LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Recenzja Gosund EP2. Oszczędzaj energię z tym prostym, inteligentnym gniazdkiem

5 minut czytania
Komentarze

Rozwiązania smart home bardzo ułatwiają życie — nawet te najmniejsze i najbardziej niepozorne, jak choćby gniazdka elektryczne. Gosund EP2 i jego recenzja jest tego dobrym przykładem.

Akcesorium jest kompatybilne wieloma aplikacjami i asystentami głosowymi, w tym Amazon Alexa, Google Assistant, Google Home, Gosund, Smart Life, TUYA, dzięki czemu możliwa jest zdalna obsługa podłączonych urządzeń. Akurat używam Apple Home (nie wykrywa gniazdka), więc tej funkcji nie sprawdzałam, ale samo sterowanie z poziomu aplikacji jest wystarczające, by zdalnie kontrolować dom. No może nie za pomocą jednego gniazdka, ale zawsze to dobry początek.

recenzja gosund ep2

Zalety

  • prosta konfiguracja i parowanie z siecią
  • prosta w użyciu aplikacja
  • kompaktowe rozmiary urządzenia
  • sterowanie za pomocą aplikacji
  • ustawienia harmonogramu, sceny i współpraca z Google Home i Alexą
  • monitorowanie zużycia energii
  • nie gubi sieci i działa niezawodnie

Wady

  • działa tylko w sieci 2,4 GHz
  • aplikacja mogłaby być bardziej dopracowana
  • nie dla osób, które chciałyby majsterkować — konstrukcja jest nierozbieralna
  • dioda jest dość mocna, daje sporą łunę w nocy

Recenzja Gosund EP2 – podsumowanie

Gniazdko Gosund EP2 jest niepozornym, ale bardzo przydatnym komponentem domowego systemu smart home. Wyróżnia się prostą konfiguracją i łatwością użycia. Warto je rozważyć, gdy chcecie mieć większą kontrolę nad wybranymi urządzeniami domowymi i zużywanymi przez nie prądem.

7,8/10
Ocena

Gosund EP2

  • Opakowanie i akcesoria 8
  • Budowa akcesorium 8
  • Funkcje 9
  • Komunikacja 7
  • Aplikacja 7

Opakowanie i budowa gniazdka

recenzja gosund ep2
Android.com.pl/Jolanta Szczepaniak

W kompaktowym pudełku znajdziemy gniazdko i instrukcję — i to wszystko. Ale tak naprawdę urządzenie nie potrzebuje niczego więcej, aby rozpocząć pracę.

Budowa samego gniazdka jest równie lakoniczna. Wykonane jest z białego, żaroodpornego materiału, obejmuje wtyczkę, panel wtyczki oraz przycisk ON/OFF. Gniazdko ma od spodu otwór na bolec uziemiający, a od frontu boczne klipowe. Pasuje do większości polskich gniazdek.

Po uruchomieniu ujawniają się diody wokół panelu wtyczki, które świeca na niebiesko lub zielono — i nie mamy wpływu na to, jak mocno świecą. Wolałabym mieć możliwość ustawienia mniejszej intensywności lub w ogóle wyłączenia iluminacji.

Parametry akcesorium są następujące:

  • Model: EP2
  • Napięcie znamionowe: 230V-50/60 Hz
  • Natężenie znamionowe: 10 A
  • Częstotliwość Wi-Fi: 2,4 GHz
  • Moc wyjścia: 2300 W
  • Inne: otwór na uziemienie, aplikacja Gosund, ognioodporne tworzywo PCV

Gosund EP2 w praktyce

Gniazdko jest kompaktowe i nie zajmuje miejsca. Mogłam umieścić je na listwie obok innych wtyczek i ładowarek i bez problemu się mieściło. Sam montaż to jedno — wystarczy włożyć je do gniazdka, a potem podpiąć docelowe urządzenie, które chcemy monitorować albo nim sterować.

recenzja gosund ep2

Sama konfiguracja okazała się szybka i prosta, bo z poziomu sprzętu wystarczy wpiąć gniazdko i rozpocząć proces konfigurowania za pomocą jedynego fizycznego przycisku. Reszta odbywa się poprzez aplikację. Warto dodać, że urządzenie działa tylko w sieci 2,4 GHz, co może jest mniej wygodne jeśli wolicie korzystać z pasma 5 GHz, ale przynajmniej nie wymaga huba do pracy.

Przejrzałam opinie w internecie dotyczące tego produktu i wygląda na to, że mogą pojawić się problemy z komunikacją, choć ja akurat nic takiego nie zauważyłam. Przywrócenie ustawień fabrycznych następuje przez wciśnięcie przycisku na gniazdku przez 8 sekund, co może być problematyczne, gdy zostało ono zamontowane gdzieś za meblem lub w trudniej dostępnym miejscu.

Gniazdko zdało egzamin. Najpierw używałam go do akwarium, a konkretnie do czasu uruchomienia pompki, bo nie lubię, gdy działa w nocy. Sprawdziłam, jak poradzi sobie z urządzeniem o wyższej mocy — bez problemu zadziałało z czajnikiem 2200 W. Potem sterowałam przy jego pomocy lampką — nie chciało mi się wstawać wieczorem, by ją wyłączyć, więc robiłam to za pomocą smartfona.

Aplikacja Gosund

Wszystko, co jest niezbędne do pracy gniazdka, to sieć Wi-Fi oraz smartfon z zainstalowaną aplikacją.

Parowanie z siecią

Aplikacja Gosund dostępna jest w sklepie App Store i Google Play. Po jej zainstalowaniu i uruchomieniu należy stworzyć konto, a następnie włączyć wtyczkę i położyć w pobliżu routera podczas parowania. Następnie trzeba wcisnąć i przytrzymać przycisk ON/OFF przez 5 sekund i puścić, gdy wtyczka będzie migać. To tryb parowania. Akcesorium można następnie dodać automatycznie lub manualnie, podążając za wskazówkami aplikacji. Gniazdko udało się sparować bez problemu.

Monitorowanie zużycia prądu

Gniazdko działa też jako watomierz, monitorując zużycie energii podłączonego do niego sprzętu z poziomu smartfona. Obsługuje urządzenia do 2500 W. I, jak twierdzi producent, może być skutecznym sposobem na oszczędzanie prądu.

recenzja gosund ep2

Realizowane jest to przez aplikację, w której można sprawdzić zużycie energii podłączonego sprzętu. Gniazdko Gosund EP2 można ustawić w ten sposób, aby w określonych godzinach sprzęt się uruchamiał i nie działał niepotrzebnie, gdy nie jest potrzebny. Możliwe jest to dzięki harmonogramom pracy.

Planowanie pracy

Świetną rzeczą jest możliwość tworzenia harmonogramu pracy. Wystarczy ustawić godzinę i dni włączenia i wyłączenia gniazdka. Można ustawić do 30 zdarzeń. To może przydać się podczas wyjazdów, aby nie pokazywać, że dom stoi pusty.

Bezpieczeństwo

Gniazdko podczas działania nagrzewa się. Nie jest gorące, ale też nie nazwałabym go chłodnym. Niemniej w kwestii bezpieczeństwa można dodać, że gniazdko wykonane jest z materiałów o wysokiej wytrzymałości, a obudowa jest ognioodporna. Przez dwa tygodnie, gdy z niego korzystałam, nie było żadnych problemów w tej kwestii.

Alexa i Google Home

Akcesorium można też podpiąć pod Alexę. Tutaj producent przygotował instrukcję wideo:

Gniazdko Gosund EP2 można też podpiąć do Google Home:

Cena Gosund EP2

Gniazdko nie jest drogą inwestycją — jego cena w polskich sklepach lub na platformach e-commerce nie przekracza zazwyczaj 55 złotych. Pod poniższym linkiem znajdziecie je w niższej, promocyjnej cenie.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Komputronik

Motyw