Lucia bohaterka gry GTA 6 patrzy przez siatkowe okno na zachód słońca, w tle widać sylwetki ludzi za ogrodzeniem.
LINKI AFILIACYJNE

Haker odpowiedzialny za wyciek GTA VI usłyszał wyrok. Nie tego się spodziewaliśmy

3 minuty czytania
Komentarze

Szum medialny, który wywołał niedawny trailer GTA VI sprawił, że duża część graczy zapomniała o tym, że rok temu mieliśmy już okazję zobaczyć najnowszą odsłonę serii Grand Theft Auto „w akcji”. Wówczas stało się to za sprawą hakera, który wykradł dane studia Rockstar. Kilkanaście miesięcy później osiemnastolatek trafił do… szpitala psychiatrycznego!

Najpierw zhackował GTA VI i studio Rockstar, teraz trafił do szpitala psychiatrycznego

Logo GTA VI na tle Vice City
Fot. Loopinu / DeviantArt / Epic Games

Cofnijmy się do września 2022 roku, kiedy to nastoletni haker – Arion Kurtaj zhackował studio Rockstar, a następnie udostępnił wrażliwe dane dotyczące gry GTA VI. Naturalnie tuż po wycieku odpowiednie służby potrzebowały trochę czasu, aby ustalić tożsamość cyberprzestępcy, jednak ostatecznie udało im się doprowadzić do aresztowania młodego Brytyjczyka. Kurtaj został oskarżony o wykradnięcie ponad 90 filmów należących do amerykańskiego studia oraz o przynależność do grupy hakerskiej Lapsus$.

W przypadku tak poważnych przewinień rzadko kiedy zdarza się, aby wyrok zapadł szybciej niż w ciągu kilku miesięcy. Sprawa Kurtaja ciągnęła się ponad rok, jednak ostatecznie 18-latek został skazany, a brytyjski sąd zamiast w więzieniu, postanowił umieścić go w bezpiecznym ośrodku szpitalnym, gdzie zajmą się nim psychiatrzy. Takie orzeczenie jest związane z zaawansowanym autyzmem Kurtaja oraz jego nieustającą „obsesją na punkcie hakowania”.

Tłumaczenie tweeta: Haker odpowiedzialny za wyciek GTA VI – Arion Kurtaj został skazany na dożywotni pobyt w szpitalu, chyba że lekarze uznają go za bezpiecznego dla społeczeństwa.
Uznano go za winnego wszystkich dwunastu zarzutów, w tym oszustwa i szantażu. Niedawno oświadczył, że jeśli zostanie zwolniony znowu zhakuje studio Rockstar.

Zobacz też: Warner Bros. Discovery może połączyć się z kolejnym gigantem. Historia dzieje się na naszych oczach

W tym miejscu warto przypomnieć, że zhakowanie studia Rockstar nie jest jedynym „dokonaniem” Brytyjczyka. Wcześniej oskarżono go także o włamanie się na serwery Revoluta czy Ubera. Co ważne sąd nie określił czasu, przez który Kurtaj będzie znajdować się w specjalistycznej placówce. W praktyce oznacza to, że młody haker będzie mógł opuścić ją jedynie, gdy lekarze uznają go za zdrowego i zdatnego do przebywania w społeczeństwie.

W trakcie procesu Kurtaja brytyjski sąd skazał innego młodego hakera (17-latka) na osiemnastomiesięczny okres resocjalizacji pod zaostrzonym nadzorem. Chłopak, którego dane nie trafiły do przestrzeni publicznej miał pomagać przy hakowaniu studia Rockstar oraz wykradaniu danych dotyczących GTA VI. Tymczasem, jeśli z wypiekami na twarzy czekacie na nową odsłonę serii Grand Theft Auto – długie miesiące może umilić wam jeden z tytułów, wchodzących w skład naszego zestawienie najlepszych darmowych gier na PC.

Źródło: Video Games Chronicle. Zdjęcie otwierające: Rockstar Games

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.