Mała drukarka domowa. Ranking laserowych i atramentowych propozycji
Podstawowy laserowy model. Mała drukarka oferująca szybkie i ekonomiczne drukowanie.
Tanie drukowanie w przystępnej cenie. Jedna strona kosztuje niecałego grosza (pomijając papie).
Mała drukarka domowa — na co zwracać uwagę?
Szukając najmniejszych modeli, sprawdzić można mini drukarki do telefonu. Typowa mała drukarka do domu przystosowana jest do formatu A4, więc szerokość wśród różnych modeli jest podobna i wynosi około 40 cm. Miejsce za to szczędzić można na długości i wysokości. Małe drukarki mogą być także lżejsze. Najmniejsze modele ważą poniżej 3 kilogramów. Pojedyncze, typowo przenośne modele mogą ważyć nawet poniżej 2 kilogramów. Polecam zmierzyć ilość miejsca na biurku, po czym porównać je do polecanych modeli. W specyfikacji każdej propozycji sprawdzisz wymiary oraz wagę.
Mała drukarka do domu, poza wymaganiami dotyczącymi rozmiaru powinna drukować dobrze i względnie tanio. Niestety tanie drukarki często związane są z drogimi tuszami w formie kartridży. Wybierając drukarkę warto wydać nieco więcej, aby eksploatacja była zauważalnie tańsza. Najtańsze będą drukarki atramentowe z nalewanym tuszem. Pod kątem kosztów drukarki laserowe plasują się na drugim miejscu, a urządzenia atramentowe z małopojemnymi kartridżami zwykle są najdroższe.
Mała drukarka — czy faktycznie jej potrzebujemy?
Warto pamiętać, że obecnie drukarki oferują standardy komunikacji bezprzewodowej (Wi-Fi, Bluetooth), dzięki czemu urządzenie nie musi stać przy naszym biurku. Oznacza to, że drukowanie możemy zainicjować z poziomu komputera, a nawet urządzenia mobilnego jak mały telefon z innego pomieszczenia. Zamiast drogiej drukarki przenośnej w podobnej cenie można zakupić model dużo tańszy w eksploatacji, który ustawimy w wolnej części mieszkania czy biura. Potrzebne będzie jedynie źródło prądu.
Mała drukarka przenośna
Jeśli drukarkę zamierzasz przenosić, zdecydować się możesz na kategorię drukarek przenośnych. Nie polecam wybierać tego typu modeli do domu, bo drukują dość wolno i są drogie, koszt popularnych urządzeń przekracza 1000 złotych. Nie można im za to odmówić kompaktowych rozmiarów. W sprzętach tego typu płaci się nie tylko za rozmiar, ale też za wbudowany akumulator, który umożliwia drukowanie bez dostępu do prądu.
Epson WorkForce WF-100W
Epson WorkForce to mała drukarka. Co więcej, jest to jedna z najmniejszych konstrukcji, jakie są dostępne na rynku. Pojemność pojemnika na papier to jedynie 20 sztuk, brakuje skanera, a szybkość druku nie zachwyca, ale rozmiary robią wrażenie. Nieco ponad 30 cm szerokości, 15 cm głębokości 6 cm wysokości sprawiają, że sprzęt jest nie tylko mały, ale też przenośny. Dodatkowo urządzenie wyposażono we wbudowany akumulator, co pozwala na drukowanie bez dostępu do prądu. Drukowanie do najtańszych nie należy, ale tragedii też nie ma. Kartridż z tuszem kosztujący blisko 100 złotych umożliwi wydrukowanie około 250 stron. Oznacza to, że koszt jednej strony pomijając koszty papieru, wynosi 40 groszy.
- Typ: drukarka
- Technologia druku: atramentowa
- Rozmiar nośnika: A4
- Pojemność podajnika papieru: 20 sztuk
- Interfejs:
- USB 2.0
- Wi-Fi
- Rozdzielczość druku: 5760 × 1440 dpi
- Maks. szybkość druku mono: 14 str./min.
- Maks. szybkość druku kolor: 11 str./min.
- Skaner: brak
- Szerokość: 309 mm
- Głębokość: 154 mm
- Wysokość: 61 mm
- Waga: 1.6 kg
Drukarka HP OfficeJet 200
HP OfficeJet to kolejna mała drukarka, którą z łatwością można przenosić. W każdym wymiarze jest nieco większa od wyżej polecanego Epsona, natomiast w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji jest to sprzęt wagi piórkowej. Podobnie ja w propozycji wyżej, w konstrukcji znajdziemy akumulator. W HP ze względu na rozmiar ponownie zabrakło skanera. Urządzenie jednak pomieści więcej papieru (50 konta 20 kartek) i oferuje nieco wyższą prędkość drukowania. Kartridż z tuszem o pojemności 4 ml kosztuje niecałe 100 złotych, co daje około 45 groszy za wydrukowaną stronę.
- Typ: drukarka
- Technologia druku: atramentowa
- Rozmiar nośnika: A4
- Pojemność podajnika papieru: 50 sztuk
- Interfejs:
- USB 2.0
- Wi-Fi
- Rozdzielczość druku: 1200 × 1200 dpi
- Maks. szybkość druku mono: 18 str./min.
- Maks. szybkość druku kolor: 17 str./min.
- Skaner: brak
- Szerokość: 364 mm
- Głębokość: 186 mm
- Wysokość: 69 mm
- Waga: 2.1 kg
Mała drukarka domowa
W tej kategorii umieściłem kompaktowe propozycje tanie w zakupie. Głównym czynnikiem była szerokość urządzenia. Mała drukarka do domu nie powinna przekraczać 40 centymetrów szerokości. Tusze do najtańszych nie należą, natomiast jeśli liczy się tylko rozmiar, a drukujesz mało, drukarka do domu będzie idealna dla ciebie.
HP DeskJet 3762
Najtańsza mała drukarka w rankingu. HP DeskJet to bardzo podstawowy model, drukuje raczej wolno, ale za to nie powinna zajmować dużo miejsca na biurku. Szerokość nieznacznie przekracza 40 cm, a głębokość i wysokość to kolejno 18 i 14 cm. Jest to pierwsze urządzenie w zestawieniu wyposażone w skaner. Rozdzielczość skanów nie powala, ale do sporadycznego korzystania powinna wystarczyć. Koszt wydrukowania jednej strony to około 50 groszy.
- Typ: urządzenie wielofunkcyjne
- Technologia druku: atramentowa
- Rozmiar nośnika: A4
- Pojemność podajnika papieru: 60 sztuk
- Pojemność odbiornika papieru: 25 sztuk
- Interfejs:
- USB 2.0
- Wi-Fi
- Rozdzielczość druku: 1200 × 1200 dpi
- Maks. szybkość druku mono: 18 str./min.
- Maks. szybkość druku kolor: 17 str./min.
- Skaner: tak
- Typ skanera: CIS (płaski | kolorowy)
- Rozdzielczość skanera: 600 × 600 dpi
- Szerokość: 403 mm
- Głębokość: 177 mm
- Wysokość: 141 mm
- Waga: 2.33 kg
Canon PIXMA TS5350A
Po rozłożeniu sprzęt nie wygląda jak mała drukarka, natomiast w formie zamkniętej Canon powinien zmieścić się na każdym biurku. Szerokość i wysokość jest praktycznie jak w przypadku wyżej polecanego HP, natomiast głębokość znacznie wzrosła i to warto mieć na uwadze. Nie jest to też sprzęt przenośny, o czym przypomina waga na poziomie 6 kilogramów. PIXMA drukuje wolniej, ale jakość zarówno druku jak i skanów będzie na zauważalnie lepszym poziomie. Koszt eksploatacji jest podobny jak w HP, za drukowanie jednej strony zapłacimy około 50 groszy.
- Typ: urządzenie wielofunkcyjne
- Technologia druku: atramentowa
- Rozmiar nośnika: A4
- Pojemność podajnika papieru: 100 sztuk
- Interfejs:
- USB 2.0
- Wi-Fi
- Rozdzielczość druku: 4800 × 1200 dpi
- Maks. szybkość druku mono: 13 str./min.
- Maks. szybkość druku kolor: 6.8 str./min.
- Skaner: tak
- Typ skanera: CIS (płaski | kolorowy)
- Rozdzielczość skanera: 1200 × 2400 dpi
- Szerokość: 403 mm
- Głębokość: 315 mm
- Wysokość: 148 mm
- Waga: 6.3 kg
Mała drukarka laserowa
Mała drukarka laserowa jest interesującym kompromisem między drogimi w eksploatacji modelami, a dużo droższymi drukarkami atramentowymi bez kartridży. Ponadto drukarki laserowe pracują szybciej niż atramentowe odpowiedniki, więc jeśli liczy się czas, drukarka laserowa może okazać się świetnym wyborem.
Należy pamiętać, że tańsze modele drukują jedynie w monochromie, a żeby uniknąć uszkodzenia sprzętu, wielu producentów sugeruje wydrukowanie przynajmniej 100 stron miesięcznie. Wiele modeli oferuje szerokość mniejszą niż 40 cm, natomiast tego typu konstrukcje są dość wysokie.
HP LaserJet M110we
HP LaserJet to podstawowy model laserowy, który szybko, ale w dość niskiej rozdzielczości wydrukuje czarne treści. Jeśli nie drukujesz w kolorze, HP LaserJet będzie świetną propozycją. Podajnik i odbiornik papieru imponuje pojemnością, a rozmiary urządzenia są kompaktowe. Sprzęt ma niecałe 35 cm szerokości, 19 cm głębokości i 16 cm wysokości. Podobać się może także cena drukowania. Oryginalny toner kosztujący około 220 złotych powinien wystarczyć na 950 stron przy 5% pokrycia. Oznacza to, że wydrukowanie jednej strony to koszt około 23 grosze (nie licząc ceny papieru).
- Typ: drukarka
- Technologia druku: laserowa
- Rozmiar nośnika: A4
- Pojemność podajnika papieru: 150 sztuk
- Pojemność odbiornika papieru: 100 sztuk
- Interfejs:
- Bluetooth
- USB 2.0
- Wi-Fi
- Rozdzielczość druku: 600 × 600 dpi
- Maks. szybkość druku mono: 20 str./min.
- Skaner: brak
- Szerokość: 346 mm
- Głębokość: 189 mm
- Wysokość: 159 mm
- Waga: 3.8 kg
Brother HL-L2352DW
Brother w niewiele wyższej cenie oferuje drukarkę o zauważalnie lepszych parametrach. Urządzenie drukuje w dwukrotnie wyższej rozdzielczości, a także 50% szybciej. Warto też zauważyć, że Brother oferuje funkcję dupleks, czyli druk dwustronny. Toner występuje w dwóch pojemnościach, a droższy jest bardziej ekonomiczny. Oryginalny toner kosztuje około 350 złotych i powinien pozwolić na wydrukowanie 3000 stron. W takim przypadku koszt wydrukowania jednej strony wynosi 12 gorszy. Niestety względem poprzedniej propozycji większe są także wymiary. Szerokość to jedynie 36 centymetrów, natomiast przeszkadzać może głębokość, która także wynosi 36 cm.
- Typ: drukarka
- Technologia druku: laserowa
- Rozmiar nośnika: A4
- Pojemność podajnika papieru: 250 sztuk
- Interfejs:
- USB 2.0
- Wi-Fi
- Rozdzielczość druku: 1200 × 1200 dpi
- Maks. szybkość druku mono: 30 str./min.
- Szybkość druku dwustronnego: 15 obr./min.
- Skaner: brak
- Szerokość: 356 mm
- Głębokość: 360 mm
- Wysokość: 183 mm
- Waga: 7.2 kg
Mała drukarka atramentowa
Jeśli szukasz taniego drukowania, a w grę wchodzi tylko mała drukarka, bardzo dobrym wyborem są modele Epson. Producent oferuje urządzenia o szerokości poniżej 40 centymetrów. Minusem jest niemała wysokość, która potencjalnie może przeszkadzać. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że koszt wydruku wynosi poniżej jednego grosza (nie licząc papieru), modele te stają się naprawdę ciekawe.
Epson ITS L1210
Epson ITS L1210 to drukarka dla osób potrzebujących taniej eksploatacji i wysokiej jakości druku. Nawet korzystając z oryginalnego tuszu, koszt wydrukowania kartki w mono wynosi około 0,7 grosza. Jeśli drukujesz dużo, niemały koszt urządzenia zwróci się stosunkowo szybko. Epson Sprzęt nie jest najmniejszy, ale najdłuższa krawędź na 37,5 centymetra. W tym podstawowym modelu zabrakło Wi-Fi, więc użytkownik ma możliwość połączenia jedynie przewodem USB. Jeśli wymagasz Wi-Fi i skanera, którego tutaj także zabrakło, koniecznie sprawdź następną propozycję.
- Typ: drukarka
- Technologia druku: atramentowa
- Rozmiar nośnika: A4
- Pojemność podajnika papieru: 100 sztuk
- Interfejs:
- USB 2.0
- Rozdzielczość druku: 5760 x 1440 dpi
- Maks. szybkość druku mono: 33 str./min.
- Maks. szybkość druku kolor: 15 str./min.
- Skaner: brak
- Szerokość: 375 mm
- Głębokość: 347 mm
- Wysokość: 169 mm
- Waga: 2.8 kg
Epson L3256
Podobnie jak poprzedni model, Epson L3256 oferuje pojemny podajnik papieru, wysoką jakość, a także szybkość druku i bardzo ekonomiczną eksploatację (mniej niż grosz za stronę). Urządzenie ma identyczną szerokość i głębokość, ale jest centymetr wyższe. Nie jest to może mała drukarka, ale Epson zasługuje na miano średniej drukarki. Wzrost wysokości można jednak usprawiedliwić, bo na wyposażeniu znalazł się skaner, a sprzęt dzięki łączności Wi-Fi można postawić w innym pokoju.
- Typ: urządzenie wielofunkcyjne
- Technologia druku: atramentowa
- Rozmiar nośnika: A4
- Pojemność podajnika papieru: 100 sztuk
- Interfejs:
- USB 2.0
- Wi-Fi
- Rozdzielczość druku: 5760 x 1440 dpi
- Maks. szybkość druku mono: 33 str./min.
- Maks. szybkość druku kolor: 15 str./min.
- Skaner: tak
- Typ skanera: CIS (płaski | kolorowy)
- Rozdzielczość skanera: 600 × 1200 dpi
- Szerokość: 375 mm
- Głębokość: 347 mm
- Wysokość: 179 mm
- Waga: 3.9 kg
Mała drukarka domowa — pytania i odpowiedzi
Jakie są główne różnice między drukarkami atramentowymi a laserowymi?
Drukarki atramentowe na kartridże są zazwyczaj tańsze w zakupie, ale koszt tuszu może być wyższy. Są one idealne do drukowania zdjęć i dokumentów z dużą ilością kolorów. Drukarki laserowe są zazwyczaj droższe, ale koszt na stronę jest zazwyczaj niższy. Z kolei drukarki atramentowe z lanym tuszem są idealne do drukowania dużych ilości tekstu.
Czy wielkość drukarki wpływa na jej wydajność?
W przypadku konsumenckich sprzętów nie jest to regułą. Wielkość drukarki nie ma bezpośredniego wpływu na jej wydajność. Małe drukarki mogą być równie wydajne jak ich większe odpowiedniki, chociaż mogą mieć mniejszą pojemność papieru i być wolniejsze.
Czy małe drukarki mogą drukować bezprzewodowo?
Tak, obecnie wiele drukarek także tych małych oferuje łączność bezprzewodową, co pozwala na drukowanie bezpośrednio z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety czy komputerów przez sieć bezprzewodową.
Jakie są koszty eksploatacji małej drukarki?
Koszty eksploatacji małej drukarki wynikają z jej typu oraz producenta. Należy wziąć pod uwagę koszt tuszu lub tonera, a także koszt papieru. Niektóre drukarki mogą również wymagać okresowej konserwacji.
Czy małe drukarki są trudne w obsłudze?
Mały rozmiar nie powinien być przeszkodą. Większość drukarek niezależnie od rozmiaru jest zaprojektowana tak, aby była łatwa w obsłudze. Wiele z nich ma proste interfejsy użytkownika i jasne instrukcje.
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.