Raspberry Pi czy alternatywy w podobnej cenie? Co warto wybrać?

Orange Pi 5

Wygląda niemal jak wierna kopia oryginalnej malinki i to wcale nie jest zarzut.


Czym są SBC? Czyli jednopłytowe komputery i do czego służą?

Komputery jednopłytowe (Single-Board Computers, SBC) to komputery, które mieszczą całą swoją funkcjonalność na jednej płytce. Są to zazwyczaj niewielkie urządzenia, które składają się z procesora, pamięci RAM, pamięci masowej, portów wejścia/wyjścia i innych elementów, które są niezbędne do funkcjonowania jako komputer.

SBC zazwyczaj korzystają z procesorów ARM lub x86, które są energooszczędne i wydajne w stosunku do swojego rozmiaru. W porównaniu do tradycyjnych komputerów te SBC mają niewielkie wymiary i są łatwe do przenoszenia.

SBC mogą być używane do różnych zastosowań, takich jak systemy wbudowane, projekty DIY (zrób to sam), kontrola urządzeń IoT, serwery domowe, automatyka, media center, gry i wiele innych. Są to także popularne narzędzia w środowisku edukacyjnym, gdzie uczniowie i studenci mogą używać ich do nauki programowania i projektowania.

Dlaczego warto wybrać Raspberry Pi?

raspberry pi

Wybór odpowiedniego minikomputera jednopłytkowego zależy od potrzeb użytkownika i wymagań projektu, ale Raspberry Pi ma kilka cech, które mogą przemawiać za tym, aby wybrać ten konkretny model:

Popularność i społeczność: Raspberry Pi to jedna z najbardziej popularnych platform SBC, co oznacza, że istnieje duża społeczność z wieloma projektami DIY, tutorialami i forami internetowymi, które pomagają użytkownikom w rozwiązywaniu problemów i rozwijaniu projektów.

Kompatybilność z innymi urządzeniami: Wiele urządzeń peryferyjnych, takich jak ekrany, klawiatury, myszy i kontrolery, jest łatwo dostępnych i kompatybilnych z Raspberry Pi, dzięki czemu korzystanie z nich jest proste i wygodne.

Wszechstronność: Raspberry Pi może być używany w różnych projektach, takich jak media center, systemy monitoringu, automatyka domowa, projektowanie gier, robotyka, nauka i rozwój, a także jako komputer biurkowy.

Łatwość w obsłudze: Raspberry Pi jest łatwy w instalacji i konfiguracji, a także posiada wiele wbudowanych narzędzi i programów, które ułatwiają pracę użytkownikom, nawet tym, którzy nie są specjalistami w dziedzinie komputerów i elektroniki.

Niestety, z powodu braków na rynku, konieczne może okazać się sięgnięcie po którąś z alternatyw. Warto także dodać, że zależnie od wymagań wyżej wymienione zalety Raspberry Pi mogą okazać się mało istotne.

Banana Pi M2

Banana Pi M2 to minikomputer jednopłytkowy (SBC) oparty na architekturze ARM, wyposażony w procesor czterordzeniowy ARM Cortex-A7 o taktowaniu 1,3 GHz, 1 GB DDR3 RAM i 8 GB eMMC pamięci wewnętrznej. Posiada slot na karty microSD, porty USB 2.0, port Gigabit Ethernet, port HDMI, port audio, port kamery CSI, port wyświetlacza LCD, port IR, złącze GPIO (40 pinów) i złącze SATA. Możliwe jest również dodanie modułu Wi-Fi i Bluetooth 4.0. Banana Pi M2 działa z systemami operacyjnymi takimi jak Android, Debian, Ubuntu i Raspbian, a społeczność open-source zapewnia wiele projektów DIY.

Orange Pi 5

Orange Pi 5 to minikomputer jednopłytkowy z 8-rdzeniowym 64-bitowym procesorem z architekturą Big.Little, składającym się z czterech rdzeni Cortex-A76 o częstotliwości 2,4 GHz i czterech rdzeni Cortex-A55 o częstotliwości 1,8 GHz. Urządzenie wykorzystuje GPU Arm Mali-G610 MP4 „Odin”, który jest zgodny z OpenGL ES1.1/2.0/3.2, OpenCL 2.2 i Vulkan 1.2. Orange Pi 5 oferuje od 4GB do 32GB pamięci RAM LPDDR4/4x oraz pamięć flash NOR QSPI o pojemności 16MB. Posiada slot na kartę MicroSD (TF), gniazdo M.2 M-KEY oraz port USB3.0 x1, USB2.0 x2 i USB Type-C x1. Urządzenie obsługuje rozdzielczości do 8K przy 60Hz poprzez port HDMI2.1 oraz posiada port DP1.4, dwa porty MIPI D-PHY TX 4Lane i port MIPI CSI 4Lane do obsługi kamer. Orange Pi 5 posiada również wbudowany kodek ES8388, port audio 3,5mm, 10/100/1000 Mbps port Ethernet, port szeregowy 3 Pin Debug (UART) oraz jest kompatybilne z systemami operacyjnymi, takimi jak Orangepi OS (Droid), Orangepi OS (Arch), Ubuntu, Debian oraz Android12.

Odroid M1

Odroid M1 to komputer jednopłytkowy z procesorem Rockchip RK3568B2, czterordzeniowym procesorem Cortex-A55 i procesorem graficznym Mali-G52 nowej generacji. Wyposażony w 8 GB pamięci RAM oraz 16 MB pamięci SPI-Flash z zainstalowanym Petitboot umożliwiającym łatwe zarządzanie różnymi wersjami systemu operacyjnego i jądra oraz obsługuje uruchamianie z różnych urządzeń pamięci masowej.

Standardowe urządzenie pamięci masowej M.2 NVMe o wymiarach 22 mm x 80 mm można zainstalować bezpośrednio na płycie ODROID-M1, a gniazdo M.2 obsługuje tylko interfejs PCIe (M-Key). Komputer posiada liczne interfejsy pozwalające na podłączenie urządzeń zewnętrznych, m.in. gniazdo Ethernet, HDMI, USB 2.0, USB 3.0, MIPI CSI, MIPI DSI oraz 40-pinowe złącze GPIO.

Odroid M1 obsługuje systemy operacyjne Ubuntu 20.04 i Android 11, a producent udostępnia bogatą dokumentację na stronie Wiki produktu. Do zestawu dostępne są również liczne akcesoria w postaci mocowania do dysku SSD, obudowy, kamery oraz wyświetlacza.

LattePanda v1 – Intel i Windows zapraszają

LattePanda v1 to jednopłytkowy komputer oparty na architekturze Intel x86. Wersja ta wyposażona jest w procesor Intel Atom x5-Z8300 z czterema rdzeniami i częstotliwością taktowania do 1,84 GHz. Posiada on również 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB eMMC, które mogą być rozbudowane przy użyciu karty microSD.

Komputer ten działa pod kontrolą systemu Windows 10 lub Linux, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla programistów, twórców i hobbystów, którzy potrzebują wszechstronnego i wydajnego narzędzia do budowania różnorodnych projektów. LattePanda v1 posiada również wiele interfejsów, takich jak porty USB 3.0 i 2.0, port HDMI oraz port Ethernet, umożliwiające łatwe podłączenie różnych urządzeń peryferyjnych.

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Motyw