Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex. Idealne słuchawki do biura i pracy hybrydowej

11 minut czytania
Komentarze

Od dawna pracuję zdalnie, więc komunikowanie się przez Zoom, Teams i inne tego typu narzędzia nie są dla mnie nowością. Oczywiście można to robić bez dodatkowych urządzeń, za pomocą głośników i kamerki wbudowanej w laptopa, ale wygoda i jakość takiej formy komunikacji wyraźnie wzrasta, jeśli używamy przeznaczonych do tego akcesoriów. I tutaj pojawiają się słuchawki marki Jabra, a konkretnie model Evolve2 65 Flex.

To zestaw, który komfortowo można nosić nawet przez wiele godzin, zapewniający świetną jakość dźwięku, a nade wszystko hybrydową aktywną redukcję hałasu (wykorzystującą zarówno pasywne, jak i aktywne techniki tłumienia, aby zapewnić bardziej skuteczne tłumienie szumów).

Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex wygląd, słuchawki na stojaku
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Zalety

  • skuteczne pasywne i aktywne izolowanie od dźwięków otoczenia
  • świetne czasy pracy
  • prosty, ale przemyślany design, wygoda i komfort noszenia
  • składana konstrukcja i etui w zestawie
  • jakość dźwięku
  • składany mikrofon
  • sprawdzają się zarówno podczas pracy stacjonarnej, jak i wymagającej pewnej mobilności
  • stacja ładująca, która może służyć za podstawkę
  • komunikacja radiowa lub Bluetooth
  • dwa jednoczesne połączenia Bluetoooth
  • możliwość przełączania się między urządzeniami

Wady

  • wysoka cena (w porównaniu z konkurencyjnymi zestawami)
  • podczas dłuższego noszenia mogą nagrzewać się uszy
  • niewiele wspieranych kodeków
  • lekkie opóźnienie dźwięku i działanie mikrofonu w pewnych sytuacjach
  • pewne wątpliwości co do trwałości zestawu wraz z upływem czasu

Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex. Krótkie podsumowanie

Słuchawki bezprzewodowe, które przeznaczone są dla pracowników pracujących zdalnie i osób, które często biorą udział w spotkaniach online. Mają spersonalizowaną aktywną redukcję szumów, są składane, mają etui w zestawie i są naprawdę wygodne — nawet po wielu godzinach pracy. Ale są też drogie i mają kilka wad.

7,7/10
Ocena

Jabra Evolve2 65 Flex

  • Opakowanie i akcesoria (uzależnione od wybranego wariantu) 9
  • Jakość dźwięku 8
  • Design i jakość wykonania 7
  • Jakość mikrofonu 7
  • Funkcje i możliwości 8
  • Cena 7

Opakowanie i akcesoria

W zgrabnym pudełku producent umieścił komplet akcesoriów zarówno do ładowania, jak i do przechowywania zestawu.

Papierowa instrukcja w obrazowy sposób wyjaśnia działanie poszczególnych przycisków, a etui wykonane jest z filcu — mieści nie tylko złożone słuchawki, ale też adapter Bluetooth Link 380. Do tego mamy kabel USB (USB-A lub USB-C w zależności od wariantu) o długości 1,2 m oraz pad do ładowania bezprzewodowego, który może nawet służyć za podstawkę dla słuchawek.

Budowa słuchawek Jabra Evolve 65 Flex

Na obu nausznikach znajduje się masa przycisków. Osobiście nie jestem fanką takiego rozwiązania, bo zazwyczaj nie pamiętam, które guziki gdzie się znajdują i za co odpowiadają. Po lewej stronie znajduje się:

  • przycisk włączania, służący też do parowania Bluetooth (w dolnej części nausznika),
  • port USB-C do ładowania akcesorium lub przewodowego podłączenia pod źródło dźwięku,
  • przycisk ANC/HearThrough, który umieszczony jest w bardziej dostępnym miejscu (w górnej, tylnej części nausznika).

Na prawej muszli znajdują się elementy sterujące odtwarzaniem i głośnością, przycisk wyciszania oraz duży przycisk do wygodnego odbierania połączeń telefonicznych (w centralnym miejscu nausznika).

Ramię mikrofonu na wysięgniku można opuścić, aby wyłączyć wyciszenie mikrofonu i jednocześnie odebrać połączenie. Albo je złożyć, aby wyciszyć rozmowę.

Słuchawki wykonane są z plastiku z elementami metalowymi, a nauszniki i pałąk wyściełane są pianką i pokryte ekologiczną skórą. Oferują znakomite wygłuszanie pasywne. Jednak trudno powiedzieć, jak to będzie wyglądać po kilku miesiącach, czy skóra nie zacznie się łuszczyć, a składana konstrukcja będzie wystarczająco solidna. Całość utrzymana została w kolorze czarnym i ciemnoszarym i prezentuje się naprawdę elegancko i uniwersalnie.

Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex nausznik
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Słuchawki są giętkie i rozciągliwe, a dzięki wysuwanemu mechanizmowi na pałąku słuchawki można dopasować zarówno do mniejszych, jak i do większych głów, a neutralny design i kolory sprawiają, że zestaw Jabra Evolve2 65 Flex mogą nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Konstrukcja recenzowanego modelu sprawia, że jest to akcesorium przeznaczone dla każdego.

Jabra Evolve2 65 Flex w działaniu

A jak to wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę konkretne zastosowania? Jeśli jesteście mobilni i potrzebujecie głównie czegoś do słuchania muzyki, lepsze będą typowe słuchawki TWS (True Wireless, czyli słuchawki prawdziwie bezprzewodowe). Dla tych, którzy wymagają pełnego odseparowania się i pracują raczej z laptopem, bez kontaktu z innymi, lepszym rozwiązaniem będą standardowe słuchawki nauszne o konstrukcji zamkniętej. Dodatkowo można wybierać wśród modeli o różnej wielkości i różnym wykończeniu, przewodowych i bezprzewodowych, z mikrofonem i różnymi innymi technologiami…

Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex słuchawki  na głowie
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Jabra Evolve2 65 Flex to kompaktowy zestaw biurowy, ale składana konstrukcja i etui w zestawie sprawiają, że jest też całkiem mobilny. Wzięłam je na jedną kolejową eskapadę między Łodzią i Warszawą i słuchawki naprawdę świetnie sprawdziły się podczas drogi. Mogłam skupić się na serialu i zupełnie nie zwracałam uwagi na otoczenie. Słuchawki odizolowały mnie od większości dźwięków jadącego pociągu i rozmów współpasażerów…

Sprawdzą się również w biurach typu open space (przynajmniej tak zakładam), zarówno dzięki aktywnej redukcji dźwięków z otoczenia, jak i mikrofonom, które dobrze zbierają dźwięk mówiącego i izolują go od hałasów z otoczenia. W praktyce najlepiej działa to podczas pracy stacjonarnej, w pomieszczeniu, ale na zewnątrz nie było już zbyt skuteczne (przy wiejącym wietrze). Zdarzały się też pewne problemy z mikrofonem. Sygnały od rozmówców wskazują, że czasem nie było mnie słychać albo dźwięk był przerywany — choć nie jestem w stanie stwierdzić, czy to wina hardware’u czy softu.

Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex słuchawki w etui
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Podobnie będzie podczas pracy w domu. Sąsiedzi zza ściany akurat remontują kuchnię, więc codziennie mam okazję posłuchać odgłosów wiercenia, stukania, szlifowania, wycinania itp. wraz z wypełnionymi inwektywami rozmowami panów wykonujących te prace (ściany w blokach nie należą do szczególnie dźwiękoszczelnych). Na co dzień wkładałam Huawei Free Buds Pro 2, ale recenzowany model od Jabry okazał się znacznie wygodniejszym i skuteczniejszym modelem. Mogłam odciąć się od większości dźwięków, choć nawet Evolve2 65 Flex ma swoje limity i przepuszcza pewne odgłosy.

Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex słuchawki na glowie
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Mogłam nosić słuchawki przez wiele godzin i choć nausznik zasłaniał mi całe ucho, nie czułam ucisku czy dyskomfortu. To zasługa technologii Jabra Air Comfort, która przekłada się na wygodę podczas noszenia. Chodzi o konstrukcję i wykorzystane materiały, tj. nauszniki, które nie powodują nacisku na uszy czy pianka na pałąku, która zapewnia dodatkową amortyzację. Jednak mój dziewięciolatek, który przy użyciu recenzowanych słuchawek musiał wysłuchać lektury szkolnej z audiobooka, narzekał na to, że szybko nagrzewały się mu uszy, powodując pewien dyskomfort.

O ile recenzowany zestaw nie został stworzony z myślą o słuchaniu muzyki, to nie można mu odmówić mocnego dźwięku. Dobrze brzmią basy i wysokie tony, dźwięk jest szczegółowy i przyjemny dla ucha. Nie zadowoli audiofilów, ale dla większości osób, które chcą się na chwilę oderwać od pracy i posłuchać ulubionej playlisty ze Spotify, recenzowany zestaw będzie zupełnie satysfakcjonujący.

Aplikacje Jabra (na peceta i smartfon)

Duński producent przygotował zarówno aplikację na komputery, jak i wersję mobilną aplikacji dla smartfonów z Androidem i iOS. Zainstalowałam obydwie i w zasadzie pod względem funkcji i wyglądu są niemal tożsame. Niestety żadna z nich nie ma polskiej wersji językowej.

Jabra Direct to aplikacja, którą możecie pobrać na komputery Mac lub z Windowsem. Pozwala zagłębić się w szczegóły ustawień słuchawek oraz zaktualizować firmware.

Dla smartfonów przygotowano aplikację Jabra Sound+. Pozwala zerknąć na szczegóły baterii i funkcje związane z jej oszczędzaniem, ustawienia dźwięku i połączeń głosowych i in.

Czasy pracy

Słuchawki można ładować albo przewodowo, wykorzystując w tym celu dołączony kabel USB i port USB-C, albo bezprzewodowo, za pomocą dołączonej do zestawu podkładki. Ładowanie zajmuje do 2 godzin, ale już po 30 minutach słuchawki będą miały 45% naładowanej baterii.

Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex słuchawki na ładowarce
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Czasy pracy są bardzo dobre. Muzyki możecie słuchać przez nawet 32 godziny (z wyłączonym ANC) lub do 21 godzin, gdy aktywna redukcja szumu jest włączona. W przypadku rozmów czasy te wynoszą do 15 godzin (z ANC) i do 20 godzin (bez ANC).

Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex słuchawki na ładowarce
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Specyfikacja i cena Jabra Evolve2 65 Flex

Słuchawki Jabra Evolve2 65 Flex oferują następującą specyfikację:

  • Typ: słuchawki nauszne, zamknięte
  • Rozmiar głośnika: 28 mm
  • Maks. moc wejściowa głośnika: 30 mW, 
  • Zakres częstotliwości głośnika: 20-20 000 Hz
  • Szerokość pasma głośnika: tryb muzyki 20-20 000 Hz; tryb rozmowy – 150-6800 Hz
  • Rodzaj mikrofonu: 2 analogowe mikrofony MEMS; 4 cyfrowe mikrofony MEMS
  • Czułość mikrofonu: -38 dBv/Pa (mikrofon analogowy); -26 dBFS/Pa (mikrofon cyfrowy)
  • Zakres częstotliwości mikrofonu: analogowy 20-10 000 Hz; cyfrowy 20-10 000 Hz
  • Łączność: Bluetooth 5.2 (Fast Pair dla Androida), zasięg do 30 metrów
  • Inne: hybrydowy ANC, tryb HearThrough, kodeki SBC
  • Waga: 136 g
  • Gwarancja: 2 lata

Słuchawki nie są tanie, a dodatkowo pewne zamieszanie może wprowadzać liczba wariantów. Są bowiem wersje z przewodem zakończonym złączem USB-A bądź USB-C, ze stacją ładującą bądź bez niej, z certyfikatem Microsoft Teams lub w wersji UC, a więc takiej, którą można skonfigurować pod każdy popularniejszy komunikator. Na stronie producenta ceny wynoszą ok. 1500-1750 złotych netto, ale w sklepach z elektroniką ceny są znacznie rozsądniejsze (choć i tak wysokie)

No cóż, nie trzeba długo szukać zestawu, który kupimy za znacznie mniejsze pieniądze, np. marki Creative:

creative chat zestaw słuchawkowy
Źródło: Allegro

Podobne pieniądze kosztuje natomiast model od Sennheiser, który również może pochwalić się świetnym brzmieniem i ANC:

sennheiser mometum 4 zestaw słuchawkowy
Źródło: Sennheiser

Wśród wymienionych modeli Jabra ma jednak zasadniczą przewagę — to zestaw, który sprawdzi się zarówno w pracy stacjonarnej, jak i mobilnej — dzięki niewielkim wymiarom i składanej konstrukcji.

Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex. Podsumowanie i nasza opinia

Sprzęty i akcesoria do pracy zdalnej przeżyły prawdziwy boom podczas pandemii i wydawało się, że po powrocie do normalności producenci ograniczą tego typu nowości. Nic bardziej mylnego. Covid-19 spowodował, że polubiliśmy się z pracą poza biurem, a zmiana przepisów Kodeksu pracy, np. wprowadzająca okazjonalną pracę zdalną (tj. prawo do wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej przez nie więcej niż 24 dni roku kalendarzowym) sprawiły, że akcesoria przeznaczone do wideorozmów czy zaprojektowane pod kątem home office wciąż cieszą się powodzeniem.

Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex słuchawki  i kwiaty
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Recenzowałam już masę urządzeń duńskiego producenta — ale do tej pory były to słuchawki TWS z serii Elite. Pierwszy raz mam w rękach produkt z serii Evolve, a Evolve2 65 Flex to mój pierwszy zestaw nauszny marki Jabra. Dwa tygodnie z tym sprzętem i wiele obejrzanych seriali, wideorozmów i przesłuchanych albumów później mogę stwierdzić, że jest to naprawdę uniwersalny zestaw, który chciałabym używać na co dzień, mimo pewnych minusów…

Recenzja Jabra Evolve2 65 Flex słuchawki na tle telewizora
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Jabra Evolve2 65 Flex to przykład urządzenia, które świetnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze. Są to dość kosztowne słuchawki, ale rekompensują tę niedogodność swoją mobilnością, czasami pracy, brzmieniem i doskonałym izolowaniem od otoczenia. Mam nadzieję, że aktualizacja rozwiąże pewne niedogodności związane z mikrofonem, a zestaw okaże się wystarczająco trwały po kilku miesiącach działania. Jeśli wasza firma może wrzucić tego typu zakup w koszty, to nie zawahajcie się poprosić o model Evolve2 65 Flex.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw