Zbyt wolny internet to problem, który w mniejszym lub większym stopniu dotknął niemal każdego. Operatorzy twierdzą, że mogą zapewnić transfer danych z prędkością do 100, 200, 300 Mb/s, przy czym kluczowa jest tu fraza do, bo rzeczywiste wyniki nieraz są wielokrotnie niższe. Jest jednak test, który daje podstawę do reklamacji u dostawcy internetu i właśnie został mu przedłużony certyfikat.
Masz wolny internet? Zrób ten test
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedłużył o kolejne dwa lata (do grudnia 2024 roku) certyfikat dla mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu PRO Speed Test. To narzędzie przygotowane przez firmę V-Speed w 2018 roku. Pozwala samodzielnie sprawdzić szybkość internetu stacjonarnego (pomiar certyfikowany) lub mobilnego (pomiar niecertyfikowany).
Urząd Komunikacji Elektronicznej uznał test za wiarygodny i zdecydował, że uzyskane w nim wyniki mogą być podstawą reklamacji u operatora. O dokładności narzędzia ma świadczyć to, że weryfikuje ono warunki, w których są realizowane pomiary. Mechanizm sprawdza m.in. obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle, a także liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.
Dzięki temu, zgodnie z prawem, pomiar łącza stacjonarnego wykonany za pomocą mechanizmu pozwala stwierdzić nienależyte wykonanie umowy i skuteczne dochodzenie roszczeń konsumenta wobec dostawcy usług. W ostatnich 2 latach wykonano ponad 71 tys. takich pomiarów certyfikowanych.
– wyjaśnia UKE.
Czytaj także: Nadchodzi SIDUSIS – to baza, w której sprawdzicie, jaki internet jest dostępny w okolicy
PRO Speed Test ma jeszcze jedną istotną funkcję. Pozwala regulatorowi rynku ocenić jakość usług internetu oferowanych przez operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Dane z pomiarów pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat średnia prędkość pobierania danych w sieciach stacjonarnych wyniosła 200,54 Mb/s, a w mobilnych – 35,38 Mb/s. Średnia prędkość wysyłania danych to odpowiednio 85,53 i 11,76 Mb/s, z kolei średnie opóźnienie to 22 i 43 ms.
źródło: UKE, zdjęcie główne: Mika Baumeister/Unsplash