Telewizor wyświetlający logo Star Wars oraz miniaturki powiązanych programów, stojący na drewnianym stoliku przy ścianie pokrytej panelami.

Kolejność oglądania Star Wars na Disney+. Akolita to dopiero początek

12 minut czytania
Komentarze

Przed nami premiera serialu Disney+ Gwiezdne wojny: Akolita. Jeśli zastanawialiście się, gdzie na linii czasu znajduje się ta produkcja albo myśleliście o tym, by obejrzeć sobie sagę Star Wars na Disney+ w kolejności chronologii zdarzeń to zapraszam poniżej do małej ściągi.

Kolejność oglądania Star Wars

Kolejność oglądania Star Wars. Kadr z serialu Andror. Mężczyzna w ciemnym płaszczu idzie przez scenę pełną gruzów i wraków; w tle znajduje się osoba spawająca metal.
Kadr z serialu Andor. Fot. Disney+ / materiały prasowe

Jak wygląda kolejność oglądania Star Wars? Najprostszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że wystarczy obejrzeć wszystkie dziewięć filmów głównej sagi, by znać całą historię. To jednak nie jest takie proste.

Na Disney+ znajdziemy bowiem nie tylko oryginalną trylogię Gwiezdnych Wojen oraz pozostałe filmy z serii, ale także seriale. Chcąc mieć pełen pogląd na historię uniwersum i bohaterów, warto wiedzieć, jak powinna wyglądać kolejność oglądania Star Wars.

Poniżej możecie zapoznać się z krótkim przewodnikiem po filmach, serialach oraz produkcjach animowanych w kolejności chronologii wydarzeń. Warto przy okazji sprawdzić cenę Disney+, gdzie obejrzymy wszystkie poniższe produkcje.

Gwiezdne wojny: Akolita serial z 2024 roku

Zapowiedź nowego serialu ze świata Star Wars.

Najnowsza pozycja spośród produkcji spod marki Star Wars rozgrywa się chronologicznie najwcześniej ze wszystkich dostępnych na Disney+. Jest to też pierwszy raz, gdy którakolwiek aktorska filmowa bądź serialowa wersja Gwiezdnych wojen zabiera nas tak daleko w przeszłość względem Nowej nadziei, która od zawsze jest swoistym punktem odniesienia, gdy mówimy o linii czasu tego uniwersum.

Konkretnie rzecz biorąc, akcja Akolity rozgrywa się aż 132 lata przed akcją Nowej nadziei i około 100 lat przed wydarzeniami z Mrocznego widma. Jasne, są książki, gry wideo i komiksy, które rozgrywały się setki i tysiące lat wcześniej, ale będzie to pierwsze dzieło filmowo–serialowe, które w końcu opuściło sagę Skywalkerów i opowie zupełnie inną historię.

Gwiezdne wojny: Opowieści Jedi serial z 2022 roku

Trailer animacji.

Ta nadzwyczaj udana antologia składająca się z krótkometrażowych odcinków zabiera nas w różne momenty porozrzucane w przeszłości. Spotkamy w nich młodą Ahsokę czy również młodszą wersję hrabiego Dooku oraz Qui Gon-Jinna. Pierwszy odcinek rozgrywa się mniej więcej 68 lat przed wydarzeniami z Nowej nadziei. Kolejne rozgrywają się już lata później.

Gwiezdne wojny: Mroczne widmo film z 1999 roku

Zapowiedź filmu otwierającego całą sagę.

Do niedawna to właśnie Mroczne widmo, które notabene obchodzi w 2024 roku 25. rocznicę kinowej premiery, było chronologicznie najstarszą historią filmową bądź serialową osadzoną uniwersum Star Wars.

Jak wiemy, rozgrywa się ona 32 lata przed wydarzeniami z Nowej nadziei i przedstawia nam młodego Anakina Skywalkera (oraz młodego Obi–Wana Kenobiego) w schyłkowych czasach świetności Jedi i przed narodzinami Imperium.

Gwiezdne wojny: Atak klonów film z 2002 roku

Trailer Ataku klonów.

Między Mrocznym widmem a Atakiem klonów jest spory przeskok czasowy, do niedawna największy w historii całej sagi w obrębie danej trylogii. Konkretnie oba filmy dzieli 10 lat. Anakin jest tu już młodym dorosłym, a Obi–Wan jego mistrzem. Finał prowadzi nas do rozpoczęcia Wojny klonów.

Gwiezdne wojny: Wojny klonów film z 2008 roku

Trailer animacji ze świata Gwiezdnych Wojen.

George Lucas zdecydował się pominąć większość Wojen klonów w prequelach Star Wars, ale zrobił to raczej celowo, by móc poświęcić temu konfliktowi cały serial.

Gwiezdne Wojny: Wojny klonów zagłębiają się w tytułową wojnę aż przez siedem sezonów. Poprzedza je kinowy film animowany, którego akcja rozgrywa się tuż po wydarzeniach z Ataku klonów. To tutaj po raz pierwszy została przedstawiona światu (i Galaktyce) Ahsoka Tano.

Przeczytaj także: Star Wars Outlaws ma nowy zwiastun fabularny. Poznaliśmy datę premiery hitu Ubisoft.

Gwiezdne wojny: Wojny klonów serial z lat 2008 – 2020

Kolejna animacja warta uwagi.

Lucasfilm nie bardzo przejmował się nazewnictwem, także nikt nie próbował chyba jakkolwiek odróżnić tytułu filmu od serialu. Gwiezdne wojny: Wojny klonów jako serial kontynuuje wydarzenia z wyżej wymienionego filmu.  Serial opowiada historię wielu różnych batalionów klonów i Jedi, w tym Anakina i Obi–Wana, przez trzy lata Wojen Klonów.

Spora część odcinków serii stanowi odrębne i zamknięte całości, ale są tu też linie fabularne, które ciągną się przez wiele epizodów i prowadzą nas zarówno do wydarzeń z Zemsty Sithów, jak i późniejszych produkcji z tego uniwersum. Ostatni, siódmy sezon, rozgrywa się tuż przed Zemstą Sithów, a jego finał już po wydarzeniach z filmu.

Gwiezdne wojny: Zemsta Sithów film z 2005 roku

Zapowiedź filmu zamykającego pierwszą część sagi.

To tutaj Imperium dochodzi do władzy, rozkaz 66 rozpoczyna wielki pogrom Jedi, a Anakin Skywalker staje się Darthem Vaderem. W tym filmie na świat przychodzą Luke i Leia. Akcja rozgrywa się 19 lat przed wydarzeniami z Nowej nadziei.

Gwiezdne wojny: Opowieści z Imperium serial z 2024 roku

Trailer animacji z 2024 roku.

Kontynuacja serii Opowieści Jedi utrzymana jest w tym samym, krótkometrażowym formacie. Opowieści z Imperium skupiają się na dwóch postaciach: byłym Jedi Barrissie Offee i ocalałej Siostrze Nocy Morgan Elsbeth. Akcja rozgrywa się tuż po wydarzeniach z Zemsty Sithów.

Gwiezdne wojny: Parszywa Zgraja serial z lat 2021–2024

Zapowiedź animacji.

Akcja serii Gwiezdne wojny: Parszywa Zgraja rozpoczyna się zaraz po finale Wojen Klonów oraz Zemsty Sithów i podąża za grupą klonów w pierwszych momentach panowania nowego Imperium Galaktycznego.

Han Solo: Gwiezdne wojny – historie film z 2018 roku

Trailer filmu Solo.

Kolejność oglądania Star Wars wymaga, by wspomnieć i o tej produkcji. Jak sama nazwa wskazuje mamy tu do czynienia z filmem o Hanie Solo, a konkretniej z jego młodszą wersją, bowiem akcja rozgrywa się około 10 lat przed wydarzeniami z Nowej nadziei.

W filmie tym też jesteśmy świadkami pierwszego spotkania Hana z Chewbaccą i tym samym nawiązania przez nich wielkiej przyjaźni.

Obi–Wan Kenobi serial z 2022 roku

Trailer serialu Obi–Wan Kenobi.

Akcja Obi–Wana Kenobiego rozgrywa się 10 lat po wydarzeniach z Zemsty Sithów, co plasuje go 9 lat przed Nową Nadzieją. Seria ta funkcjonuje jako łącznik między trylogią prequeli a oryginalnymi Star Wars i przedstawia losy mistrza Kenobiego, który ukrywa się na Tatooine.

Gwiezdne wojny: Andor serial z 2022 roku

Trailer jednego z najlepszych seriali z całego uniwersum.

Andor to prequel Łotra 1, którego akcja rozgrywa się 5 lat przed wydarzeniami z tego filmu oraz Nowej nadziei. Cassian Andor jest główną postacią serii, która jest najdojrzalszą i najlepiej napisaną produkcją z całego uniwersum Star Wars.

Przeczytaj także: Gwiezdne Wojny w LEGO Fortnite. W drodze mnóstwo nowości.

Gwiezdne wojny: Rebelianci serial z lat 2014–2018

Trailer animacji.

Rebelianci rozpoczynają się 5 lat przed bitwą o Yavin ukazaną w Nowej nadziei i podążają za komórką rebeliantów na Lothal. W sezonie 4 akcja rozgrywa się niedługo przed Nową nadzieją.

Łotr 1: Gwiezdne wojny – historie film z 2016 roku

Zapowiedź wyjątkowego filmu w całym uniwersum.

Łotr 1 to prequel, ale o tyle wyjątkowy, że jego akcja nie rozgrywa się lata czy nawet miesiące przed wydarzeniami ukazanymi w oryginale. Fabuła Łotra 1 ma bowiem miejsce zaledwie tydzień przed tym, co obejrzymy w Nowej nadziei.

Przy okazji jego akcja zazębia się także z finałowymi odcinkami serii Rebelianci. Fabuła opowiada o grupie rebeliantów, którzy łączą siły, aby ukraść plany Gwiazdy Śmierci, ostatecznej broni Imperium Galaktycznego.

Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja film z 1977 roku

Zapowiedź pierwszego filmu, który rozpoczął całe szaleństwo wokół Star Wars.

Film, od którego wszystko się zaczęło. I według uniwersalnie przyjętej reguły jest to punkt zerowy w naszej chronologii uniwersum Star Wars. To tutaj Luke Skywalker i Han Solo z pomocą Obi–Wana Kenobiego ruszają na ratunek księżniczce Lei i tym samym rozpoczynają wojnę z Imperium, dołączając do Rebeliantów.

Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje film z 1980 roku

Trailer filmu.

Dalszy ciąg walki Luke’a Skywalkera i Rebeliantów z Imperium. Akcja rozgrywa się 3 lata po Nowej nadziei. Luke staje po raz pierwszy do pojedynku na miecze świetlne z Darthem Vaderem i przy okazji dowiaduje się szokującej prawdy o swojej przeszłości.

Gwiezdne wojny: Powrót Jedi film z 1983 roku

Zapowiedź filmu zamykającego oryginalną trylogię Star Wars.

Powrót Jedi rozgrywa się rok po wydarzeniach z Imperium kontratakuje, czyli 4 lata po Nowej nadziei. Luke w końcu staje do pojedynku ze swoim ojcem oraz Imperatorem Palpatinem w walce o przyszłość Galaktyki.

Mandalorian sezony 1-2 z lat 2019-2020

Space wester, który warto obejrzeć.

Ten serial stanowić ma pomost między oryginalną trylogią a trylogią sequeli Disneya. Akcja rozgrywa się 9 lat po Nowej nadziei, czyli 5 lat po finale Powrotu Jedi. To utrzymana w konwencji space westernu i kina drogi historia tytułowego bohatera, który podróżuje przez Galaktykę z małym Grogu u boku. Obecnie jest najpopularniejszym serialem marki Star Wars na Disney+.

Księga Boby Fetta serial z 2021 roku

Trailer serialu.

Spin–off Mandaloriana, który rozgrywa się tuż po wydarzeniach z sezonu 2 rzeczonego serialu. Boba Fett walczy o utrzymanie swojej pozycji szefa mafii na Tatooine po śmierci Jabby i Biba Fortuny.

Mandalorian sezon 3 z 2022 roku

Zapowiedź 3. sezonu serialu Mandalorian.

Jeśli obejrzeliście Księgę Boby Fetta, to teraz spokojnie możecie wrócić do śledzenia dalszych losów Mando i Grogu w 3. sezonie Mandaloriana. Akcja ma miejsce 11 lat od Nowej nadziei.

Ahsoka serial z 2023 roku

Zapowiedź serialu animowanego.

Serial Ahsoka rozgrywa się mniej więcej w tym samym czasie co trzeci sezon Mandaloriana. Co ciekawe, Ahsoka w dużej mierze skupia się na kontynuacji linii fabularnej serialu Rebelianci. Jeśli chcecie więc zasiąść do tego seansu, to raczej bezwzględnie musicie obejrzeć Rebels.

Gwiezdne wojny: Ruch oporu sezon 1 serialu z 2018 roku

Trailer serialu.

Ruch oporu zaczyna się mniej więcej rok przed wydarzeniami z Przebudzenia Mocy, czyli jakieś 33 lata po Nowej nadziei. Poznajemy w nim Kazudę Xiono, pilota Nowej Republiki, który zostaje zwerbowany przez Ruch Oporu do szpiegowania rosnącego zagrożenia ze strony Najwyższego Porządku.

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy film z 2015 roku

Zapowiedź filmu.

Siódmy epizod gwiezdnej sagi, Przebudzenie Mocy ma miejsce 34 lata od czasu zniszczenia Gwiazdy Śmierci w Nowej nadziei. Tym razem akcja skupia się na młodej kobiecie z Tatooine, Rey, która ma w sobie wielki potencjał Mocy, i której przeszłość skrywa tajemnice. Jednocześnie siłę zyskuje Najwyższy Porządek, któremu przewodzi Snoke wraz z jego oddanym wojownikiem Kylo Renem.

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi film z 2017 roku

Trailer kolejnej części Star Wars.

Ostatni Jedi rozgrywa się właściwie tuż po wydarzeniach z Przebudzenia Mocy. Rey, która na samym końcu Przebudzenia Mocy odnalazła Luke’a Skywalkera przechodzi pod jego okiem trening Jedi.

Gwiezdne wojny: Ruch oporu sezon 2 serialu z 2019 roku

Trailer serialu.

Akcja drugiego sezonu Ruchu oporu rozgrywa się mniej więcej w tym samym czasie co Przebudzenie Mocy i Ostatni Jedi i kończy niedługo przed rozpoczęciem fabuły filmu Skywalker. Odrodzenie. To drugi i ostatni sezon serialu z wielkim finałem walki Kazuda Xiono i jego drużyny z Najwyższym Porządkiem.

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie film z 2019 roku

Zapowiedź finałowego filmu z serii.

Finał disneyowskiej trylogii Star Wars rozgrywa się natomiast około rok po Ostatnim Jedi. Rey staje tu twarzą w twarz ze swoim przeznaczeniem w ostatecznym starciu z Kylo Renem i dowiaduje się o swojej mrocznej przeszłości.

Jak na razie Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie to ostatni chronologicznie elementy układanki. Tak więc prezentuje się pełna kolejność oglądania Star Wars. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z serią, to czeka go bardzo dużo oglądania.

Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: UladzimirZuyeu / Shutterstock / Disney+ / zrzut ekranu, montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw