Perspektywy Women in Tech Summit 2023: poznaj prelegentów wydarzenia

5 minut czytania
Komentarze

Już 14 i 15 czerwca 2023 r. w warszawskim EXPO XXI odbędzie się największa w Europie i Azji konferencja dla kobiet w nowych technologiach Perspektywy Women in Tech 2023, którą po raz piąty organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Wydarzenie uświetni obecność programistek, mentorek, aktywistek, przedsiębiorczyń i liderek z całego świata.

Na wydarzeniu Perspektywy Women in Tech Summit 2023 do warszawskiego EXPO XXI na ul. Prądzyńskiego 12/14) pojawią się czołowe inżynierki, specjalistki z branży technologicznej, naukowczynie i startuperki, studentki, a także mężczyźni i wszystkie osoby wspierające różnorodność w branży STEM, Tech & IT. Spotkania poprowadzi ponad 150 inspirujących mówców, a w ramach wydarzenia zorganizowanych zostanie ponad 500 indywidualnych sesji mentoringowych.

Wywiad z prezeską i pomysłodawczynią konferencji

fot. mp. Perspektywy Women in Tech Summit 2023

Rozmowa z dr Bianką Siwińską, prezeską Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczynią Perspektywy Women in Tech Summit, czyli największej w Polsce i Europie konferencji dla kobiet w technologiach:

Skąd pomysł, by organizować konferencję dla kobiet w technologiach?

dr Bianka Siwińska: W Perspektywach zależy nam na tym, by kobiety interesowały się technologiami, były w nich obecne. Technologie bowiem to dziś nie tylko narzędzie, ale przede wszystkim to kluczowy dla rozwoju świata obszar. To tu powstają nowe idee, pomysły, innowacje, rozwiązania, za sprawą których zmienia się nasz świat. Jeśli więc w tym obszarze nie będzie panowała równość, jeśli wpływ na zmiany będzie miała tylko jedna, homogeniczna, czyli męska, grupa osób, to zmiana nie będzie dostosowana do nas wszystkich, do całej, różnorodnej społeczności. A widzimy, że wciąż za mało jest kobiet w świecie IT&Tech, że istnieje tzw. cyfrowa luka płci, bo wciąż pokutuje stereotyp, że technologie to męska dziedzina (…). Już w 2016 roku Komisja Europejska oszacowała, że roczne straty produktywności spowodowane nierównościami między kobietami a mężczyznami w tym obszarze wynoszą ponad 16 miliardów euro!

W jaki sposób wydarzenie Perspektywy Women in Tech Summit może sprawić, że w technologiach będzie więcej kobiet?

B.S.: Od początku nasze założenie było takie, by konferencja była miejscem spotkania, wzajemnej inspiracji, wzajemnego uczenia się od siebie i czerpania siły utalentowanych kobiet związanych z technologią, a zwłaszcza IT – choć nie tylko. I tak się dzieje – to wydarzenie stało się taką platformą, gdzie powstają nowe pomysły, tworzą się nowe relacje, skąd kobiety wychodzą z nowymi umiejętnościami, z nową wiedzą i nowymi doświadczeniami, stając się przez to silniejsze, bardziej zmotywowane i bardziej pewne siebie. To wszystko dzieje się dzięki 4 scenom, 56 warsztatom techowym i softskillowym, jakie organizowane są na Summicie, dzięki setkom indywidualnych sesji mentoringowych przeprowadzanych przez znakomite liderki i znakomitych liderów, dzięki wielu inspiracyjnym mowom, dyskusjom, dzięki energetycznym wydarzeniom towarzyszącym czy wreszcie dzięki targom pracy, jakie też odbywają się w czasie naszej konferencji (…).

Kto przychodzi na Summit?

B.S.: Nasze uczestniczki to studentki kierunków technicznych i ścisłych, zwłaszcza informatyki, ale nie tylko. Na Summit przychodzą też młode profesjonalistki, które już weszły na rynek pracy i szukają nowych możliwości czy wsparcia w rozwinięciu skrzydeł kariery. Są z nami
też kobiety sukcesu i te statecznie w karierze osadzone, które chcą przekazywać młodszym dziewczynom swoją wiedzę, dzielić się swoimi doświadczeniami, inspirować i dodawać otuchy. Wreszcie jest z nami wielu panów, tych mądrych, wspierających kobiety.

Prelegenci i mentorzy wydarzenia

W tym roku wydarzenie uświetnią specjaliści z branży technologicznej i goście z całego świata. Na scenie pojawi się m.in. Shailaja Shankar, starsza wiceprezeska ds. inżynierii w Cisco Security Business Group, która jest liderem z silnymi umiejętnościami kierowniczymi i dużym doświadczeniem technicznym. Ponadto Shailaja jest globalną doradczynią w How Women Lead. Została wymieniona przez CRN wśród 10 Women Making a Difference in Cybersecurity i powołana do zarządu BorgWarner.

Gościem wydarzenia będzie także Orla Dunne, która jest globalną kierowniczką Foundational Infrastructure i kierowniczką Core Engineering w regionie EMEA w Goldman Sachs. Zasiada w Firmowym Komitecie ds. Ryzyka Technologicznego, Komitecie ds. Ryzyka Operacyjnego i Odporności na region EMEA oraz Komitecie ds. Integracji i Różnorodności w regionie EMEA. Orla jest regionalnym sponsorem Women in Engineering Network.

Na scenie zobaczymy także Mariane Heidingsfelder, która jest wiceprezeską ds. technologii w dziale Supply Chain Tech w firmie Pandora, kierując dostępnością produktów i możliwościami wielokanałowymi. Z pasją wspiera młode kobiety w dostępie do kariery związanej z branżą technologiczną w swoim rodzinnym kraju, Salwadorze.

Goście specjalni Summitu

Kolejne świetne osobistości w tym roku m.in.: Francesca Cavallo, aktywistka i autorka przetłumaczonej na 50 języków książki Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek; Funmilola Fagbamila, dramatopisarka, performerka, wykładowczyni na Pan African Studies na California State University (Los Angeles), aktywistka działająca na rzecz równości rasowej, członkini założycielka ruchu Black Lives Matter; oraz Mark Brzezinski, Ambasador USA w Polsce.

Ważną postacią Perspektywy Women in Tech Summit 2023 będzie prof. Maria Klawe, pierwsza kobieta prezydent Harvey Mudd College, naukowczyni i prelegentka występująca z wykładami na rzecz różnorodności w STEM na wielu międzynarodowych konferencjach w USA i Kanadzie. W Harvey Mudd College, kierowanej przez nią od 2006 r. uczelni, przez kilkanaście lat wypracowała niemal zupełną równowagę płciową – zarówno wśród studentów (45 procent kobiet), jak i w szeregach kadry akademickiej (40 procent); to jedyny taki wynik na świecie.

Na scenie zobaczymy także Janinę Bąk, autorkę serwisu janinadaily.com oraz bestsellerowej książki popularnonaukowej „Statystycznie rzecz biorąc. Ile czekolady trzeba zjeść, żeby dostać nagrodę Nobla”.

Pełną listę prelegentów można znaleźć w zakładce Speakers na stronie internetowej wydarzenia.

Aby zapisać się na Perspektywy Women in Tech Summit 2023, należy zarejestrować się tutaj.

Motyw