Recenzja Omron C28P. Sprzęt, który powinien mieć w domu każdy rodzic

14 minut czytania
Komentarze

Dziecko jest poważną inwestycją. Już sam zestaw sprzętów i akcesoriów przygotowywanych dla nowonarodzonej pociechy potrafi kosztować krocie. Ale przecież na dzieciach się nie oszczędza, prawda? O ile można odpuścić sobie wiele gadżetów, to na pewno nie warto skąpić na zdrowiu. A jednym z urządzeń, z którymi prędzej czy później zapozna się każdy rodzic, jest nebulizator. Sprawdziliśmy, jak sprawdza się jeden z produktów marki Omron — zwłaszcza w odniesieniu do stosowania go u dzieci.

nebulizator kompresorowy Omron C28P (NE-C105-E) recenzja opinia

Ponieważ mamy do czynienia z wyrobem medycznym, warto na początku zaznaczyć, że należy używać go zgodnie z instrukcją lub etykietą. Ale najpierw szczegółowo opiszemy, czym jest to urządzenie, jak działa i kiedy warto się w nie zaopatrzyć.

Czym jest nebulizacja i po co używa się nebulizatorów?

Nebulizacja to proces podawania leków w postaci aerozolu. Aerozol jest rozpylany w postaci drobnych cząsteczek, które mogą być wdychane przez pacjenta. Nebulizacja jest stosowana do podawania leków do dróg oddechowych, takich jak płuca, oskrzela i gardło. Nebulizator to urządzenie medyczne, które służy do podawania leków w postaci aerozolu. Lek w postaci roztworu jest umieszczany w komorze nebulizatora, a następnie urządzenie wykorzystuje sprężone powietrze, fale ultradźwiękowe lub wibrującą membranę do rozbijania leku na drobne cząsteczki. Pacjent może wdychać aerozol przez ustnik lub maskę.

nebulizator przykład

Rodzaje nebulizatorów

Z uwagi na wykorzystywaną technologie nebulizatory dzieli się na:

 • nebulizatory kompresorowe — to urządzenia, które wytwarzają aerozol przez sprężanie powietrza w urządzeniu, a następnie kierowanie go do nebulizatora, w którym znajduje się roztwór leku. Sprężone powietrze rozbija roztwór na drobne cząsteczki, które są następnie wdychane przez pacjenta.
 • nebulizatory ultradźwiękowe — wykorzystują fale ultradźwiękowe do rozbijania roztworu leku na drobne cząsteczki. Są ciche i nie wytwarzają ciepła, ale są mniej wydajne niż nebulizatory kompresorowe i mogą nie nadawać się do podawania niektórych leków.
 • nebulizatory membranowe (siateczkowe) — wykorzystują wibrującą membranę do rozbijania roztworu leku na drobne cząsteczki. Nebulizatory membranowe są bardzo wydajne i mogą być używane do podawania szerokiej gamy leków, w tym leków na astmę, POChP, zapalenie oskrzeli i inne choroby układu oddechowego. Są jednak droższe niż nebulizatory kompresorowe i mogą być bardziej skomplikowane w obsłudze.
inhalacja dziecko maseczka
Źródło: cottonbro studio / Pexels

Oto podsumowanie różnych typów nebulizatorów, które dostępne są na rynku:

Typ nebulizatoraZasada działaniaZaletyWady
KompresorowySprężone powietrze rozbija roztwór leku na drobne cząsteczkiSzeroka gama leków, wydajny, trwały, stosunkowo taniGłośny, może wytwarzać ciepło, może powodować powstawanie pary
UltradźwiękowyFale ultradźwiękowe rozbijają roztwór leku na drobne cząsteczkiCichy, nie wytwarza ciepłaMniej wydajny, nie nadaje się do wszystkich leków
Membranowy (siateczkowy)Wibrująca membrana rozbija roztwór leku na drobne cząsteczkiBardzo wydajny, szeroka gama lekówDroższy, może być bardziej skomplikowany w obsłudze

Jak działają nebulizatory kompresorowe

Nebulizatory kompresorowe są najpopularniejszym typem nebulizatorów. Są one stosunkowo tanie, trwałe i łatwe w obsłudze. Mogą być używane do podawania szerokiej gamy leków, w tym leków na astmę, POChP, zapalenie oskrzeli i inne choroby układu oddechowego.

Tego typu nebulizatory pozwalają na szybkie podanie leku i mogą być używane do podawania ich szerokiej gamy. Są też stosunkowo tanie i trwałe. Oraz występują często we wzorach, które spodobają się dzieciom.

nebulizator dla dzieci

Czym nebulizatory różnią się od inhalatorów?

Inhalator i nebulizator to dwa urządzenia medyczne, które służą do podawania leków bezpośrednio do układu oddechowego. Jednak między nimi występują pewne kluczowe różnice.

Inhalator to urządzenie, które umożliwia pacjentowi wdechy leku w postaci aerozolu. Lek w postaci proszku lub zawiesiny jest umieszczany w komorze inhalatora, a następnie pacjent wykonuje serie szybkich, głębokich wdechów. W ten sposób lek dostaje się do płuc.

inhalator leki
Źródło: Photo by Luci / Pexels

Nebulizator to urządzenie, które rozprasza lek w postaci aerozolu. Lek w postaci roztworu jest umieszczany w komorze nebulizatora, a następnie urządzenie wykorzystuje sprężone powietrze, fale ultradźwiękowe lub wibrującą membranę do rozbijania leku na drobne cząsteczki. Pacjent może wdychać aerozol przez ustnik lub maskę.

W jakich chorobach pomocne są nebulizatory?

Nebuluzatory wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób układu oddechowego, m.in. astmy. W tym przypadku mogą być używane do podawania leków rozszerzających oskrzela, które pomagają w oddychaniu. Posiadanie takiego urządzenia w domu jest o tyle istotne, że w ostatnich dekadach nastąpił znaczny wzrost zachorowań na astmę u dzieci. W Polsce według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2021 roku na astmę chorowało około 100 tysięcy dzieci w wieku poniżej 18 lat. Jest to wzrost o około 20% w porównaniu z 2010 rokiem.

Inną chorobą, do której przepisywane są leki wymagające nebulizera, jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). To przewlekła choroba dróg oddechowych, która charakteryzuje się trwałym ograniczeniem przepływu powietrza. POChP jest główną przyczyną śmierci z powodu chorób układu oddechowego, odpowiadając za około 3,2 miliona zgonów rocznie.

U dzieci często przy pomocy nebulizatora leczone jest zapalenie oskrzeli, czyli stan zapalny oskrzeli spowodowany przez wirusy, bakterie lub grzyby. W tym przypadku nebulizatory mogą być używane do podawania antybiotyków czy leków rozszerzających oskrzela, które pomagają w oddychaniu, a także do podawania leków mukolitycznych, które pomagają w rozrzedzaniu śluzu. Zwłaszcza w przypadku dzieci leki podane z wykorzystaniem nebulizatora są skuteczniejsze niż te, które podawane są doustnie. Tutaj doświadczenie mam z pierwszej ręki — gdy tylko któreś z dzieci chorowało na zapalenie oskrzeli, od razu padało pytanie o nebulizator w domu i przepisywany był Nebbud.

Nebulizatory mogą być również używane w leczeniu innych chorób układu oddechowego, takich jak alergie, mukowiscydoza, zapalenie płuc, rozedma płuc i obturacyjny bezdech senny. W przypadku przeziębień u dzieci lekarze mogą też zalecać podawanie soli fizjologicznej do inhalacji w przypadku kataru lub kaszlu.

Nebulizator kompresorowy Omron CompAIR NE-C28P

Omron C28P to nebulizator kompresorowy, który jest przeznaczony do użytku domowego. Nadaje się dla dorosłych i dzieci. Jest to urządzenie, które jest łatwe w obsłudze i czyszczeniu, a także zapewnia skuteczne dostarczanie leku do dróg oddechowych. Jak sprawdza się w praktyce?

Dla jasności potwórzmy jeszcze raz: To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

nebulizator kompresorowy Omron C28P (NE-C105-E) recenzja opinia zestaw

Specyfikacja i cena nebulizatora Omron C28P

Oto dane techniczne recenzowanego sprzętu do aerozoloterapii – tak model Omron C28P (NE-C105-E) określa zam producent:

 • Rodzaj inhalatora: pneumatyczno-tłokowy
 • Przeznaczenie: do użytku domowego
 • Typ pracy: użytkowanie ciągłe
 • Klasyfikacja IP: IP21
 • Maksymalna objętość nebulizacji: 10 ml
 • Objętość resztkowa leku: ok. 0,7 ml
 • Rozmiar cząsteczek: 2,65 µm
 • Średnia prędkość przepływu: 0,12 litr./min
 • Poziom hałasu: 60 dB
 • Zasilanie: 230 V / 50 Hz
 • Pobór mocy: 140 VA

Urządzenie można kupić za niecałe 300 złotych. Nie jest to ani wysoka, ani niska cena — tak wyceniane są tego typu urządzenia, zwłaszcza te lepszej jakości.

Producent ma też urządzenia tego typu w niższych cenach — sprawdźcie choćby takie modele jak Omron A3 Complete lub Omron C101 Essential.

Opakowanie i akcesoria w modelu Omron NE-C28P

W opakowaniu nebulizatora znalazł się spory zestaw akcesoriów — w praktyce jest tu wszystko, co jest niezbędne do rozpoczęcia pracy urządzenia. Zacznijmy od pudełka — wskazuje, jak Omron NE-C28P wygląda, podaje detale nebulizatora i informuje o 5-letniej gwarancji.

Wewnątrz zestaw jest naprawdę rozbudowany. Obejmuje wszystko, co może być potrzebne do nebulizacji, zarówno przez ustnik, jak i przy pomocy maseczki.

Jest przewód na powietrze, gumki do maseczek, kabel zasilający, maseczka w wersji dla dorosłych oraz w wersji dla dzieci (z uchwytem). Jest też ustnik, papierowa instrukcja i dodatkowe filtry powietrza — powinny być wymieniane co 60 dni.

A wszystko to można zapakować w solidną, granatową torbę z uchwytem.

Budowa kompresora (urządzenia głównego)

Jeśli liczy się dla was mobilność, to recenzowany Omron może nie być najlepszym wyborem. Mimo dołączonej w zestawie torby do przechowywania to dość duży i ciężki sprzęt.

nebulizator kompresorowy recenzja Omron C28P (NE-C105-E) kompresor

To urządzenie o białej obudowie, kształcie walca, które waży niemal 1,3 kg. Ma tu klatkę z filtrem oraz otworem, w którym montowany jest przewód powietrzny. Na przeciwnym biegunie znalazł się uchwyt na zestaw nebulizatora, na boku umieszczono włącznik oraz otwory wentylacyjne, a także wtyczkę przewodu zasilania. Od dołu widać naklejkę z informacjami o modelu oraz gumowe nóżki, dzięki którym urządzenie będzie stabilnie stało np. na powierzchni stołu.

Działanie nebulizatora Omron C28P

Jak używać urządzenia do nebulizacji? Kluczem jest zestaw nebulizatora, do którego wlewany jest lek. Dysza i głowica parownika odpowiadają za jego odpowiednie przetworzenie w postać aerozolu. Ten zaś jest wdychany przez chorego poprzez ustnik lub założoną na usta i nos maskę. W kwestii ustnika nie można nie wspomnieć o Advanced Valve Technology (AVT). To technologia dotycząca zaworów, która maksymalizuje ilość leku dostarczonego podczas wdechu i ogranicza stratę leku podczas wydechu.

Nie mam opinii na temat tej technologii — w czasie recenzowania urządzenia nikt w domu nie chorował i nie musiał przyjmować leków przez nebulizację, a jakość wytwarzanego aerozolu oceniałam, wlewając do zbiornika roztwór soli fizjologicznej.

Zestaw nebulizatora i zbiornik na lek

Zasada działania jest prosta — lek pompowany przez kanał miesza się ze sprzężonym powietrzem, wytwarzanym przez pompę kompresora. Lek zmieszany ze sprężonym powietrzem jest zamieniany do postaci drobnych cząstek i rozpylany podczas kontaktu z zastawką. Minimalna objętość nebulizacji to 2 ml, a maksymalna – 10 ml.

Mogę pochwalić konstrukcję zbiornika na lek (nie zostają w nim resztki płynu, mgiełka jest gęsta, bez kropli) oraz skuteczność i szybkość nebulizacji. W przypadku dzieci ma to znaczenie, bowiem tutaj każde skrócenie czasu podawania inhalacji ma znaczenie. Nie zabrakło wygodnego uchwytu do zamocowania zestawu nebulizatora. Oczywiście, jak w przypadku każdego tego typu sprzętu, maseczkę i zestaw trzeba umyć po wykorzystaniu leku.

Zestaw maseczek w modelu Omron NE-C28P

Sama maseczka dla dorosłych, wykonana z PP i TPE, jest dobrze wyprofilowana i wygodna. Dobrze dopasowuje się do twarzy, choć to oczywiście subiektywna opinia. Pasowała zarówno na mnie, jak i na 9-latka, więc jest dość uniwersalna. Ale mężczyźni w sile wieku oceniali ją jako zbyt małą — więc warto mieć to na uwadze.

Jest jeszcze maseczka dla dzieci — zupełna porażka. Producent postawił na nietypową konstrukcję, ale zupełnie się to ie sprawdza. Maska jest okrągła i w żaden sposób nie da się jej dopasować do dziecięcej twarzy tak, aby para nie uciekała. Testowałam ją na 3-latce i nie ma szans, aby to pasowało. Z kolei większa, wyprofilowana maska jest na nią za duża. Dlatego rodzice młodszych dzieci, mniej więcej w wieku żłobkowo-przedszkolnym, mogą mieć tu problem — albo będą musieli posiłkować się małymi maskami z innych nebulizatorów.

nebulizator kompresorowy recenzja Omron C28P (NE-C105-E) stosowanie

Zestaw wraz z maseczką lub ustnikiem należy trzymać pionowo — producent zaznacza, że przechylenie pod kątem większym niż 30 stopni w jakimkolwiek kierunku może spowodować przedostanie się leku do ust lub doprowadzić do nieefektywnej nebulizacji. Ale plusem jest to, że się nie wylewa — tutaj producent, w mojej opinii, naprawdę fajnie zaprojektował zestaw nebulizatora.

Konserwacja urządzenia

Co jeszcze warto dodać? Nie ma problemu z czyszczenie i myciem urządzenia (oczywiście bez filtrów kompresora) – zestaw nebulizatora oraz maski, ustnik i łącznik wystarczy umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Można je też zdezynfekować, np. z użyciem chemicznych środków dezynfekujących lub wygotować (pomijając przewód powietrza i gumki do maseczek). Jest to niezbędne przed pierwszym uruchomieniem, bo wszystko mocno śmierdzi plastikiem.

W obudowie kompresora znajdziecie klapkę, pod którą zamontowane są filtry powietrza. Producent rekomenduje, aby wymieniać je co 60 dni — albo wtedy, gdy zmieni kolor lub zamoknie. Omron NE-C28P nie ma zasilania bateryjnego, aby pracował, musi być podłączony do gniazdka.

Porównanie dwóch modeli marki Omron

Czy Omron C28P jest urządzeniem trwałym?W mojej opinii tak. Mam wieloletnie doświadczenie z innym produktem firmy Omron, również nebulizatorem, który z powodzeniem użytkuję od mniej więcej 7 lat, głównie w okresie zimowym. Wciąż działa bez problemu, choć ma gorzej zaprojektowany zbiornik na lek, w którym czasami blokuje się przepływ, a po przechyleniu płyn może wylewać się ze zbiornika. Ślady użytkowania widoczne są głównie w postaci wytartego napisu oraz bardzo sfatygowanych maseczek.

nebulizator kompresorowy recenzja Omron C28P (NE-C105-E) porównanie z omron ne-c803

Omron NE-C803 jest poza tym zdecydowanie bardziej kompaktowy (waży ok. 180 g zamiast 1,3 kg). Produkuje też nieco inny rodzaj pary. W recenzowanym urządzeniu (tj. NE-C28P) wydaje się ona rzadsza, ale wyrzucana jest szybciej i na większą odległość, podczas gdy w modelu C803 jest gęstsza, ale nie wydobywa się zbyt daleko. Trudno powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze.

Ale istotna jest jeszcze inna kwestia — głośność. Tutaj posiadany przeze mnie model Omron NE-C803 sprawdza się znacznie lepiej, jest znacznie cichszy. Hałas zmierzony decybelometrem wyniósł ok. 55-56 dB dla mniejszego modelu oraz około 68 dB dla recenzowanego nebulizatora Omron NE-C28P (tło akustyczne wynosi ok. 40 dB).

nebulizator kompresorowy recenzja Omron C28P (NE-C105-E) hałas

Recenzowany Omron C28P jest większy, bardziej masywny i wydaje się, że będzie równie trwały co C803. Według załączonej do zestawu papierowej instrukcji okres trwałości (przy trzech nebulizacjach dziennie trwających 10 minut) kompresor (urządzenie główne) oraz przewód powinny przetrwać 7,5 lat, zestaw nebulizatora (wraz z maskami, ustnikiem czy przewodem powietrza) przez rok, a filtr powietrza — przez 60 dni. Na nebulizator producent udziela 5-letniej gwarancji.

Zalety i wady urządzenia

Zalety

 • łatwość podłączenia i obsługi
 • solidne wykonanie i estetyka produktu
 • dla dorosłych i dla dzieci
 • łatwy do czyszczenia
 • zestaw obejmujący różne akcesoria i zapasowe filtry
 • długi przewód powietrzny
 • szybka inhalacja
 • dobrze zaprojektowany zbiornik na lek i zestaw nebulizatora
 • 5-letnia gwarancja

Wady

 • urządzenie jest głośne
 • słaba mobilność z uwagi na rozmiary i wagę
 • fatalna maseczka dla dzieci
 • dość mały rozmiar maski dla dorosłych

Recenzja Omron C28P. Nasza opinia i podsumowanie

Na rynku jest wiele nebulizatorów, a Omron C28P wyróżnia się wśród nich wyglądem i solidnością wykonania. To urządzenie, które znakomicie sprawdzi się podczas codziennego podawania leków w formie aerozolu i w mojej opinii, jeśli macie w domu chorowite dziecko lub małego astmatyka, warto się w takie urządzenie zaopatrzyć. Trudno jednak ocenić skuteczność podawania leków, jeśli nikt z domowników nie wymaga ich podawania w postaci nebulizacji. Sezon zachorowań się zaczyna, więc pewnie niedługo zacznie się inhalowanie zakatarzonych nosów i leczenie przywleczonych nie wiadomo skąd chorób.

nebulizator kompresorowy recenzja Omron C28P (NE-C105-E) leki

Trzeba jednak wziąć pod uwagę minusy. Sprzęt jest duży i dość głośny, a maseczki nie mają optymalnych rozmiarów i kształtu. Nie chcę sugerować, czy cena Omron C28P jest wysoka czy niska. Kilka lat temu zainwestowałam w urządzenie tej marki, które wciąż mi służy, więc pod względem bezawaryjnej pracy i solidności mam o japońskiej marce pozytywne zdanie. Na zdrowiu nie warto oszczędzać.

Produkt na okres testów został udostępniony przez Omron. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału — prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.