Tak łatwo chyba jeszcze nie było. Chociaż od jakiegoś czasu bilety na PKP w Polsce można kupić bezpośrednio przez aplikację Jak Dojadę, teraz to ułatwienie objęło także Googla Maps. Dzięki temu bilety na pociąg Intercity będą dostępne jeszcze szybciej, także dla osób, które do Polski przyjeżdżają w celach turystycznych.
Spis treści
Ułatwienia w planowaniu podróży w Google Maps
Kiedyś, aby kupić bilet na PKP, trzeba było „odstać” swoje w kolejce do kasy na dworcu. Jeśli jeszcze pamiętacie te ciągnące się przez całe korytarze kolejki, szczególnie w okresie wakacyjnym, na pewno doceniacie teraz szereg ułatwień związanych z kupowaniem biletów na pociąg.
Obecnie nie musimy nawet wodzić palcem po mapie, żeby wybrać swój kierunek podróży – wystarczy, że otworzymy aplikację Mapy Google, wpiszemy cel wycieczki i punkt początkowy, a następnie klikniemy na ikonę pociągu. Poniżej pokażą nam się dostępne połączenia kolejowe wraz z godziną odjazdu i przyjazdu pociągu. Kiedy wyselekcjonujemy najbardziej przystępną dla nas trasę, automatycznie zostaniemy przeniesieni na stronę bilet.intercity.pl, gdzie po założeniu konta może sfinalizować zakup. Co więcej, w witrynie od razu znajdujemy się dokładnie w punkcie, w którym zakończyliśmy naszą interakcję z Google Maps – z określoną trasą i godziną. Po zapłaceniu za bilet zostanie on wysłany na adres email.
Bardzo cieszy nas współpraca z tak dużym partnerem, jakim jest Google. Wsłuchujemy się w głosy naszych pasażerów i rozumiemy, jak wiele z nich korzysta z różnych aplikacji, by skutecznie zaplanować swoją podróż. Kolejna współpraca z zewnętrznym kanałem to ukłon w ich stronę. Pracujemy nad tym, by sieć sprzedaży z każdym miesiącem się powiększała
– mówi Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.
Czy funkcja w Mapy Google działa jak należy?
Integracja z Mapy Google powinna działać zarówno na smartfonach i tabletach z systemem Android, jak i iOS oraz w przeglądarce. Na filmie zamieszczonym przez Tomasza Gontarza wszystko działa bez problemu, ale i tak korciło mnie, żeby to sprawdzić.
Wybrałam trasę z Wrocławia do Białegostoku, aby sprawdzić, jak system poradzi sobie z przesiadką. Od razu zostałam przekierowana na stronę Intercity i podświetlone zostało odpowiednie połączenie. W zasadzie od wpisania punktu początkowego i docelowego do zakupu biletu dzieliło mnie kilka minut.
W skrócie – wygląda na to, że działa jak należy. Miła niespodzianka.
Mapy Google – szybko do celu
Ale Google Mapy mają jeszcze jedną bardzo istotną zaletę – możemy znaleźć tam trasę łączoną różnymi środkami transportu. Wiemy, na jaki odcinek kupić bilet na pociąg, a gdzie zabierze nas metro czy tramwaj. To sprawia, że korzystanie z samej aplikacji jest jeszcze korzystniejsze dla użytkowników. Aby wszystko działało, jak należy, warto zwrócić uwagę, jak ma się skonfigurowane funkcje lokalizacji telefonu.
Na podobnej zasadzie przekierowania zakupimy także bilety przez aplikację Jak Dojadę. Możemy tam wybrać interesujące nas połączenie, a następnie zostaniemy przekierowani na stronę Intercity.
To teraz zostaje tylko włączyć ulubioną muzykę na słuchawkach (polecamy korzystanie ze Spotify Premium za darmo – my wiemy, jak to zrobić) i podziwianie widoków w trakcie podróży.
A jeśli nie wiecie, jak wylogować się z konta Google i jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Android i iOS oraz komputerze, zerknijcie na nasz poradnik.
Źródło: intercity.pl, oprac. własne