Jak szybki może być internet w twojej okolicy? Powstała darmowa baza, która pozwala to sprawdzić

2 minuty czytania
Komentarze

Internetowa baza SIDUSIS została już uruchomiona i jest dostępna dla wszystkich użytkowników. To narzędzie pozwala sprawdzić, jaki internet jest dostępny w określonej lokalizacji. Zobaczcie, jak z niego korzystać.

SIDUSIS wie, jaki internet jest dostępny tam, gdzie mieszkasz

Rozwinięcie skrótu SIDUSIS to System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego. Baza została uruchomiona 1 grudnia 2022 roku, jednak przez pierwszy miesiąc działania była zasilana danymi przez operatorów oraz instytucje państwowe i samorządowe. Od początku 2023 roku narzędzie jest dostępne dla wszystkich.

SIDUSIS ma kilka zastosowań. Pozwala m.in. wysłać zgłoszenie o zapotrzebowaniu na internet, zgłosić pustostany, gdzie infrastruktura nie będzie potrzebna, a od czerwca 2023 umożliwi sprawdzenie, czy w danej lokalizacji operatorzy planują inwestycje w internet szerokopasmowy. Takie informacje przydadzą się osobom, które rozważają zakup mieszkania lub domu.

Na ten moment głównym zastosowaniem narzędzia jest jednak możliwość sprawdzenia, jaki internet jest dostępny w naszej okolicy. Wystarczy wejść na stronę internet.gov.pl i odnaleźć interesującą nas lokalizację. Możemy za darmo sprawdzić, jakie podmioty oferują dostęp do sieci, jakiego rodzaju jest to usługa oraz jaka jest maksymalna przepustowość. To znacznie ułatwi wybór dostawcy usług telekomunikacyjnych – nie trzeba już sprawdzać u każdego operatora osobno, czy akurat obsługuje on naszą lokalizację.

Z naszych ustaleń wynika, że nie wszędzie dane o dostępności poszczególnych usług są całkowicie zgodne z rzeczywistością. Zobaczymy, jak SIDUSIS będzie rozwijał się w przyszłości. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że poszczególne podmioty (w tym operatorzy) są zobowiązane do regularnego (raz w tygodniu lub raz w miesiącu, w zależności od liczby punktów adresowych w zasięgu) aktualizowania danych w bazie. Pierwsze aktualizacje danych powinny nastąpić w dniach 9-10 stycznia 2023 roku.

źródło: cyfryzacja KPRM, własne, zdjęcie główne: Leon Seibert/Unsplash

Motyw