Mężczyzna w mundurze policjanta na tle błyszczącej sceny.
LINKI AFILIACYJNE

Tom Hanks filmy, który przyniosły mu międzynarodową sławę. To nie tylko Forrest Gump i Zielona mila

11 minut czytania
Komentarze

Gdy ktoś podrzuci nam hasło „Tom Hanks filmy”, na myśl momentalnie przychodzi wiele tytułów, które stały się nie tylko kinowymi hitami, ale także ikonami popkultury. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najbardziej pamiętnych produkcji z udziałem aktora, który ma na swoim koncie dwa Oscary oraz cztery Złote Globy.

Tom Hanks filmy – przewodnik po karierze legendarnego aktora

Tom Hanks filmy. Mężczyzna w czerwonej czapce "Bubba Gump Shrimp Co." i szarej koszuli stoi na tle drzew.
Fot. Paramount Pictures / materiały prasowe

Tom Hanks przyszedł na świat 9 lipca 1956 roku w Concord w Kalifornii. Amerykanin od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie aktorstwem, co skłoniło go do podjęcia studiów teatralnych na California State University w Sacramento.

Kariera Hanksa nabrała tempa na początku lat 80., kiedy zagrał w serialu telewizyjnym Bosom Buddies. Młody aktor szybko zdobył uznanie krytyków za swoje komediowe umiejętności. Pierwszy duży przełom w świecie filmu przyszedł szybko, ponieważ już w 1984 roku za sprawą komedii romantycznej w reżyserii Rona Howarda – Splash.

Tom Hanks zyskał światową sławę dzięki niezliczonym wybitnym rolom filmowym, które zdefiniowały jego karierę i znacząco wpłynęły na kinematografię. W 1994 roku zagrał tytułową rolę w filmie Forrest Gump, za którą otrzymał swojego drugiego Oscara (pierwszego zdobył za rolę w Filadelfii rok wcześniej). Film ten stał się kulturowym fenomenem, a postać Forresta Gumpa – symbolem niewinności i determinacji.

Hanks zdobył także uznanie za swoje role w takich filmach jak Apollo 13, Szeregowiec Ryan oraz Zielona mila. Każdy z tych tytułów stał się klasykiem kina i potwierdził wyjątkowy talent aktorski Hanksa. Niemniej kultowych ról na liście 67-latka jest znacznie więcej. W związku z tym stworzyliśmy obszerny przewodnik dotyczący jego najlepszych filmów.

Najlepsze filmy Toma Hanksa

Żołnierz w hełmie wojskowym patrzy przed siebie, w tle widoczne ruiny.
Fot. DreamWorks Pictures / materiały prasowe

W ciągu swojej blisko pięćdziesięcioletniej kariery aktorskiej Tom Hanks zagrał w ponad 90 filmach. Oczywiście jak każdy artysta Amerykanin zaliczał wzloty i upadki, jednak warto znać jego najlepsze role. Poniżej znajdziecie przewodnik po niezwykle bogatej karierze Hanksa w Hollywood.

Duży

Trailer filmu Duży z Tomem Hanksem z roku 1988.

Komedia, w której Tom Hanks wciela się w postać 12-letniego chłopca, który życzy sobie, aby stać się dorosłym i budzi się następnego dnia w ciele trzydziestoletniego mężczyzny. Jego dziecięca dusza w dorosłym ciele prowadzi do serii komicznych i wzruszających sytuacji, zwłaszcza gdy zaczyna pracować w firmie produkującej zabawki. Rola ta przyniosła Hanksowi pierwszą nominację do Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową.

Film Duży obejrzysz w:

 • Disney+

Bezsenność w Seattle

Trailer filmu Bezsenność w Seattle z Tomem Hanksem z roku 1993.

Kultowa komedia romantyczna, w której Tom Hanks gra Sama Baldwina, wdowca, który przenosi się do Seattle z synem. Chłopiec, chcąc znaleźć nową żonę dla ojca, dzwoni do radiowego programu, co przyciąga uwagę Annie Reed (Meg Ryan), dziennikarki z Baltimore. Film pełen uroku i romantyzmu opowiada o poszukiwaniu miłości i przeznaczenia.

Film Bezsenność w Seattle obejrzysz w:

 • Amazon Prime Video
 • Canal+
 • Polsat Box Go

Filadelfia

Trailer filmu Filadelfia z Tomem Hanksem z roku 1993.

W tym dramacie Tom Hanks wciela się w rolę Andrew Becketta, utalentowanego prawnika, który zostaje zwolniony z pracy po ujawnieniu, że jest gejem i choruje na AIDS. W walce o sprawiedliwość Beckett zatrudnia Joe Millera (Denzel Washington), homofobicznego prawnika, który stopniowo zmienia swoje uprzedzenia. Film porusza ważne tematy dyskryminacji i społecznego piętna związanego z AIDS, a Hanks za swoją poruszającą rolę otrzymał swojego pierwszego Oscara.

Film Filadelfia obejrzysz w:

 • Amazon Prime Video
 • Canal+
 • HBO Max

Forrest Gump

Trailer filmu Forrest Gump z Tomem Hanksem z roku 1994.

Ikoniczny dramat komediowy, w którym Tom Hanks gra tytułowego bohatera, człowieka o niskim ilorazie inteligencji, ale o wielkim sercu. Forrest przypadkowo uczestniczy w wielu historycznych wydarzeniach XX wieku, od wojny w Wietnamie po Watergate wpływając na nie w nieoczekiwany sposób. Jego niewinność i prostota życia przyciągają sympatię widzów na całym świecie, a film zdobył sześć Oscarów, w tym dla najlepszego aktora dla Hanksa.

Film Forrest Gump obejrzysz w:

 • Netflix
 • Canal+
 • Amazon Prime Video

Apollo 13

Trailer filmu Apollo 13 z Tomem Hanksem z roku 1995.

Dramat historyczny oparty na prawdziwej historii misji NASA, która niemal zakończyła się katastrofą. Tom Hanks gra Jima Lovella, dowódcę misji Apollo 13, której celem było lądowanie na Księżycu. Gdy dochodzi do eksplozji na pokładzie statku, Lovell i jego załoga muszą walczyć o przetrwanie i bezpieczny powrót na Ziemię. Film reżyserowany przez Rona Howarda zdobył liczne nagrody i uznanie za realistyczne przedstawienie heroizmu astronautów.

Film Apollo 13 obejrzysz w:

 • SkyShowtime
 • Canal+
 • Amazon Prime Video

Szeregowiec Ryan

Trailer filmu Szeregowiec Ryan z Tomem Hanksem z roku 1998.

Epicki dramat wojenny w reżyserii Stevena Spielberga, w którym Tom Hanks wciela się w kapitana Johna Millera. Film opowiada historię grupy żołnierzy wysłanych na misję odnalezienia i sprowadzenia do domu szeregowca Jamesa Ryana (Matt Damon), którego trzej bracia zginęli na froncie. Realistyczne i brutalne sceny wojenne, zwłaszcza desant na plaży Omaha, sprawiły, że film stał się jednym z najważniejszych obrazów o II wojnie światowej.

Film Szeregowiec Ryan obejrzysz w:

 • Amazon Prime Video

Zielona mila

Trailer filmu Zielona mila z Tomem Hanksem z roku 1999.

Jeden z najlepszych filmów na świecie, w którym Tom Hanks gra Paula Edgecomba, strażnika więziennego w bloku śmierci w latach 30. XX wieku. Film opowiada historię nadnaturalnych wydarzeń związanych z jednym ze skazanych, Johnem Coffeyem (Michael Clarke Duncan), który posiada tajemnicze uzdrowicielskie moce. Hanks przedstawia postać głęboko moralną, zmagającą się z dylematami związanymi z wymierzaniem sprawiedliwości.

Film Zielona mila obejrzysz w:

 • Amazon Prime Video
 • Canal+

Cast Away – Poza światem

Trailer filmu Cast Away – Poza światem z Tomem Hanksem z roku 2000.

Świetny dramat przygodowy o przetrwaniu, w którym Tom Hanks gra Chucka Nolanda, pracownika firmy kurierskiej FedEx, który po katastrofie lotniczej ląduje na bezludnej wyspie. Film skupia się na jego walce o przetrwanie, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Za swoją intensywną i wyczerpującą rolę Hanks zdobył nominację do Oscara i Złotego Globu.

Film Cast Away – Poza światem obejrzysz w:

 • Amazon Prime Video
 • Canal+
 • Netflix

Terminal

Trailer filmu Terminal z Tomem Hanksem z roku 2004.

Komediodramat w reżyserii Stevena Spielberga, w którym Tom Hanks gra Viktora Navorskiego, mężczyznę z fikcyjnego kraju Krakozji, który utknął na nowojorskim lotnisku JFK. Po zamachu stanu w jego ojczyźnie jego paszport traci ważność, co zmusza go do zamieszkania na lotnisku. Film ukazuje jego zmagania z biurokracją oraz rozwijające się relacje z pracownikami lotniska, w tym ze stewardesą graną przez Catherine Zeta–Jones.

Film Terminal obejrzysz w:

 • Amazon Prime Video
 • SkyShowtime

Kod da Vinci

Trailer filmu Kod da Vinci z Tomem Hanksem z roku 2006.

Thriller oparty na bestsellerowej powieści Dana Browna, w którym Tom Hanks gra Roberta Langdona, profesora symbologii na Uniwersytecie Harvarda. Langdon zostaje wciągnięty w zagadkową intrygę po zabójstwie kustosza w Luwrze, prowadzącą do odkrycia tajemnic starożytnego zakonu i ukrytej prawdy o rodowodzie Chrystusa. Film, reżyserowany przez Rona Howarda, łączy elementy historii, religii i sztuki, tworząc porywający thriller.

Film Kod da Vinci obejrzysz w:

 • Amazon Prime Video
 • Netflix
 • Viaplay
 • Canal+

Kapitan Phillips

Trailer filmu Kapitan Phillips z Tomem Hanksem z roku 2013.

Kolejny dramat to historia oparta na słynnym porwaniu statku handlowego przez somalijskich piratów w 2009 roku. Tom Hanks wciela się w rolę kapitana Richarda Phillipsa, który musi stawić czoła brutalnym napastnikom, próbując jednocześnie chronić swoją załogę. Film w reżyserii Paula Greengrassa zyskał uznanie za realistyczne przedstawienie dramatycznych wydarzeń i intensywną grę aktorską Hanksa.

Film Kapitan Phillips obejrzysz w:

 • HBO Max
 • Amazon Prime Video
 • Viaplay
 • Polsat Box Go

Most szpiegów

Trailer filmu Most szpiegów z Tomem Hanksem z roku 2015.

Znów dramat i znów Steven Spielberg. Tym razem Tom Hanks gra Jamesa Donovana, prawnika z Nowego Jorku, który zostaje wciągnięty w negocjacje dotyczące wzajemnego przekazania szpiegów podczas zimnej wojny. Donovan musi wynegocjować wymianę radzieckiego szpiega Rudolfa Abela za zestrzelonego amerykańskiego pilota Gary’ego Powersa. Film ukazuje napięcia polityczne tamtego okresu oraz moralne dylematy związane z dyplomacją i sprawiedliwością.

Film Most szpiegów obejrzysz w:

 • Rakuten TV

Elvis

Trailer filmu Elvis z Tomem Hanksem z roku 2022.

Elvis to jak sam tytuł wskazuje, biograficzny dramat muzyczny w reżyserii Baza Luhrmanna, który opowiada historię życia Elvisa Presleya. Tom Hanks wciela się w rolę pułkownika Toma Parkera, menedżera Elvisa, który miał ogromny wpływ na jego karierę. Film ukazuje zarówno błyskotliwą karierę króla rock’n’rolla, jak i jego osobiste zawirowania, a Hanks, jako kontrowersyjny menedżer, dostarcza jednej z najbardziej intrygujących ról w swojej karierze.

Film Elvis obejrzysz w:

 • Netflix
 • Canal+
 • Amazon Prime Video

Co Tom Hanks przygotował na najbliższe lata?

Mężczyzna w okularach patrzy przez lornetkę.
Fot. Columbia Pictures / materiały prasowe

Tom Hanks jest nie tylko wybitnym aktorem, ale również ikoną kultury filmowej, która wpłynęła na całe pokolenia widzów. Jego wszechstronność jako aktora, umiejętność wcielania się w różnorodne postacie oraz naturalny talent do tworzenia postaci bliskich sercu widzów uczyniły go jednym z najbardziej ukochanych aktorów wszech czasów. Jego filmy często poruszają ważne społeczne i historyczne tematy, są więc nie tylko rozrywką, ale także wartościowymi lekcjami historii i życia.

Tom Hanks zdobył niezliczoną ilość nagród i wyróżnień, w tym dwa Oscary za najlepszą rolę pierwszoplanową (za Filadelfię i Forresta Gumpa), cztery Złote Globy i liczne nominacje do nagród BAFTA oraz Emmy. W 2014 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą Kennedy Center Honors za całokształt twórczości.

Oprócz kariery filmowej Hanks jest znany ze swojej działalności charytatywnej. Aktor wspiera liczne organizacje dobroczynne, w tym organizacje zajmujące się badaniami nad cukrzycą, walką z AIDS i wspieraniem weteranów wojennych. Jego zaangażowanie w pomoc innym oraz umiejętność wykorzystania swojej sławy do promowania ważnych spraw uczyniły go nie tylko gwiazdą kina, ale także wzorem do naśladowania.

Co najważniejsze doświadczony aktor nie składa broni i już teraz pracuje nad swoimi kolejnymi produkcjami. Aktualnie wiemy, że Tom Hanks zaangażował się w następujące projekty:

 • Here – dramat w reżyserii Roberta Zemeckisa
 • Beautiful – biografia Carole King

Hanks pozostaje jedną z najbardziej wpływowych postaci w historii kina. Jego wkład w rozwój sztuki filmowej jest nieoceniony, a filmy z udziałem tego aktora na zawsze pozostaną częścią światowej kultury. Kariera Hanksa to także przykład niezwykłej pasji, talentu i zaangażowania, które uczyniły go legendą kina. Jedno jest pewne – Tom Hanks pozostanie ikoną, która inspiruje przyszłe pokolenia twórców filmowych i widzów na całym świecie.

Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Universal Pictures / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw