iphone w rękach

Jak odblokować iPhone? Wyjaśniamy co zrobić, gdy zablokujesz telefon lub zapomnisz kodu

8 minut czytania
Komentarze

Zablokowany iPhone to zjawisko, o które wcale nie tak trudno – a to oznacza, że pytania o to, jak odblokować iPhone pojawiały się i pojawiać będą nadal stosunkowo często. To dlatego, że Apple kładzie duży nacisk na kwestie bezpieczeństwa. Jak to jednak w prawie wszechświata stoi – nic nie jest tylko albo czarne albo białe, tak i ten niewątpliwy atut ma swoje odcienie szarości. Coś za coś. Jeżeli jesteś więc w tej niefortunnej sytuacji, gdzie Twój telefon odmawia Ci dostępu, to z tego materiału dowiesz się, jak odblokować iPhone’a.

iPhone dba o bezpieczeństwo Twoich danych

Chociaż smartfony Apple wbrew obiegowej opinii nie są urządzeniami niezawodnymi, w związku z czym warto wiedzieć jak zresetować iPhone’a, to do bezpieczeństwa danych podchodzą bardzo poważnie. I trudno doszukiwać tu się jakichś minusów, chyba, że jesteś osobą zapominalską, roztargnioną lub masz w pobliżu małe ciekawskie rączki, które chciałyby samodzielnie włączyć sobie Świnkę Peppę czy innego Cocomelona. No wypisz, wymaluj ja. W sensie w takiej sytuacji, nie chcąca oglądać bajki. Dlatego właśnie nie jestem właścicielką iPhone’a. Do rzeczy jednak.

Sęk w tym, że wystarczy 6 razy wpisać błędnie kod lub hasło blokady ekranu, aby iPhone zablokował dostęp do wszystkich danych systemowych i prywatnych plików. W tej sytuacji możesz jedynie wykonać połączenia alarmowe, oczywiście, oraz skorzystać z niezależnych narzędzi, jak aparat fotograficzny, kalkulator, zegar i latarka. Wszystkie Twoje dane i pliki są jednak zablokowane, a możliwość obsługi telefonu – mocno ograniczona.

Co robić w takim wypadku? Przede wszystkim mam nadzieję, że trafiłeś tu zanim do niego doszło. W przeciwnym razie odblokowanie iPhone’a być może będzie wiązało się z pewnymi przykrymi konsekwencjami i poświęceniami. Jeśli do tej pory miałeś szczęście, to absolutnie i bez gadania, zrób teraz backup iPhone’a. Zapewniam, że kiedyś zechcesz mi za to podziękować.

Jak zapobiec zablokowaniu iPhone’a i czy warto próbować

Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, czy istnieją jakieś metody, aby zapobiegać zablokowywaniu iPhone w ten, umówmy się, dość łatwy sposób lub chociaż na obniżenie kary, którą musimy ponieść za to niedopatrzenie. Nic z tego. Skuteczność jest tu mierzona bezwzględnością.

Możesz co prawda wyłączyć w ustawieniach iPhone’a opcję blokady ekranu poprzez dodatkowy kod. Wciąż jednak nie możesz zrezygnować z wszystkich form zabezpieczeń. Pozostaje więc m.in. Face ID i Touch ID, które również nie wybaczają kilkukrotnych i błędnych prób dopasowania biometrii. Efekt ostatecznie będzie więc taki sam.

Ponadto, kiedy jednak Twój telefon miałby trafić w naprawdę niepowołane ręce, plułbyś sobie w brodę, że postanowiłeś oszczędzać akurat na bezpieczeństwie. Dlatego koniec końców, zachęcamy Cię do zachowania tej funkcji przy każdym obudzeniu iPhone’a. W zamian za szukaniu nieistniejących dróg na skróty, jeszcze raz zachęcę Cię do zabezpieczenia swoich danych. Po co? O tym już za chwilę. Zostańcie z nami! To znaczy Ty zostań ze mną.

Jak odblokować iPhone’a bez kodu blokady ekranu

Sprawa jest o tyleż prosta, co trudna. Nieważne bowiem, jak bardzo będziesz się starać i kombinować, zastanawiać i główkować, jak odblokować iPhone’a bez przycisku Home, bez komputera, przez Apple ID, przy pomocy kosmicznej ingerencji i w łasce olimpijskiego panteonu, i tak  konieczny będzie jeden ostateczny krok. Reset iPhone’a. Nie miękki, a taki z wyzerowaniem wszystkich danych.

Właśnie dlatego przypomnę i po raz 3 upomnę, pamiętaj o przekopiowywaniu informacji ze smartfona w bezpieczne miejsce. Łatwość tej sytuacji polega więc tu na tym, że niezależnie od scenariusza i przyczyny zablokowania iPhone’a, rozwiązanie będzie zawsze ta samo. Różnić będą się tylko sposoby jego wykonania. Trudność będzie z kolei wynikać z drastyczności tego kroku. Aby go zrobić, konieczne będzie wcześniejsze podłączenie iPhone’a do komputera Mac lub PC. Zanim więc przystąpisz do procedury, upewnij się, że masz taką możliwość.

Jak odblokować iPhone’a przez aplikację iTunes – różne modele

Najwygodniejszą odpowiedzą na to, jak odblokować iPhone’a, jest synchronizacja smartfona z aplikacją iTunes. W tym celu potrzebny Ci będzie tylko dostęp do zaufanego komputera, na który możesz pobrać rzeczoną aplikację i zalogować się na swoje konto. W przypadku peceta z Windowsem wymagany będzie system minimum 10 wersji. Dodatkowo również odpowiedni przewód (dedykowany do Twojego modelu iPhone’a), którym połączysz smartfon z komputerem.

1. Wyłączenie iPhone’a

Zanim jednak podłączysz iPhone’a do komputera, najpierw musisz go wyłączyć. Sposób będzie różny w zależności od obsługiwanego modelu. I tak odblokowywanie iPhone’ów bez przycisku Home, czyli modeli z serii 8 oraz wzwyż, zaczynasz przytrzymując przycisk przyciszania oraz prawy boczny, do momentu ukazania się paska Wyłącz. Z kolei iPhone z serii 7 i 6 wyłączasz przytrzymując tylko przycisk boczny, a iPhone SE 1 gen. oraz z serii 5 i starsze, przytrzymując górny przycisk.

2. Uruchomienie trybu awaryjnego

Następnym krokiem będzie wprowadzenie iPhone’a w stan awaryjny. Ten proces również będzie przebiegał w odmienny sposób dla poszczególnych modeli smartfonów Apple. Dla iPhone’ów od 8 serii wzwyż konieczne będzie przytrzymanie tym razem tylko przycisku bocznego, w przypadku iPhone’ów w wersji 7 – przycisk zmniejszania głośności, a dla iPhone’ów od 6 serii w dół – okrągły klawisz Początek.

3. Podłączenie iPhone’a do komputera

Teraz czas na manewr, który będzie wymagał od Ciebie niemal takiej sprawności, jaką wykazywał się Ethan Hunt w każdej części Mission Impossible. A pamiętaj, że było ich chyba co najmniej 7 i na tym nie koniec. Tak czy inaczej, choć to niełatwe, trzeba będzie wykonać dwie czynności jednocześnie. Mianowicie, w momencie, gdy przytrzymujesz odpowiedni przycisk iPhone’a – zgodnie z instrukcjami podanymi wyżej – musisz jednocześnie w tym samym czasie podłączyć telefon do komputera. I nie puszczać przycisku do momentu, gdy na ekranie iPhone’a nie pojawi się komunikat o przejściu w tryb awaryjny.

4. Odtworzenie iPhone’a

Teraz w zależności od tego, czy korzystasz z komputera Mac czy PC, przejdź odpowiednio do Findera lub aplikacji iTunes i zlokalizuj w nich swój telefon. Następnie wybierz funkcję Odtwórz, a Twojemu iPhone’owi zostanie wgrane na nowo oprogramowanie. Co będzie wiązać się z wymazaniem dotychczasowej zawartości. Dlatego tak przydatny jest backup danych, który możesz przechowywać w iTunes właśnie lub w usłudze iCloud.

Po prawidłowym wgraniu nowego oprogramowania, zacznie się jeszcze tzw. proces przywracania, który może potrwać kilka minut. Gdy się zakończy, Twój iPhone będzie ponownie gotowy do użytku i konfigurowania. To tyle. Choć w tym wypadku chyba trafniej byłoby powiedzieć – aż tyle.

Jak sprawdzić kod PIN w telefonie, czyli jak odblokować iPhone’a gdy zablokujesz go na dobre

Może się też zdarzyć tak, że zablokowanie Twojego iPhone’a będzie tak naprawdę rezultatem zablokowania karty SIM przez kilkukrotne błędne podanie kodu PIN. Wtedy, wbrew pozorom, sprawa jest odrobinę mniej beznadziejna. To znaczy, że z prośbą o pomoc trzeba będzie udać się do operatora sieci komórkowej, w której masz swoją kartę, a w zdecydowanej większości Ci nie wyróżniają się aż taka ortodoksą w sprawach związanych z bezpieczeństwem. Przez co rozumiem, że zablokowanie karty SIM iPhone’a, nie wiążę się z utraceniem żadnych danych, pod warunkiem, że uzyskasz ponowny dostęp.

Jeśli więc nie jesteś pewny teraz jak brzmi Twój kod i w dodatku nie wiesz jak znaleźć PIN w telefonie, to tak czy owak będziesz musiał skontaktować się z operatorem. Kod PIN nie jest przechowywany w pamięci telefonu, dlatego nie istnieje żaden inny sposób, aby go sobie przypomnieć. Gdy z jakiegoś powodu nie jesteś pewny z czyich usług telekomunikacyjnych korzystasz, możesz to sprawdzić prosto na odwrocie karty SIM. O dalszych krokach w tym wypadku poinstruuje Cię już odpowiedni konsultant.

Podsumowanie, czyli alternatywne metody na to jak odblokować iPhone’a

Niestety nie istnieją inne metody na to, jak odblokować iPhone’a. Żadne cud metody podawane przez domorosłych i internetowych hakerów nie są ani bezpieczne ani gwarantujące sukces. Z reguły mogą przysporzyć więcej szkody niż pożytku, a i Apple coraz skuteczniej blokuje możliwość przeprowadzania takich lewych obejść przy użyciu podejrzanych programów.

W związku z tym – nie ma zmiłuj. Jedynym sposobem na odblokowanie iPhone’a to wyzerowanie jego zawartości i wgranie oprogramowania na nowo. Zrobisz to przy użyciu komputera, do którego podepniesz smartfona po wprowadzeniu go uprzednio w stan awaryjny. Aby proces nie był nazbyt bolesny, pamiętaj o regularnym backupie danych, chociażby do chmury od Apple. Przezorność wybaczy nawet największe gapiostwo. I tego Ci właśnie życzę. Przezorności, nie gapiostwa – oczywiście. Zwłaszcza w kontekście technologii, która lubi czasem spłatać figla.

Motyw