Mężczyzna w ciemnym płaszczu i okularach przeciwsłonecznych idzie spokojnie przed stacją benzynową, z eksplozją samochodu w tle.
LINKI AFILIACYJNE

Jason Statham i filmy, które stworzyły z niego ikonę kina akcji. To nie tylko Transporter i Niezniszczalni

6 minut czytania
Komentarze

Jason Statham i filmy z jego udziałem są synonimem intensywnej akcji, zapierających dech w piersiach pościgów oraz niesamowitych sekwencji walki. Już w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy aktor zadebiutował na dużym ekranie, zyskał reputację jednego z najtwardszych ludzi kina akcji. Jego wszechstronność i charyzma sprawiły, że stał się ulubieńcem zarówno reżyserów, jak i widzów na całym świecie.

Jason Statham filmy – przewodnik po zakręconej karierze brytyjskiego aktora

Jason Statham filmy. Mężczyzna w brązowej skórzanej kurtce stoi przed czarnym samochodem, w tle widać szyld "Terry Leather Motors".
Fot. Lionsgate / materiały prasowe

Jason Statham urodzony 26 lipca 1967 roku w Shirebrook w Anglii jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów kina akcji. Zanim stał się gwiazdą filmową, Statham był profesjonalnym nurkiem, reprezentując Wielką Brytanię na międzynarodowych zawodach.

Jego wyjątkowe umiejętności atletyczne oraz charyzma przyciągnęły uwagę reżysera Guya Ritchiego, co doprowadziło do jego debiutu aktorskiego w filmie Porachunki w 1998 roku. To był początek kariery, która szybko nabrała tempa, czyniąc Stathama jednym z czołowych aktorów kina akcji.

Po Porachunkach zagrał w kolejnej produkcji Ritchiego – Przekręcie z 2000 roku, gdzie wcielił się w rolę Turka, ugruntowując swoją pozycję w przemyśle filmowym. Niemniej przełomowa była jednak rola Franka Martina w serii Transporter, która stała się kultową dzięki dynamicznym scenom akcji i precyzyjnie wykreowanej postaci głównego bohatera.

Statham znany jest z wykonywania wielu swoich własnych popisów kaskaderskich, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie i umiejętności.

Najlepsze filmy Jasona Stathama

Mężczyzna z brodą, ubrany w szary kombinezon, trzymający w ręku kask i brązową torbę, stoi na leśnej drodze.
Fot. Amazon MGM Studios / materiały prasowe

Jason Statham zagrał łącznie w kilkudziesięciu filmach akcji, jednak nie wszystkie zdołały wedrzeć się do kanonu popkultury. Poniżej przedstawiamy zestawienie produkcji, które śmiało można określić najważniejszymi tytułami w karierze 56-letniego Brytyjczyka.

Mecz ostatniej szansy

W Meczu ostatniej szansy Statham wciela się w Monka, więźnia, który bierze udział w brutalnym meczu piłki nożnej pomiędzy więźniami a strażnikami. Ta rola była przełomowa, ukazując Stathama w nowym świetle i otwierając przed nim drzwi do bardziej złożonych ról. Działo spotkało się z pozytywnym odbiorem i stało się jednym z kamieni milowych w karierze aktora.

Film Mecz ostatniej szansy obejrzysz w:

 • MEGOGO

Transporter

Jason Statham wciela się w rolę Franka Martina, byłego żołnierza, który zarabia na życie jako profesjonalny kierowca przewożący „ładunki” bez zadawania pytań. Film jest pełen spektakularnych pościgów samochodowych i scen walki, które stały się wizytówką Stathama. Jego rola została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez krytyków, jak i widzów, co zaowocowało powstaniem dwóch sequeli.

Film Transporter obejrzysz w:

 • Disney+

Adrenalina

W produkcji Adrenalina Statham gra Cheva Cheliosa, płatnego zabójcę, który dowiaduje się, że został zatruty i musi utrzymać swoje tętno na wysokim poziomie, aby przeżyć. Ten film to mieszanka właśnie adrenaliny i szalonej akcji, która pokazuje Stathama w jego najbardziej intensywnej i ekstremalnej formie. Rola ta umocniła jego pozycję jako jednego z najlepszych i najbardziej szalonych aktorów kina akcji.

Film Adrenalina obejrzysz w:

 • Netflix
 • Amazon Prime Video

Angielska robota

W filmie Angielska robota Statham gra Terry’ego Leathera, mało znanego przestępcę, który podejmuje się skoku na bank. Ten okazuje się mieć jednak głębsze konsekwencje. Jego rola była świetnie odebrana, a sama produkcja okazała się jednym z najlepszych brytyjskich kryminałów. Co więcej, Statham udowodnił, że potrafi grać nie tylko w dynamicznych scenach akcji, ale również w bardziej złożonych, fabularnie bogatych produkcjach.

Film Angielska robota obejrzysz w:

 • Canal+
 • Amazon Prime Video
 • Player

Niezniszczalni

W Niezniszczalnych Statham dołączył do elitarnej grupy aktorów kina akcji, takich jak Sylvester Stallone i Arnold Schwarzenegger. Tym razem jego postać (Lee Christmas) jest ekspertem w walce wręcz i broni białej. Niezniszczalni to hołd dla klasycznego kina akcji, a rola Stathama przyniosła mu jeszcze większą popularność i uznanie wśród fanów gatunku.

Film Niezniszczalni obejrzysz w:

 • Canal+
 • Amazon Prime Video
 • Player

Mechanik: Prawo zemsty

Statham gra tu Arthura Bishopa, elitarnego zabójcę, który specjalizuje się w pozorowaniu śmierci swoich ofiar jako wypadków. Film jest remakiem produkcji z 1972 roku i ukazuje Stathama jako zimnokrwistego, ale jednocześnie honorowego bohatera. Rola ta ponownie pozwoliła mu pokazać swoją wszechstronność w kinie akcji.

Film Mechanik: Prawo zemsty obejrzysz w:

 • Polsat Box Go
 • Amazon Prime Video

Szybcy i wściekli 7

W tej odsłonie popularnej serii Szybcy i wściekli, Statham dołącza do uniwersum wcielając się w Deckarda Shawa, mszczącego się na drużynie Dominica Toretto za śmierć swojego brata. Film łączy dynamiczne sceny akcji z efektownymi pościgami samochodowymi, a postać Stathama wprowadza nową energię i napięcie do cyklu. Co ważne, w kolejnych latach Brytyjczyk zagrał w czterech kolejnych produkcjach spod szyldu Szybcy i wściekli.

Film Szybcy i wściekli 7 obejrzysz w:

 • Canal+
 • Netflix
 • SkyShowtime
 • Amazon Prime Video

Jason Statham nie składa broni i ostrzy zęby na więcej

Mężczyzna stojący obok otwartych drzwi samochodu, w otoczeniu industrialnym.
Fot. Universal Pictures / materiały prasowe

Jason Statham zyskał status ikony kina akcji dzięki swojemu zaangażowaniu, umiejętnościom fizycznym i charyzmatycznym rolom. Jego filmy, takie jak Transporter, Adrenalina czy Niezniszczalni, ugruntowały jego pozycję jako jednego z najlepszych aktorów w tym gatunku.

Co być może najważniejsze, Statham nie tylko przyciąga widzów do kin, ale także inspiruje młodsze pokolenia swoją dyscypliną i profesjonalizmem. Jego wpływ na kulturę filmową jest niepodważalny, a jego kariera wciąż rozwija się dynamicznie, co zapowiada kolejne spektakularne role w przyszłości.

Aktualnie wiemy, że po tegorocznym Pszczelarzu Jason Statham wystąpi w filmie akcji Levon’s Trade, którego scenariusz napisał sam Sylvester Stallone. U boku Brytyjczyka zobaczymy m.in. Davida Harboura, a premiera tytułu została zaplanowana na początek 2025 roku.

Źródło: Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: CBS Films / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw