LINKI AFILIACYJNE

Recenzja myszki Hama EMW-700. Nadgarstek ci podziękuje

8 minut czytania
Komentarze

Pracowałam z wieloma gryzoniami: większymi lub mniejszymi, lepiej lub gorzej wyprofilowanymi, przewodowymi i bezprzewodowymi. Ale do tej pory nie trafiłam na model wertykalny — aż do czasu, gdy w moje ręce trafiła Hama EMW-700. To nowy model ergonomicznej myszki, który niemiecki producent oferuje w rozsądnej cenie. Czy warto zainteresować się tym gryzoniem i w niego zainwestować?

Odpowiedź jest jedna — jeśli naprawdę szukacie ergonomicznej myszki o dobrych parametrach, to w mojej opinii Hama EMW-700 będzie świetnym zakupem. Od miesiąca użytkuję recenzowany egzemplarz i wiem, że na pewno ten typ myszki na zawsze zagości w moim home office. I niewykluczone, że będzie to model firmy Hama.

recenzja hama emw-700 ergonomiczna myszka

Zalety

  • ergonomiczny kształt
  • subtelne podświetlenie RGB
  • możliwość łatwego przełączania między sparowanymi lub podłączonymi urządzeniami
  • łącznie 8 przycisków do obsługi urządzenia
  • odbiornik USB wbudowany w podstawę myszki
  • komunikacja przez Bluetooth
  • wysoki poziom DPI — wystarczający na co dzień i do wszelkich zastosowań biurowych
  • dobre czasy pracy i proste ładowanie

Wady

  • szczegóły związane z jakością wykonania
  • spora waga
  • brak dedykowanej aplikacji do skonfigurowania myszki
  • wersja tylko dla praworęcznych

Recenzja Hama EMW-700. Podsumowanie

Gdy raz zaczniecie używać ergonomicznej myszki, nie wrócicie do typowego gryzonia. Ergonomia uzależnia — z korzyścią dla naszych nadgarstków. Hama EMW-700 jest tego doskonałym przykładem. Choć nie jest urządzeniem bez wad i te odnoszą się m.in. do jakości wykonania.

8,3/10
Ocena

Hama EMW-700

  • Opakowanie i akcesoria 9
  • Jakośc wykonania 7
  • Precyzja działania 8
  • Przyciski i obsługa 8
  • Ergonomia 10
  • Opłacalność 8

Specyfikacja i cena Hama EMW-700

Szczegółową specyfikację urządzenia znajdziecie na stronie producenta. A tak prezentują się najważniejsze parametry myszki Hama EMW-700:

  • Typ: bezprzewodowa, optyczna, wertykalna
  • Rozdzielczość: 1000/1600/2400 dpi
  • Komunikacja: odbiornik USB (Radio 2.4 GHz), Bluetooth 4.2 (zasięg do 10 metrów)
  • Profil: dla praworęcznych
  • Liczba przycisków: 8 (z rolką przewijania)
  • Kolor: antracytowy
  • Inne: podświetlenie RGB, przełącznik DPI, odbiornik USB zamontowany w obudowie myszki
  • Wymiary: 8,5 x 11,5 x 7,5 cm
  • Waga: 135 g

Niektórzy producenci mocniej niż na aspekt praktyczny stawiają na kwestie designerskie (np. Apple w modelu Magic Mouse). Jednak większość firm celuje w ergonomiczne myszki, które mogą mieć bardziej lub mniej tradycyjny kształt. Tutaj dobrym przykładem jest produkt firmy Microsoft, akcesorium o nazwie Sculpt Ergonomic Mouse, który wygląda, jakby ktoś nadmuchał standardową myszkę.

Myszki wertykalne stanowią mniejszą, ale niezwykle istotną część tej kategorii produktów. To one w największym stopniu pozwalają na uniknięcie problemów związanych z nienaturalnym ułożeniem ręki podczas pracy. W ofercie sklepów z elektroniką można znaleźć zarówno myszki tańsze, jak i droższe od Hama EMW-700.

I tak do tańszych, ale pozytywnie ocenianych myszek wertykalnych należą:

Jest też szereg myszek droższych, głównie z oferty firmy Logitech:

Opakowanie i akcesoria

W pudełku znajdziemy dobrze zabezpieczoną na czas transportu myszkę, a także papiery i kabel USB do ładowania gryzonia. Jest tu też odbiornik USB, który zamontowany jest od spodu produktu Hama.

Budowa Hama EMW-700

Kształt myszki nie odbiega od standardu pionowych modeli i zdecydowanie jest ergonomiczny. Niestety pewne zastrzeżenia mam do jakości wykonania, a dokładniej spasowania części. Otóż górna część złożona jest jakby z dwóch kawałków, które łączą się mniej więcej na wysokości podstawy kciuka — i są źle spasowane.

Nie ma to oczywiście wpływu na korzystanie z myszki, po prostu jest to bardziej kwestia estetyczna. A może byście nawet nie zwrócili uwagi na takie szczegóły. Możliwe, że to cecha otrzymanego do recenzji egzemplarza i w innych myszkach spasowanie będzie lepsze. Bo nie podejrzewam, żeby był to celowy zabieg.

Nie mam natomiast uwag do samego wyprofilowania myszki — świetnie leży w dłoni i nie wyślizguje się z dłoni podczas pracy. Jeśli jednak chcielibyśmy myszkę przenosić nad podkładką, wtedy nie jest to zbyt wygodne. Ze względu na stożkowaty kształt trudno ją unieść, jest dość ciężka i wysuwa się z dłoni.

Przycisków mamy tu całą masę — część obsłużymy palcem wskazującym i środkowym (prawy i lewy przycisk, rolka i zmiana DPI do regulacji prędkości kursora), a część kciukiem — chodzi o niewielki okrągły przycisk do przełączania się między sparowanymi urządzeniami oraz dwa podłużne przyciski, które służą do obsługi przeglądarki (wstecz/następny). Do większości z nich dostęp jest prosty, ale na przykład zmiana DPI czy prawy boczny przycisk do przeglądarki wymagają mało wygodnego wygięcia palca.

Model EMW-700 ma także oddzielny wyłącznik zasilania, który zapewnia energooszczędne korzystanie z myszy. Od dołu znalazł się też kolejny przycisk — wyłączenie podświetlenia. Do tego widać tu sensor optyczny, gładkie ślizgacze oraz zagłębienie na odbiornik USB.

W dolnej części myszki biegnie cienki, subtelny pasek z kolorowym podświetleniem, co daje fajny efekt świetlny (poniekąd gamingowy) na biurku. Oczywiście można go wyłączyć, żeby oszczędzić baterię, ale muszę przyznać, że prezentuje się atrakcyjnie pod względem wizualnym.

Hama EMW-700 w praktyce

Recenzowany gryzoń jest akcesorium przeznaczonym do pracy biurowej — i naprawdę się w niej odnajduje. Nie jest to myszka dla grafików czy graczy — kursor nieco zbacza na bok podczas ruchów poziomych i pionowych, co przy czynnościach wymagających najwyższej precyzji ma znaczenie.

Komunikacja

Olbrzymią zaletą myszki jest dla mnie to, że jest ona bezprzewodowa i nie ogranicza się do jednej metody komunikacji z komputerem. Można ją bowiem podpiąć przy pomocy adaptera albo korzystając z Bluetooth. Osobiście preferuję tę drugą metodę, gdyż w laptopie mam tylko jeden port USB-A i wolę, gdy pozostaje on wolny. Obydwie metody działają błyskawicznie i bezproblemowo. Co więcej, jeśli wykorzystujemy myszkę na więcej niż jednym urządzeniu, to w prosty sposób możemy się między nimi przełączać przy pomocy przycisku.

Ergonomia

Osoby przez wiele godzin siedzące przy komputerze rzadko kiedy nie odczuwają negatywnych skutków takiej pracy. Wynikają one z wielu przyczyn, ale głównym winowajcą jest niedostosowanie stanowiska pracy do zasad ergonomii. To sprawia, że sami sobie fundujemy uciążliwe warunki pracy, które mogą zaowocować m.in. bólem pleców i kręgosłupa, drętwieniem kończyn, przykurczem mięśni czy złym samopoczuciem. Zresztą zobaczcie na poniższej grafice.

Ergonomiczna, wertykalna myszka daje naturalną pozycję i ruchy nadgarstka oraz redukuje napięcia mięśni pozwalając na stały przepływ krwi. W przypadku płaskich, nieergonomicznych myszkę pojawia się dodatkowe obciążenie nadgarstka przez ruchy boczne, a także skręcanie nadgarstka i przedramienia.

Źródło: Hama

Dlatego tak istotne jest wybranie odpowiedniego biurka i fotela, zorganizowane przestrzeni na blacie i rozmieszczenie sprzętów, które będą nam towarzyszyć na co dzień. Nie będziemy zagłębiać się w szczegóły czy odpowiednie odległości pomiędzy elementami stanowiska pracy. Niewątpliwie jednak myszka jest jednym z urządzeń, które mają swój udział w planowaniu ergonomicznego stanowiska pracy.

Jaka myszka jest nieergonomiczna? Za mała lub za duża, z nieodpowiednio umiejscowionymi przyciskami, bez podparcia dla nadgarstka, zbyt ciężka albo pozbawiona możliwości regulacji. Oczywiście w dużej mierze zależy to od indywidualnych predyspozycji. Dla jednej osoby ta sama myszka może być niewygodna, dla drugiej będzie ideałem pod względem ergonomii.

Dlatego używanie myszki o ergonomicznym kształcie, która wspiera naturalne ułożenie dłoni i minimalizuje napięcie mięśniowe, jest tak ważne. Chyba że wolicie doprowadzić do różnych mało przyjemnych dolegliwości, które mogą prowadzić nawet do zespołu cieśni nadgarstka.

Czy Hama EMW-700 jest faktycznie ergonomiczną myszką? Zdecydowanie w 100% zasługuje na to miano. Co więcej, ten dziwny na pozór kształt uzależnia. Chwyt myszki przypomina sposób, w jaki podajemy komuś dłoń. Ręka tak szybko przyzwyczaja się do wertykalnej myszki, że później trudno używa się do standardowego gryzonia, który wymusza zupełnie inny sposób ułożenia ręki, z wygiętym nadgarstkiem i uniesionym palcem.

Czasy pracy Hama EMW-700

Hama EMW-700 ma wbudowaną baterię litowo-jonową, która wystarcza na mniej więcej co 2 tygodnie — co taki czas musiałam podłączać ją do ładowania. Używane jest do tego gniazdo USB-C, umieszczone na froncie urządzenia. Co więcej, podczas ładowania można bez problemu używać myszy. Ma ona też oddzielny wyłącznik od spodu obudowy, a po pewnym czasie bezczynności wchodzi w stan spoczynku — do jej wybudzenia wystarczy kliknąć dowolny przycisk lub poruszyć gryzoniem.

Podsumowanie

Jeśli szukacie ergonomicznej myszki do pracy w domu lub w biurze, Hama EMW-700 będzie świetną inwestycją. Ręka szybko przyzwyczaja się do wertykalnego układu i po kilku godzinach wydaje się on zupełnie naturalny. Nie mam zastrzeżeń do obsługi, precyzji i czasów działania myszki, co najwyżej do mało dokładnego spasowania elementów, które nie przekłada się na szczęście na komfort pracy.

Produkt na okres testów został udostępniony przez INNPRO. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału — prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu.. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw