LINKI AFILIACYJNE

Jaka kamera cofania jest najlepsza? Ranking modeli

Zaktualizowano

BLOW BVS-547

Kamera cofania umieszczona w ramce tablicy rejestracyjnej


MIO MiVue A50 Starvis

Zapewnia szczegółowy obraz przy słabym oświetleniu


Po co nam kamera cofania?

Po co nam kamera cofania?
fot. caraudiocenter.se

W dzisiejszych czasach samochody są wypchane po brzegi różnego rodzaju technologiami. Niektóre z nich to tak naprawdę zbędne bajery, które czasami nawet przeszkadzają w bezpiecznej jeździe, natomiast inne to zdecydowanie bardziej przyjazne i przydatne rozwiązania. Bez dwóch zdań do drugiej grupy możemy wrzucić taki wynalazek jak kamera cofania.

Oczywiście większość nowych pojazdów ma ten sprzęt w standardzie, jednak w starszych modelach często jest to ubytek, przez który wielu kierowców może czuć się stosunkowo niepewnie na przykład podczas manewru parkowania. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić swój samochód właśnie o kamerę cofania! Poniżej znajdziecie kilka przykładowych rozwiązań i modeli, na które warto rzucić okiem.

Tania kamera cofania

Iso Trade 8827

fot. Allegro

Szukając tańszych rozwiązań, bardzo łatwo znaleźć modele, które kosztują nawet mniej niż 30 złotych. Jednym z nich jest Iso Trade 8827, który pomimo swojej bardzo niskiej ceny wydaje się być bardzo rozsądną opcją. Kamera posiada bowiem tryb nocny, system przeciwmgłowy oraz funkcję automatycznego włączania przy wrzuceniu wstecznego biegu. Całość wieńczy szerokokątny obiektyw, działający w zakresie 170 stopni. Co więcej, sam montaż urządzenia wydaje się stosunkowo prosty.

Kamera cofania w ramce tablicy

BLOW BVS-547

fot. electro.pl

Osoby, które zdają się na elegancję oraz nierzucające się w oczy rozwiązania, powinny wybrać kamery zintegrowane z ramką tablicy rejestracyjnej. BLOW BVS-547 jest sprzedawany w komplecie z ramką, więc jeśli nie chcecie, aby tył Waszego samochodu był „ozdobiony” o czarny sześcian warto zapoznać się z tą ofertą. Omawiana właśnie kamera posiada obiektyw działający w zakresie 170 stopni oraz funkcję automatycznego dostosowania czułości do natężenia światła.

Kamera cofania w wysokiej jakości

ZM.003

fot. Allegro

Szukając odpowiedniej kamery cofania, niektórzy kierowcy są gotowi odchudzić swój portfel o nieco większą kwotę, jednak w zamian dostać sprzęt wysokiej jakości. ZM.003 zamontujecie zarówno w samochodach osobowych jak i dostawczakach, przyczepach, busach czy maszynach budowalnych. Cechą charakterystyczną tego modelu jest obiektyw, który dostarcza obraz w rozdzielczość poziomej 480TVL. Dodatkowo sprzęt posiada certyfikat wodoodporność IP67.

Mała kamera cofania

PEIYING PY0101P

fot. MediaExpert

Czasami im mniejsze, tym lepsze — w związku z tym warto przyjrzeć się PEIYING PY0101P. Miniaturowa kamera na pewno bardzo dobrze sprawdzi się przy okazji współpracowania z mniejszymi gabarytowo samochodami lub kierowcami, którzy nie chcą, aby ta rzucała się w oczy. Sprzęt działa w rozdzielczości 648×488, a jego maksymalny kąt widzenia to 140 stopni. Dodatkowo kamera automatycznie nakłada na obraz linie cofania i posiada stopień ochrony IP68.

Bezprzewodowa kamera cofania

NAVITEL RE 5 Dual

fot. MediaExpert

Bardzo możliwe, że podczas montowania kamery cofania najbardziej uciążliwym momentem jest ten, gdy przez samochód trzeba poprowadzić odpowiednie kable. W związku z tym swego czasu na rynku pojawiły się bezprzewodowe kamery cofania. NAVITEL RE 5 Dual to sprzęt, który należy powiązać z kompatybilnymi odbiornikami, a następnie zamontować go z tyłu samochodu. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że urządzenie musi mieć stałe połączenie, aby przesyłać stabilny obraz w dobrej jakości.

Idealna kamera cofania na noc

MIO MiVue A50 Starvis

MIO MiVue A50 Starvis
fot. Komputronik

MIO MiVue A50 Starvis to kamera cofania o tyle wyjątkowa, że bezproblemowo nagrywa obraz w rozdzielczości 1920 × 1080 (Full HD) oraz 30 kl./s. Cechuje się ona również szerokim kątem widzenia 145° oraz przesłoną f/1.8, przez co nagranie ma dobrą jakość nawet przy wysokim nasłonecznieniu. Najważniejsza jest jednak technologia NightVision Pro, pozwalająca na znacznie większą widoczność w nocy. Jej niewielkie rozmiary oraz długi przewód łączący to tylko dodatkowe atuty, choć nie jest to też najtańsze urządzenie.

Jaką kamerę cofania wybrać?

Decydując się na zakup kamery cofania, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Zdecydowanie najważniejsze są tu gabaryty sprzętu oraz jego umiejscowienie. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z artykułem 13naa. ustawy o drogach publicznych — tablice rejestracyjne nie mogą być zakryte, ozdobione lub przysłonięte przedmiotami, powodującymi ich nieczytelność. W takim przypadku w grę wchodzi kara grzywny w wysokości 1500 złotych — umówmy się, jest to stosunkowo głupia droga do odchudzenia swojego portfela.

W związku z tym dobierzcie kamerę cofania pod warunki, które oferuje Wam samochód. Co więcej, warto upewnić się, że w przypadku zakupu bezprzewodowej wersji tego sprzętu posiadacie odpowiednie systemy do odebrania sygnału wysyłanego przez kamerkę. W końcu jej głównym zadaniem jest transmitowanie stabilnego i jakościowego obrazu!

fot. GettyImages/Gimbanjang

Motyw