrowania oraz harmonogram działania sieci, a także zdecydować czy urządzenia gości będą miały dostęp do sieci domowej.

Prócz klasycznej pracy jako router Wi-Fi z mechanizmem NAT, zaporą sieciową i siecią gościnną M15/IDU może pracować jeszcze w dwóch trybach. Pierwszym z nich jest wzmacniacz sygnału – to typowa praca jako repeater Wi-Fi, który pozwoli rozszerzyć zasięg istniejącej sieci bezprzewodowej (do rozszerzenia sieci potrzebny będzie dowolny repeater). Kolejną możliwością pracy jest tryb mostu – w tej konfiguracji M15/IDU pełni rolę punkt dostępowego rozszerzając zasięg Wi-Fi a za funkcje zarządzania NAT-em, zaporą czy kontrolą rodzicielską odpowiada macierzysty router.

Funkcje dodatkowe

Jak na domowy router przystało M15/IDU został wyposażony w funkcjonalności znane z tej klasy urządzeń. Mamy zatem do dyspozycji dość rozbudowaną kontrolę rodzicielską z możliwością określenia harmonogramów dostępu do internetu, blokowaniem dostępu w porze snu, filtrem treści i przypisywaniem urządzeń do kontroli rodzicielskiej. Plusem rozwiązania jest wyświetlanie komunikatu (z możliwością jego edycji) informacyjnego w przypadku zablokowania dostępu przez kontrolę rodzicielską.

D-Link M15/IDU dysponuje także całkiem nieźle rozbudowaną zaporą sieciową. Oprócz możliwości aktywacji zapory SPI (weryfikacja pakietów i stanów połączeń), anty-spoofingu, czy włączenia strefy DMZ użytkownik może zdefiniować reguły oparte na filtrowaniu IPv4. Konfiguracja filtrowania sprowadza się do jej aktywacji i określenia zakresów adresów IP, protokołu i harmonogramu filtrowania/przepuszczania lub blokowania. Możemy również blokować lub zezwalać na określony ruch (np. VPN, SIP, RTSP) deaktywując lub aktywując Application Layer Gateway.

Użytkownicy, którzy chcą udostępniać usługi z sieci lokalnej na zewnątrz mogą skorzystać z dodatkowych trzech zakładek: Przekierowanie portów, Routing statyczny oraz Dynamiczny DNS. Funkcje przekierowania portów i Wirtualnego serwera pozwalają na zdalny dostęp z internetu do określonych komputerów, serwerów lub usług znajdujących się w sieci lokalnej. Co ciekawe przekierowania portów, jak i funkcje wirtualnego serwera, możemy dodatkowo opatrzeć harmonogramami. Routing statyczny może przydać się w bardziej rozbudowanych środowiskach domowej sieci lokalnej w sytuacjach, w których wymagana jest trasa statyczna do określonego hosta w internecie lub w sieci domowej. Usługa DDNS umożliwiaj przypisanie przyjaznej nazwy domenowej dla posiadanego publicznego adresu IP.

Obok przekierowań portów D-Link umożliwia również zdalne, szyfrowane i bezpieczne połączenie do sieci domowej. M15/IDU został wyposażony w serwer Quick VPN. Urządzenie oferuje dostęp z wykorzystaniem protokołu L2TP. Konfiguracja sprowadza się do określenia nazwy użytkownika, hasła oraz protokołu uwierzytelniania.

Wszystkie elementy związane z administracją routerem znajdziemy w sekcji Zarządzanie. Mamy w niej dostęp do obsługi protokołu TR069 czyli możliwość wdrożenia zdalnego zarządzania routerami. W tym miejscu zgromadzono również panel harmonogramów, opcje związane z hasłem konta administratora i zakładaniem dodatkowych kont użytkowników. Router oferuje mechanizm gromadzenia logów na serwerze syslog i możliwość pobrania lub wysyłania na e-mail dziennika systemowego.

D-Link wyposażył urządzenie w proste statystyki transferu danych w zakresie ich wysyłania i odbierania dla poszczególnych interfejsów. Dodatkowo mamy możliwość weryfikacji liczby nawiązanych sesji.

Ostatnim elementem konfiguracji M15/IDU, a właściwie konfiguracji DWP-1010, jest menu Jednostka zewnętrzna 5G (ODU). Podobnie jak w przypadku bezpośredniego logowania do DWP-1010 w zintegrowanym z M15 menu możemy ustawić wszystkie podstawowe parametry modemu bezpośrednio z jednego interfejsu. Dla czytelności zrezygnowano tu z pokazywania zaawansowanych informacji dotyczących połączenia, agregacji pasm czy też lokalizacji połączenia z nadajnikiem GSM.

Z poziomu konsoli administracyjnej możemy także przejrzeć konfigurację SMS, odczytać je a także określić limity transmisji danych (paczki danych) wraz z funkcją alarmowania o zużyciu paczki poprzez wysłanie SMS na numer zewnętrzny.

Testy wydajnościowe

Testy zestawu DWP-1010KT przeprowadziliśmy kilkuetapowo. Po pierwsze interesowała nasz szybkość internetu GSM, szybkość połączeń LAN-WAN, a także komunikacja w sieciach bezprzewodowych 2,4 oraz 5 GHz.

Przed prezentacją wyników należy się czytelnikom słowo wyjaśnienia. Proces wdrażania sieci 5G w Polsce cały czas trwa. O jego postępie możemy przeczytać w materiale Mateusza Nowaka. Natomiast dla przypomnienia w telegraficznym skrócie – sieć 5G może działać na różnych pasmach:

  • 700 MHz (dokładniej 694 – 790 MHz) – można go określić pasmem pokryciowym – zapewnia dobre pokrycie zasięgiem także wewnątrz budynków,
  • 3,4-3,8 GHz – główne pasmo, pozwalające na wielokrotnie wyższe szybkości transmisji w porównaniu do 4G,
  • 26 GHz – pasmo 24,25-27,5 GHz pozwalające na szybką komunikację, ale na krótkich odcinkach, do wykorzystania bardziej do radiolinii niż dla końcowego użytkownika.

Na razie temat 5G rozbija się o częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz. Czyli dość duże pasmo pozwalające na kilkukrotne zwiększenie szybkości transmisji danych w porównaniu do LTE/4G. Operatorzy, nie czekając na ostateczne decyzje urzędowe, zdecydowali się na pierwsze kroki pozwalające przybliżyć nas do sieci 5G. Jednym z nich jest uwolnienie pasma 2100 MHz i przeznaczenie go do transmisji w sieci 5G (Orange, Play i T-Mobile). Jest to tak naprawdę współdzielenia pasma wraz z 4G. Sieć Plus z kolei uruchomiła 5G w paśmie 2600 MHz. Operator sieci Orange ponad miesiąc temu prowadził testy w centrum Lublina.

Tyle wstępu teoretycznego. A jak wygląda to w praktyce? Nie udało nam się zdążyć na testy w Lublinie, dlatego na potrzeby weryfikacji wyników modemu wybraliśmy dwa nadajniki GSM T-Mobile, które nie tylko pozwalają na agregację pasm, ale również dysponują pasmem 2100 MHz dla 5G. Jednym z nich jest maszt zlokalizowany w Rykach na ulicy Wyczółkowskiego 10A, drugi nieco oddalony od ścisłego centrum miasta – Przemysłowa 12. Oba nadajniki oferują 5 pasm 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz.

Dla obydwu testowanych BTS-ów modem bez problemu zestawił połączenie zarówno LTE (3 -1800 MHz, 7 – 2600 MHz, 20 – 800 MHz) jak i 5G (częstotliwość n1 2100 MHz).

Pora na przeprowadzenie testów praktycznych. Polegały one na weryfikacji szybkości połączenia internetowego, który był wykonywany w ciągu kilku dni o trzech porach dnia (rano, godziny południowe, wieczór). Test został przeprowadzony z wykorzystaniem jednego z popularnych narzędzi oferujących możliwość sprawdzenia szybkości internetu. Podczas testów zweryfikowaliśmy, czy przy każdym pomiarze prawidłowo działała agregacja pasma oraz połączenie 5G. Szybkości jakie osiągnęliśmy niezależnie od pory dnia są bardzo dobre. Maksymalne wartości pobierania zbliżały się do 190 Mb/s. Z kolei w przypadku wysyłania dochodziły do 70 Mb/s. Częściej jednak widzieliśmy 30-50 Mb/s. I to nawet w czasie, gdy w okolicy ul. Wyczółkowskiego (biura, szkoły, żłobek, instytucje publiczne) znajdowało się dużo osób, które mogły obciążać nadajniki. Poniżej prezentujemy dokładne zestawienie tabelaryczne testów dla obydwu nadajników.

Data testuPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]Opóźnienie [ms]
11/21/2023 05:12:00181,2169,0129
11/21/2023 12:27:00178,4928,9429
11/21/2023 21:06:00109,6429,9636
11/22/2023 06:11:00160,1755,2829
11/22/2023 11:03:00146,155,8528
11/22/2023 20:29:00104,6643,6329
11/23/2023 04:22:00189,7260,2321
11/23/2023 13:50:0099,8230,2846
11/23/2023 20:15:00167,2430,2128
11/24/2023 08:12:00171,8459,236
11/24/2023 14:18:00146,2258,0928
11/24/2023 19:50:00130,5734,5840
Nadajnik GSM Ryki, ul. Wyczółkowskiego 10A
Data testuPobieranie [Mb/s]Wysyłanie [Mb/s]Opóźnienie [ms]
11/26/2023 06:10:00188,1262,3427
11/26/2023 11:30:00160,837,0228
11/26/2023 21:25:00135,0948,0527
11/27/2023 06:00:00179,5657,2929
11/27/2023 12:40:00125,9237,0438
11/27/2023 20:17:00127,5950,0326
11/28/2023 06:10:00180,838,6324
11/28/2023 11:25:00168,539,9130
11/28/2023  22:04:00169,439,6231
11/29/2023 07:08:00189,9831,2129
11/29/2023 12:53:00173,5729,5539
11/29/2023 20:38:00157,9227,737
Nadajnik GSM Ryki, ul. Przemysłowa 12

A co w przypadku gdy nadajnik GSM nie oferuje agregacji 4 pasm a dla przykładu tylko 2? Do tego celu wykorzystaliśmy BTS sieci Plus zlokalizowany przy ul. Przemysłowej 12 w Rykach, który oferuje dwie częstotliwości LTE 900 (8) i 1800 MHz (3).

I w tym przypadku DWP-1010/ODU nie zawodzi, niezależnie od pory dnia mogliśmy liczyć na bardzo dobre szybkości; biorąc pod uwagę agregację tylko 2 pasm. Wartość pobierania danych wynosiła od 46-55 Mb/s, z kolei wysyłanie danych do internetu było realizowane z szybkością od 10-13 Mb/s. Opóźnienia wynosiły od 29-38 ms.

W kolejnym teście dodatkowym zweryfikowaliśmy połączenie do BTS-a Plusa (Ryki, ul. Żytnia 8), który oferuje 3 pasma 900 (8), 1800 (3), 2600 (7) MHz w technologii LTE z możliwością ich agregacji. Wyniki pobierania 85-116 Mb/s, zaś wysyłania 27-41 Mb/s.

Dla zagregowanych dwóch bloków pasma 38+38 (2600 MHz TDD) wartości wynosiły 169-178 Mb/s w kierunku pobieranie, z kolei wysyłanie to zaledwie 5-10 Mb/s. Warto jednak nadmienić, że w przypadku 2600 MHz TDD mieliśmy niemal idealne warunki – widoczność optyczna z BTS-em, odległość około 400 metrów.

A jakie szybkości oferuje wewnętrzna jednostka – router M15/IDU? Ze względu na to, że router jest wyposażony tylko w jeden port LAN skupiliśmy się na 3 elementach testów: współpraca LAN-WAN, szybkość transferów Wi-Fi – LAN oraz pokrycie zasięgiem sieci bezprzewodowej.

W przypadku komunikacji WAN-LAN mogliśmy liczyć na jednoczesną obsługę ponad 17000 sesji. Będzie to w zupełności wystarczające nawet do obsługi kilkudziesięciu urządzeń nieustannie komunikujących się z internetem. Dla porównania – sieć firmowa składająca się z ok. 100 urządzeń intensywnie wykorzystujących komunikację internetową (ruch WWW, poczta, ERP, VPN) generuje średnio 3000-4000 sesji.

Jeśli chodzi o szybkość komunikacji LAN-WAN, to kształtuje się ona dobrym poziomie. Uzyskane wyniki to 920 Mb/s pobierania przez port WAN do LAN oraz 909 Mb/s wysyłanie z LAN do WAN.

Komunikację Wi-Fi w zakresie częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz zweryfikowaliśmy wykonując skan sieci bezprzewodowej oraz badając poziom sygnału w mieszkaniu o powierzchni 60 m2. Pomiar został wykonany osobno dla pasma 2,4 i 5 GHz. Pokrycie sygnałem badanej lokalizacji jest dobre ale nie bardzo dobre. Wartości -43 – -40 dBm w bliskiej odległości od routera mogłyby być nieco wyższe. W najdalszych punktach pomiarowych (punkt nr 5) wartości spadają do ponad -70 dBm. Na ten fakt powinni zwrócić uwagę użytkownicy, których konstrukcja mieszkania opiera się na grubych ścianach żelbetowych. W takim poziom sygnału, nawet w bliskiej lokalizacji, może spać nawet o kilkanaście dBm.

Test szybkości pobierania i wysyłania przeprowadziliśmy w 7 punktach pomiarowych oznaczonych na powyższych grafikach. Dla każdego punktu pomiarowego sprawdzaliśmy szybkość pobierania oraz wysyłania danych poprzez sieć Wi-Fi w paśmie 2,4 oraz 5 GHz.

Z nieskrywanym zaskoczeniem zauważyliśmy, że niższy poziom dystrybucji sygnału nie oznaczał dla nas niższych transferów. Router świetnie radzi sobie z komunikacją w sieci Wi-Fi. W paśmie 2,4 GHz maksymalna szybkość pobierania to 180 Mb/s, z kolei wysyłania blisko 158 Mb/s. Na częstotliwości 5 GHz szybkość pobierania to blisko 560 Mb/s zaś wysyłania 490 Mb/s. Są to wartości bardzo dobre, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że oba układy radiowe oferują po dwa strumienie.

Punkt pomiarowy2,4 GHz pobieranie [Mb/s]2,4 GHz wysyłanie [Mb/s]5 GHz pobieranie [Mb/s]5 GHz wysyłanie [Mb/s]
1178145558479
2180158546490
3179148548471
4146149338205
5146121235187
6141125312367
7143130387344
Szybkość pobierania i wysyłania w sieci 2,4 oraz 5 GHz

Zestaw DWP-1010KT jest niewątpliwie bardzo ciekawym rozwiązaniem LTE/5G dla użytkowników, którzy oczekują od urządzenia prostoty obsługi, bezpieczeństwa, szybkości a jednocześnie skalowalności rozwiązania. Duże możliwości konfiguracji modemu i routera umożliwiają utworzenie domowej sieci LAN z szybkim dostępem do internetu. Obsługa sieci MESH to niewątpliwy atut routera M15/IDU. Dzięki niemu można rozszerzyć zasięg domowego LAN-u bez konieczności układania dodatkowego okablowania. Na pochwałę zasługuje także szybkość transmisji danych w sieci Wi-Fi.

Rozwiązania D-Link powinno zainteresować nie tylko osoby, które nie mają możliwości podłączenia szerokopasmowego internetu. To również idealne rozwiązanie na szybki tymczasowy internet np. na kempingu czy w domku wczasowym. Jeśli zaś jesteśmy posiadaczami łącza światłowodowego lub miedzianego zestaw DWP1010KT może świetnie się sprawdzić jako łącze zapasowe dla głównego połączenia.

Pozostaje mieć nadzieję, że operatorzy błyskawicznie uporają się z formalnościami finansowymi i prawnymi i przystąpią do rozbudowy sieci 5G.

Produkt na okres testów został udostępniony przez firmę D-Link. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału — prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw