Darmowe Wi-Fi

Darmowe Wi-Fi są niebezpieczne! Ludzie zapominają o prostych zasadach

5 minut czytania
Komentarze

Wiele placówek i instytucji rozpieszcza klientów na różne sposoby. Oferują w poczekalni przekąski, kawę czy gazety. Jednak wręcz standardem stało się też darmowe Wi-Fi, do którego klienci mogą się podłączyć. Niekiedy nie ma ono żadnych zabezpieczeń hasłem, przez co każda osoba może z niego skorzystać. W niektórych przypadkach firmy podają kody dostępu jedynie klientom korzystającym z ich produktów lub usług. Tak czy owak, podłączanie się do darmowego Wi-Fi może być bardzo niebezpieczne pod kilkoma względami. Jakie zagrożenia rodzi takie działanie i dlaczego lepiej się dwa razy zastanowić nad skorzystanie z takiego udogodnienia? Postaram się to wyjaśnić.

Sprawdź też: Galaxy S22 Ultra w rewelacyjnej ofercie! Spiesz się – inflacja może podnieść jego cenę!

Darmowe Wi-Fi dostępne jest w wielu miejscach

Praca zdalna zmieniła sposób, w jaki pracujemy. Wiele osób polubiło pracę w domu – czyli z dala od biura. Dotyczy to także miejsc, gdzie lubimy przesiadywać z komputerem. Nie każdy bowiem chce to robić z poziomu kanapy. Niektórzy wolą wybrać się do kawiarni, do parku lub do restauracji i tam być na bieżąco z pracą biurową. Inni robią to w hotelach, w pociągach czy na lotniskach. W tych wszystkich miejscach zazwyczaj dostępne jest darmowe Wi-Fi, które pozwala na normalną pracę.

Darmowe Wi-Fi

Niejednokrotnie łącząc się z darmową siecią, użytkownicy są zadowoleni z jakości połączenia i zostają dłużej w danej placówce. Wi-Fi udostępniane przez prywatne firmy działają zazwyczaj bardziej niezawodnie i są zabezpieczone hasłami. Publiczne sieci ​są dostępne dla każdego — a przesyłane dane nie są tak bezpieczne, jak w sieci domowej lub firmowej.

Zagrożenia wynikające z używania darmowego Wi-Fi

Podczas korzystania z darmowego Wi-Fi Twoje dane są zagrożone. Chodzi przede wszystkim o:

  • Nazwy logowania,
  • Hasła,
  • Dane bankowe,
  • Inne dane osobowe,
  • Poufne pliki.

Proces wykradzenia danych może mieć miejsce, jeśli:

  • Nie będziesz ostrożny podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi,
  • Sieć jest „niepewna”,
  • Haker lub cyberprzestępca zapuścił sidła i kieruje dane wprowadzane przez innych kanałami, które widzi.

Jak się zabezpieczyć korzystając z darmowego Wi-Fi

Co można zrobić, aby zabezpieczyć swoje dane przed cyberprzestępcami i innymi zagrożeniami prywatności podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi?

Darmowe Wi-Fi

Przede wszystkim trzeba być podejrzliwym, co do nazw sieci Wi-Fi. To, że na lotnisku widoczne jest darmowe Wi-Fi o nazwie: „darmowe Wi-Fi na lotnisku”, nie oznacza, że zostało ono założone przez zarządzających tą placówką. To wręcz niemożliwe, żeby w tak tłocznym miejscu nieświadoma ofiara nie podłączyła się do takiej sieci, sądząc, że jest bezpieczna. Weryfikacja wiarygodności sieci jest zatem bardzo ważna.

W przypadku sieci, które wymagają podania e-maila lub nawet numeru telefonu, warto podać adres, który nie jest głównym. Dzielenie się natomiast numerem telefonu jest zbyt daleko idącym krokiem, z którego warto zrezygnować. Trzeba mieć na uwadze, że nawet jeśli darmowe Wi-Fi jest bezpieczne, to podawanie jakichkolwiek danych związane jest z celami marketingowymi firmy. Można wtedy spodziewać się spamu w skrzynce lub telemarketerów dzwoniących na nasz numer.

darmowe wifi

Darmowe Wi-Fi bywają też monitorowane przez cyberprzestępców. Nasza aktywność w Internecie może być przez nich zauważona, gdy witryna nie jest zabezpieczona protokołem https. To oczywiście nie oznacza, że https nas ochroni – warto po prostu odwiedzać znane i bezpieczne portale i unikać wprowadzania danych podczas połączenia z darmową siecią.

Jest jedna czynność, o której mało kto pamięta – chodzi o usuwanie sieci Wi-Fi po skończenie surfowania po Internecie. Jeśli poruszasz się po mieście, często przebywasz obok placówek czy miejsc, w których łączyłeś się z Internetem, Twój telefon może połączyć się z darmowym Wi-Fi, a Ty tego nie zauważysz. Urządzenie może się połączyć z siecią automatycznie – co jest domyślnie ustawione na smartfonach, a co warto wyłączyć. Warto więc albo zapomnieć daną sieć, albo zabronić urządzeniu na automatyczne połączenie z Wi-Fi.

Inną opcją bezpiecznego korzystania z sieci jest użycie VPN. Czasami nie da się uniknąć korzystania z Wi-Fi w sieci publicznej. Wtedy można skorzystać z wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Technologia ta zapewniające prywatność i bezpieczeństwo informacji poprzez:

  • Szyfrowanie danych — jest to przydatne w publicznych sieciach Wi-Fi, ponieważ są one w większości niezaszyfrowane. Korzystanie z VPN utrudnia operatorowi sieci lub cyberprzestępcy zobaczenie informacji wysyłanych i odbieranych przez korzystającego.
  • Ukrywanie adresu IP – pozwala to ukryć lokalizację geograficzną użytkownika.

Na rynku jest wiele usług VPN. Za większość trzeba załpacić, ale bez trudu można znaleźć darmowe alternatywy.

trendy technologiczne 2021 wifi 5g

Kolejny sposób na bezpieczeństwo to korzystanie z tetheringu smartfona. Chodzi o udostępnianie danych mobilnych smartfona na inne urządzenia. Jest to znacznie bezpieczniejszy sposób funkcjonowania w sieci poza domem. Trend ten rośnie z uwagi na 5G, które wdrażane jest przez wielu operatorów na świecie. Ta technologia zapewnia znacznie większe prędkości niż przeciążone publiczne i darmowe Wi-Fi. Wtedy użytkownik ma pewność, że jego dane na laptopie są bezpieczniejsze niż w przypadku logowania do niepewnych sieci.

Źródło: zdnet

Motyw