Jaką szczoteczkę elektryczną (lub soniczną) wybrać dla dzieci? Ranking najlepszych modeli

Zaktualizowano

Seysso Baby Penguin

Zaprojektowany dla najmłodszych, od pierwszego ząbka


Dzieci, które lubią i chcą myć zęby to prawdziwy skarb. Dla wielu rodziców, co podwójnie znam z własnego doświadczenia, jest to zazwyczaj poranna i wieczorna gehenna. Szczoteczka elektryczna jest tu dobrym rozwiązaniem, by zachęcić dzieciaki do dbania o higienę bez codziennej rodzicielskiej walki i nadmiernej kontroli. Dlaczego? Początkowo to po prostu coś nowego, osobisty gadżet, z którego korzystanie jest dla dzieci zabawą.

Dlatego szczoteczki elektryczne dla dzieci nie są tylko mniejszymi wersjami szczoteczek dla dorosłych. Różnicą między nimi jest nie tylko rozmiar i wygląd, ale przede wszystkim liczba ruchów/drgań na minutę. Mają zazwyczaj przyjazne dla małej dłoni kształty i nawiązują do popularnych postaci z bajek, filmów lub gier. Dlatego jeśli wasze dziecko nie boi się dźwięków i wibracji, to warto spróbować. Oto modele wykorzystujące zarówno technologię rotacyjną, jak i soniczną, którymi warto się zainteresować:

Szczoteczki dla najmłodszych

Choć niektórzy producenci nie polecają używania u dzieci elektrycznej szczoteczki u dziecka poniżej trzeciego roku życia, to na rynku nie brakuje modeli przeznaczonych dla najmłodszych — rekomendujemy jednak, by nie stosować ich jako zamiennik dla szczoteczki manualnej, tylko jako wprowadzenie do szczotkowania zębów szczoteczką elektryczną.

Seysso Baby Penguin

Szczoteczka soniczna, która ma być idealna dla dzieci od wieku, w którym wyrósł pierwszy ząb, aż do ukończenia trzech lat. Jej włókna są miękkie i elastyczne, dzięki czemu delikatnie czyszczą zęby z płytki bakteryjnej i masują dziąsła, a ergonomiczna rączka z antypoślizgową powłoką ułatwia poprawne trzymanie szczoteczki i skuteczniejsze mycie zębów.

Włókna poruszają się z prędkością do 16 000 ruchów na minutę, a dwuminutowy timer ma pomóc w przestrzeganiu zalecanego czasu szczotkowania. Bajerem jest podświetlana końcówka, która ma ułatwić mycie zębów dziecka. W zestawie producent dostarcza 2 wymienne końcówki: mniejsza dla dzieci w wieku 0-18 miesięcy oraz większą dla dzieci w wieku 18-36 miesięcy.

Kluczowe elementy specyfikacji:

  • Model: Seysso Baby Penguin
  • Typ: elektryczna, soniczna
  • Prędkość: do 16 000 obr/min
  • Tryby pracy: czyszczenie, delikatny
  • Inne: sygnalizacja czasu mycia, 2 końcówki w zestawie
  • Zasilanie: zasilanie bateryjne, 1 bateria AAA

Brushbaby Babysonic

Pingwin od Seysso dostępny jest w jednej wersji kolorystycznej, więc jeśli chcielibyście mieć większy wybór, to sprawdźcie model od BrushBaby — jest praktycznie identyczny, podobnie wyceniony, na dodatek do wyboru jest szczoteczka z żółtym, zielonym i różowym motywem.

Babysonic ma równie ergonomiczną rączkę, miękkie włosie i liczbę drgań dostosowanych pod kątem dziecka. Delikatnie, ale skutecznie czyści powierzchnię zębów i dziąseł, a cały proces ułatwia timer, który do 30 sekund sygnalizuje konieczność przejścia do następnej ćwiartki łuku zębowego tak, aby całkowity czas mycia wynosił rekomendowane 2 minuty.

Kluczowe elementy specyfikacji:

  • Model: Brushbaby Babysonic
  • Typ: elektryczna, soniczna
  • Prędkość: do 16 000 obr/min
  • Tryby pracy: czyszczenie, delikatny
  • Inne: sygnalizacja czasu mycia, 2 końcówki w zestawie
  • Zasilanie: zasilanie bateryjne, 1 bateria AAA

Oromed Oro-Kids

Specjalnie dla najmłodszych zaprojekrowana została szczoteczka soniczna Oro-Kids. Producent podaje, że przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat, a w praktyce od momentu, w którym pojawił się pierwszy ząbek. Dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych, ma wbudowany timer, a motyw zwierzęcy — w tym przypadku jest to lis — ma zachęcić do mycia zębów i wyrobienia prawidłowych nawyków szczotkowania.

Ma podświetlaną końcówkę, a jej rączka pokryta jest przyjemnym w dotyku, antypoślizgowym materiałem. Szczoteczka wykonuje 16 000 ruchów na minutę — jest to optymalna wartość dostosowana do wieku i delikatnych zębów dziecka. Producent podkreśla, że szczoteczka soniczna została w całości wykonana z przyjaznych, pozbawionych niebezpiecznych substancji materiałów.

  • Model: Oromed Oro-Kids
  • Typ: elektryczna, soniczna
  • Prędkość: do 16 000 obr/min
  • Inne: sygnalizacja czasu mycia, 2 końcówki w zestawie
  • Zasilanie: zasilanie bateryjne, 1 bateria AAA

W klimacie MiniMini+

Postaci z bajek mogą znacząco zachęcić dzieci, zwłaszcza te młodsze, do szczotkowania zębów. Tutaj młodociani fani i fanki kanału MiniMini+ mogą zainteresować się ofertą marki Vitammy, która z punktu widzenia rodziców oferuje niedrogie szczoteczki, uzyskujące dobre oceny w sieci.

Vitammy Smile

Dziecko będzie chętniej myło zęby, jeśli towarzyszyć będzie mu ulubiony bohater lub postać z bajek. Tutaj ciekawą ofertę ma marka Vitammy, która w serii Smile oferuje soniczne szczoteczki dla dzieci powyżej 3 roku życia, które nawiązują do postaci z kanału MiniMini+.

Szczoteczka ma jest szczególnie polecana dzieciom, które jeszcze nie wypracowały właściwej techniki szczotkowania. Szczoteczka wykonuje ruchy wymiatające, przez co wspomaga proces samodzielnego szczotkowania zębów. Dzięki połączeniu technologii sonicznych pulsacji z miękkimi włóknami zapewnia doskonałą jakość czyszczenia oraz pielęgnację nawet najdelikatniejszych dziąseł.

  • Model: Vitammy Smole MiniMini+ Rybka (a także Delfinek lub Ośmiorniczka)
  • Typ: elektryczna, soniczna
  • Prędkość: do 14 000 obr/min
  • Inne: 2 końcówki w zestawie, tryby pracy codzienny i delikatny
  • Zasilanie: zasilanie bateryjne, 1 bateria AAA

Szczoteczka dla przedszkolaka

Brush-Baby KidzSonic

Oprócz modelu dla najmłodszych Brushbaby ma też w ofercie szczoteczkę soniczną dla dziecka w wielu przedszkolnym. Tutaj do wyboru jest motyw jednorożca — dla dziewczynek oraz rakiety — dla chłopców. Obydwie przeznaczone są dla dzieci powyżej 3 lat.

Szczoteczka ma mieć miękkie włosie i bazuje na łagodnych drganiach sonicznych (22 000 drgań sonicznych), co skutecznie czyści zęby i masuje dziąsła. Ma 2-minutowy timer, który pozwala pilnować odpowiedniego czasu mycia, na dodatek są tu dwa tryby pracy. W pierwszym trybie pojawiają się efekty świetlne bez ruchów sonicznych, natomiast w drugim nie tylko pojawia się kolorowe migające światło, ale i ruchy drgające.

  • Model: Brush-Baby KidzSonic Rocket / Unicorn
  • Typ: elektryczna, soniczna
  • Prędkość: do 22 000 obr/min
  • Inne: 2 końcówki w zestawie, efekty świetlne, 2 tryby pracy
  • Zasilanie: zasilanie bateryjne, 1 bateria AAA

Szczotkowanie ze Sparklym

Philips SoniCare for Kids HX6322/04

Philips dostarcza szczoteczkę, która mocno polega na aplikacji PHILIPS SoniCare for Kids. Chodzi o to, by mycie zębów było dla dziecka zabawą, a ma w tym towarzyszyć wirtualna postać — Sparky. Dobrze umyte zęby oznaczają szczęście Sparklego, a dziecko jest nagradzane przedmiotami w aplikacji, dzięki którym może zadbać o cyfrową postać lub ją spersonalizować. Ale to nie jedyna funkcja, która wykorzystuje Bluetooth — kolejna to wbudowany zegar Quadpacer, który śledzi sesje szczotkowania w czasie rzeczywistym i pozwala je później zsynchronizować z aplikacją.

Philips zadbał też o zewnętrzną stronę szczoteczki — dziecko może wybierać naklejki na rączkę, by zmieniać jej wygląd. Sama rączka jest odpowiednio wyprofilowana, by ze szczoteczki mogły wygodnie korzystać dzieci. Co więcej, konstrukcja ułatwia przechowywanie szczoteczki w pozycji pionowej lub poziomo, gdy na jej końcówkę nakładana jest pasta.

Szczoteczka SoniCare for Kids o 75% skuteczniej czyści zęby niż manualne szczoteczki. Sięga między w przestrzenie międzyzębowe oraz czyści zęby wzdłuż linii dziąseł. Wykonuje ponad 500 ruchów na sekundę i oferuje dwa tryby pracy: wolniejszy przeznaczony dla młodszych dzieci, a szybszy dla dzieci starszych.

  • Model: Philips SoniCare for Kids HX6322/04
  • Typ: elektryczna, soniczna
  • Prędkość: do 62 000 obr/min
  • Inne: moduł Bluetooth, sygnalizator czasu mycia, sterowanie smartfonem, 2 końcówki w zestawie, 8 kolorowych naklejek, 2 tryby pracy
  • Zasilanie: akumulatorowe, czas działania do 21 dni

Identycznym modelem, ale w bardziej dziewczęcych kolorach, jest Philips Sonicare for Kids HX6352/42.

Dla pierwszoklasisty

Philips Sonicare HX6311/07

Philips Sonicare For Kids HX6311/07 to elektryczna szczoteczka dla dzieci w wieku od 7 lat. Ma zapewnić najskuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej dzięki temu, że korzysta z technologii sonicznej Philips Sonicare. Aby bardziej zaciekawić dzieci, ma w zestawie specjalne naklejki, dzięki którym można spersonalizować szczoteczkę. Udostępnia też narzędzia edukacyjne, które mają sprawić, że szczotkowanie zębów stanie się przyjemnym nawykiem na całe życie.

Dzięki dwóm trybom mocy szczoteczka wspomaga prawidłowe mycie zębów w każdym wieku. Dzięki przemyślanej konstrukcji rączka szczoteczki dopasowuje się do małych, dziecięcych dłoni. Końcówka szczoteczki jest wykończona specjalnym tworzywem chroniącym zęby przez przypadkowym uderzeniem szczoteczką.

Kluczowe elementy specyfikacji:

  • Model: Philips Sonicare For Kids HX6311/07
  • Typ: elektryczna, soniczna
  • Szybkość: do 62 000 ruchów na minutę
  • Zasilanie: akumulatorowe, czas pracy do 21 dni
  • Inne: 2 poziomy intensywności, 1 końcówka (dla dzieci 7+), 8 kolorowych naklejek, podświetlany wyświetlacz, gumowana rączka, wskaźnik informujący o stanie naładowania akumulatora, timer
  • Wymiary: 24,4 x 11,1 x 6,4 cm
  • Waga: 350 g

Oral-B w każdym wieku

Oral-B jest chyba najbardziej rozpowszechnioną marką w segmencie szczoteczek elektrycznych. Przekłada się to też na bogatą ofertę rotacyjnych szczoteczek dla dzieci, które podzielono na modele dla najmłodszych, dla starszych oraz dla nastolatków.

Oral-B Kids

Szczoteczka elektryczna Oral-B Kids przeznaczona jest dla dzieci w wieku powyżej 3 lat. Ma nie tylko delikatnie i skutecznie czyścić zęby, ale i zapewnić zabawę nawiązując do popularnych filmów i bajek.

Okrągła główka szczoteczki przystosowana do mniejszych użytkowników, podobnie jak miękkie włókna są delikatne dla wrażliwych dziąseł.
Produkt kompatybilny z aplikacją Disney Magic Timer od Oral-B, która pozwala myć zęby z ulubionymi bohaterami — dziecko może wybrać spośród 23 ulubionych postaci Disneya, Marvela i Star Wars.

Kluczowe elementy specyfikacji:

  • Model: Oral-B Kids D100
  • Typ: elektryczna, rotacyjna
  • Prędkość: do 7600 obrotów na minutę
  • Zasilanie: akumulatorowe, do 8 dni szczotkowania
    Inne: wbudowany timer, baza ładująca, 4 naklejki z motywem z bajek, wskaźnik naładowania Disneya

Oral-B Junior Star Wars

Szczoteczka, którą wybrałby mój junior, który z entuzjazmem przebrnął przez „Gwiezdne Wojny”. To model elektryczny, rotacyjny, który nie tylko nawiązuje do kultowej sagi, ale podobno został zaprojektowany we współpracy z dentystami, aby zapewnić wyjątkowo skuteczne czyszczenie. Czyści przestrzenie międzyzębowe nawet 2 razy lepiej niż szczoteczka manualna.

Ale to nie wszystko, co oferuje ten model. Czerwone podświetlenie (SmartRing) pojawia się, gdy dziecko zbyt mocno szczotkuje zęby — obniżona zostaje też wtedy prędkość szczotkowania. Sama końcówka ma miękkie włókna, więc jest bezpieczna podczas korzystania. Co więcej, wibruje co 30 sekund, przypominając dziecku, by przeszło do szczotkowania kolejnego obszaru. Ze szczoteczką współpracuje aplikacja Disney Magic Timer, która jest dostępna za darmo w sklepie Apple Store i Google Play. Można używać szczoteczki razem z bezpłatną aplikacją od Oral-B, by szczotkowanie było świetną zabawą.

Kolejne elementy specyfikacji:

  • Model: Oral-B Junior Star Wars D501
  • Prędkość: do 40000 obrotów na minutę
  • Typ: elektryczna, rotacyjna
  • Zasilanie: akumulatorowe, do 2 tygodni pracy
  • Inne: 2 tryby szczotkowania, czujnik siły nacisku, 2-minutowy timer

Oral-B Teen

Szczoteczka dostępna jest w kolorze białym lub czarnym, ze specjalną okrągłą główką, która otacza każdy ząb, zapewniając lepsze efekty czyszczenia i zdrowsze dziąsła w porównaniu ze zwykłą szczoteczką. Wbudowany timer pozwala myć zęby przez rekomendowane dwie minuty, nie zabrakło tu też kontroli siły nacisku, która zmniejsza prędkość szczotkowania i ostrzega, gdy nastolatek szczotkuje zbyt mocno.

Nie zabrakło tu modułu Bluetooth, przez co szczoteczka może współpracować z aplikacją Oral-B FunZone, na bieżąco dostarczać informacje zwrotne i poprawiać nawyki dotyczące szczotkowania — to funkcja określona jako Smart Coaching.

Kluczowe elementy specyfikacji:

  • Model: Oral-B Teen
  • Typ: elektryczna, oscylacyjno-rotacyjna
  • Prędkość: do 40 000 obrotów na minutę
  • Zasilanie: akumulatorowe, do 2 tygodni pracy
  • Inne: Bluetooth, 2 wymienne końcówki, timer, wizualny czujnik nacisku, wodoodporna obudowa, 3 programy szczotkowania, wskaźnik ładowania

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Opanowanie przez dziecko poprawniej higieny związanej z myciem zębów to olbrzymia inwestycja. Kto ma problemy z uzębieniem ten wie, z jakimi kosztami wiąże się leczenie zębów lub związane z nimi zabiegi estetyczne. To skarbonka bez dna. Dlatego priorytetem każdego rodzica powinno być zadbanie o zęby dziecka — i to od pierwszego mleczaka.

szczoteczki elektryczne dla dzieci
fot. Shalev Cohen / Unsplash

Szczoteczka tradycyjna czy elektryczna?

Manualna szczoteczka jest rozwiązaniem najbardziej dostępnym i najtańszym. Kupicie ją w każdym sklepie, drogerii czy kiosku, w różnych kolorach, z włosiem o różnym wyprofilowaniu i miękkości, z różnych materiałów. Nie potrzebuje prądu, łatwo ją wyczyścić, a zużytą bez problemu można wymienić.

fot. Henrik Lagercrantz / Unsplash

Ale obok nich dużą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne. Wyposażone w baterie lub akumulatory oraz okrągłą główkę czyszczącą wykonującą ruchy oscylacyjno-rotacyjne i pulsacyjne (w modelach z technologią rotacyjną) lub drgania (w modelach z technologią soniczną). Ich zakup jest bardziej kosztowny i co pewien czas konieczna jest wymiana główki szczoteczki, jednak są znacznie skuteczniejsze w czyszczeniu zębów — o ile nauczymy dziecko prawidłowej techniki ich szczotkowania.

Techniki mycia zębów

Jakość czyszczenia zębów nie zależy jedynie od rodzaju szczoteczki. Stosowanie każdej szczoteczki — czy to najtańszej szczoteczki manualnej, czy najdroższej szczoteczki sonicznej — nie przyniesie efektu, jeśli stosujecie nieodpowiednią technikę szczotkowania.

Nie ma szans, by dziecko opanowało poprawną technikę czyszczenia, tym bardziej że sami rodzice często jej nie znają. A nawet jeśli znają, to nie zawsze szczotkują poprawnie zęby swoim dzieciom zarówno szczoteczką ręczną, jak i elektryczną. W przypadku manualnych szczoteczek najpopularniejsza jest metoda Fonesa (okrężna) oraz obrotowo-wymiatająca (roll).

Przy szczoteczkach rotacyjnych wystarczy przyłożyć pracującą główkę do każdej powierzchni zęba od strony wewnętrznej, zewnętrznej i żującej, przytrzymać 2-3 sekundy i przenieść się na kolejny ząb.

W szczoteczkach sonicznych czyszczenie to prosta technika przyłóż – wyczyść – przesuń. Polega na przykładaniu końcówki czyszczącej pod kątem 45 stopni w kierunki linii dziąseł (drgania odpowiadają za wyczyszczenie miejsca przyłożenia włókien), a następnie przesunięciu końcówki w kolejny obszar łuku zębowego. Co więcej, niepotrzebne są żadne dodatkowe ruchy — mogą one zmniejszyć efektywność działania drgań sonicznych. Z punktu widzenia dzieci i rodziców jest to technika nieco trudniejsza od tej w szczoteczkach rotacyjnych.

Tutaj trzeba dodać, że każdy producent szczoteczek elektrycznych zazwyczaj dostarcza instrukcję, w której pokazane są rekomendowane ruchy.

Szczoteczka rotacyjna (elektryczna) czy soniczna?

Szczoteczki elektryczne podzielić można na dwa rodzaje — z technologią rotacyjną oraz soniczną. W dalszej części opisane zostaną cechy każdej z nich — najpierw chcę zwrócić uwagę na dwa aspekty. Szczoteczki elektryczne czyszczą dokładniej od innych rodzajów szczoteczek. O ile tradycyjną szczoteczką jesteśmy w stanie wykonać ok. 180-200 ruchów na minutę, w szczoteczkach rotacyjnych mamy do 8800 obrotów na minutę, to szczoteczka soniczna może wykonać nawet do 48 000 drgań na minutę.

Po drugie szczoteczki elektryczne mają różne dodatkowe funkcje, pomagające w lepszym szczotkowaniu i dbaniu o higienę. Mogą to być inteligentne czujniki nacisku, czasomierze aplikacje do monitorowania mycia zębów, diody lub kolorowe wyświetlacze, a dla dzieci różne efekty dźwiękowe, świetlne lub różnego rodzaju odznaki czy wyzwania.

Pozostaje jeszcze cena — szczoteczki elektryczne dla dzieci mogą kosztować kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, ale trzeba mieć na uwadze dostępność wymiennych końcówek — choćby dlatego lepiej nie stawiać na modele egzotyczne, mało popularne i trudno dostępne, tylko te, do których bez problemu dokupimy dodatkowe końcówki i inne akcesoria.

Cechy szczoteczek rotacyjnych

Zasada działania szczoteczek elektrycznych rotacyjnych opiera się na ruchach rotacyjnych, które sprawiają, że włosie końcówki w sposób mechaniczny z dość dużą siłą oczyszcza zęby. Szczoteczki tego typu mogą wykonywać kilka tysięcy ruchów na minutę i są bardzo dokładne, ale nie są polecane dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Dlaczego? Mycie zębów szczoteczką rotacyjną wymaga stosowania odpowiedniej techniki — nieprawidłowe używanie takiej szczoteczki może doprowadzić do odsłaniania się szyjek zębów czy powstawania na powierzchni zębów ubytków abrazyjnych (niepróchnicowych).

Przedszkolak może mniej uwagi poświęcić na szczotkowanie zębów i robić to mniej dokładnie, więc korzystanie ze szczoteczki elektrycznej może być dla niego dodatkową atrakcją, która przedłuży mycie zębów do zalecanych dwóch minut.

Cechy szczoteczek sonicznych

Szczoteczki soniczne są bardziej zaawansowaną wersją szczoteczek elektrycznych. Już w samej nazwie znajduje się odniesienie do zastosowanej technologii. Wykorzystują drgania i fale dźwiękowe (260 Hz) emitowane przez akumulator urządzenia, aby skuteczniej myć zęby i rozbijać płytkę nazębną. Mają na tyle wysoką częstotliwość, że działają nawet do kilku milimetrów od zakończenia włosia. A to sprawia, że docierają do najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak szczeliny międzyzębowe czy mikropęknięcia.

Ich stosowanie ma też wpływ na higienę dziąseł. Podczas pracy szczoteczki sonicznej wytwarzane są mikrobąbelki, które działają bakteriobójczo i uaktywniają procesy metaboliczne nabłonka. Co więcej, technologia soniczna sprawia, że zęby są bielsze, pozwala bowiem usunąć powierzchniowe przebarwienia spowodowane piciem kawy czy jedzeniem niektórych potraw.

Szczoteczki soniczne są bezpieczne w użytkowaniu, a same drgania nie są tak zauważalne jak w szczoteczkach elektrycznych. Z uwagi na delikatniejszy ruch nie ma tu zagrożenia, by nieprawidłową techniką mycia doprowadzić do obniżania się linii dziąseł oraz odsłaniania szyjek zębów. Z tego względu są polecane osobom z problemami nadwrażliwości zębów i dziąseł.

Inne rodzaje szczoteczek dla dzieci

Specyficznym rodzajem sonicznych szczoteczek elektrycznych są szczoteczki ultradźwiękowe, które opierają się na emisji fal dźwiękowych o bardzo wysokiej częstotliwości, nawet 1000 razy większej niż w przypadku szczoteczek sonicznych.

Wśród produktów dla dzieci pojawiają się też szczoteczki w kształcie litery U, nazywane też szczoteczkami 360 stopni. Są reklamowane jako rewelacyjny sposób na szybkie i bezproblemowe mycie zębów, ale opinie dentystów przedstawiają je w zupełnie innym świetle — nie są one skuteczne w całkowitym usuwaniu płytki nazębnej i resztek jedzenia z zębów ani w walce z próchnicą.

Dbanie o higienę to jedno, ale rodzic często wyposaża swoje potomstwo w inne kategorie produktów mobilnej elektroniki — sprawdźcie, jakie dzieciom można kupić smartwatche, laptopy, niedrogie tablety czy słuchawki.

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Motyw