5G i operacja na bananie — niewiarygodne w co ludzie chcą wierzyć

3 minuty czytania
Komentarze

Innowacje związane z technologią 5G co rusz pojawiają się w sieci, a rewolucyjnymi rozwiązaniami zachwyca się cały świat. Problem w tym, że wiele z tego, co widzimy w internecie, bierzemy to za pewnik. Jak się okazuje – niesłusznie. Weryfikacja informacji nadal jest chyba niewystarczająca, co pokazuje poniższy przykład dotyczący… operacji na skórce banana.

Zabieg na skórce od banana stał się viralem

Rozwikłaniem zagadki dotyczącej filmiku z operacji przeprowadzanej za pomocą nowoczesnych urządzeń, który kilka lat temu stał się światowym viralem, zajął się portal The Verge. Redaktor podczas audycji Vergecast poprosił swoich słuchaczy o przesłanie mu przykładów publikacji „znaczących doświadczeń związanych z siecią 5G”. Wielu z nich jako idealną reprezentację problemu uznało wideo, na którym widać narzędzia precyzyjnie wykonujące zabieg na skórce banana, przypominające ruchy chirurga podczas operacji. Podpisy świadczyły, że zabieg był wykonywany zdalnie za pośrednictwem sieci 5G.

Film po raz pierwszy został opublikowany na TikToku podczas pandemii przez dr Kaisa Ronę, chirurga pracującego w południowej Kalifornii. Niestety pierwsza wersja, która stała się tak popularna, została usunięta, jednak lekarz posługujący się w sieci nickiem @kaisthesurgeron udostępnił go raz jeszcze. Możecie zobaczyć go poniżej.

@kaisthesurgeon

Reposting my most viral video since I was forced to take it down 😒 Hope you guys enjoy! #surgery #science #robot

♬ original sound – KaisTheSurgeon

Pewnie film, jakich wiele – możemy zachwycać się tutaj precyzją wykonywanych ruchów, ale podejrzewam, że każdy z nas podobnych materiałów widział sporo i nie robi to na nas wielkiego wrażenia. Problem w tym, że wideo zaczęło być rozpowszechniane z dopiskiem informującym, że cała operacja była wykonana przy pomocy technologii 5G. Największe portale społecznościowe, które udostępniają wiadomości technologiczne, w swoich treściach repostowały tę informację na profilach. Popatrzcie tylko na konto Tech Burrito, obserwowane przez niemal 800 tys. ludzi, które pod postem na X miało 15,1 mln wyświetleń.

Tak samo TikTok digitaltrends (z ponad 400 tys. obserwujących), na którym w poniższym znajdziemy informację o tym, że jest to zabieg przeprowadzony przy pomocy 5G. Materiał ma ponad 11 tys. odtworzeń.

Jaka jest prawda?

Dotarcie do wiarygodnych informacji okazało się prostsze, niż można było sądzić. Redaktor The Verge skontaktował się z autorem filmu, a dr Kais Rona odpowiedział na jego pytania.

Przeprowadziłem operację na tym bananie, ale nie wykorzystywałem technologii 5G.

dr Rona

Okazało się, że dr Rona nakręcił film w czasie pandemii, kiedy klinika, w której pracował, nie była otwarta dla pacjentów. Postanowił poćwiczyć na swoim robocie chirurgicznym Da Vinci XI. Nagrał cały proces praktyki i stwierdził, że jego widzowie chętnie zobaczą to na TikToku. Oczywiście nie zawarł przy publikacji informacji o tym, że wykorzystywał technologię 5G, ponieważ z niej nie korzystał. Do tej pory nie wiadomo, kto kryje się za rozpowszechnianiem tych fałszywych wiadomości.

Widziałem, jak ktoś zamieścił mój film i powiedział, że to jakiś chirurg z Nowego Jorku przeprowadzający operację w Londynie, i pomyślałem: O co chodzi? Przecież to mój film.

Dezinformacja rozprzestrzenia się błyskawicznie w mediach społecznościowych (…). Myślę, że dobrze jest mieć kontakt z lekarzem, ponieważ można uzyskać prawidłowe i oparte na faktach informacje od innych lekarzy, niezależnie od tego, czy są to specjaliści od przewodu pokarmowego, czy kardiolodzy, ale często ludzie publikują nieprawdziwe informacje (…), a to z pewnością może być niebezpieczne.

dr Rona

Jak widać, warto przy procesie weryfikacji informacji wykazywać się większą dociekliwością. Takie „prywatne śledztwa” mogą prowadzić do bardzo ciekawych wniosków.

Źródło: The Verge

Motyw