Orange stawia w Polsce nowe słupy. Wiemy, jak wyglądają i do czego są potrzebne

2 minuty czytania
Komentarze

Orange pochwalił się inwestycją w słupy kompozytowe. Ich zastosowanie ma być dobrym rozwiązaniem zarówno pod kątem technicznym, jak i ze względu na dbanie o środowisko. Po co jednak pomarańczowemu operatorowi takie słupy?

Orange i słupy kompozytowe

Światłowód kojarzy się nam przeważnie z kablami biegnącymi pod ziemią. To jednak niejedyne możliwe rozwiązanie. Niektóre ze światłowodów są zawieszone nad ziemią. W takim wariancie potrzebne są słupy. Do tej pory Orange stosował takie wykonane z żelbetonu oraz drewna. Teraz pomarańczowy operator zaczął stawiać słupy kompozytowe.

Do głównych zalet nowych słupów można zaliczyć ich niewielką wagę (30-50 kg). To ułatwia pracę technikom oraz pozwala im budować infrastrukturę także w trudno dostępnych miejscach, do których nie można dojechać ciężkim sprzętem. Inna cecha słupów kompozytowych to estetyczny jak na tego typu rozwiązanie wygląd. Słupy mają szary kolor lub są w powłoce imitującej strukturę drewna. Trwałość takiej infrastruktury to ponad 50 lat.

Według producentów słupy kompozytowe są najmniej emisyjne w fazie produkcji i w całości podlegają recyklingowi. W przypadku ich poprzedników utylizacja zużytego słupa, czyli impregnowane drewno musiało być odpowiednio utylizowane. Tutaj mamy produkt zdecydowanie łatwiejszy w recyklingu i nadający się do przetworzenia. A jeśli słup nie jest zniszczony, jest możliwość ponownego jego użycia, czyli wykopanie i ustawienie w nowe miejsce. Co ciekawe spotkaliśmy się już z sytuacjami, że właściciele nieruchomości wyrażają zgodę na ustawienie słupa dopiero, gdy informujemy ich, że będzie to słup kompozytowy.

– twierdzi Orange.

Czytaj także: Orange znów rozdaje pakiety i ogłasza nietypową akcję. Część gigabajtów możesz oddać

Według pomarańczowego operatora słupy kompozytowe są również bardziej odporne na zjawiska atmosferyczne (silny wiatr) niż ich tradycyjne odpowiedniki.

źródło: Blog Orange

Motyw