Rozbudowałem swój smart home od Ajax Systems. Czas poznać, czym jest LifeQuality

5 minut czytania
Komentarze

Blisko dwa lata temu przetestowałem dla Was podstawowy zestaw Ajax Systems, będący ciekawą propozycją na rynku smart home. Tak się polubiliśmy z poszczególnymi urządzeniami, że sprzęt na dobre się zadomowił w moim mieszkaniu, a teraz przyszedł czas na rozbudowę.

Do oferty Ajax Systems niedawno trafiły nowości, które tym razem bardziej skupiają się na wygodzie, aniżeli bezpieczeństwie domowników. Kluczowym punktem programu jest moduł LifeQuality, czyli z pozoru prosta kostka, która szczegółowo weryfikuje jakość powietrza w swoim otoczeniu.

Ajax Systems to ukraińska firma specjalizująca się w bezpiecznym smart home

test ajax systems lifequality recenzja opinie

Na start warto przypomnieć, czym tak naprawdę jest Ajax Systems. To ukraińska firma, która została założona w 2011 roku w Kijowie i od początku zaczęła zajmować się wszelkiego rodzaju smart home. Z czasem producent rozwinął autorskie technologie łączności, których komunikacja może sięgać nawet 2 kilometrów (protokół Jeweller). To gwarantuje szybką i bezpieczną reakcję na wszelkie alarmy. Do tego firma wyróżnia się wsparciem i rozwojem, co do którego wkład ma również społeczność, mogąca zgłaszać swoje pomysły. Naturalnie dzisiaj kupując produkty Ajax Systems, możecie pomóc w wojnie z Rosją.

Przez ostatnie lata producent zawarł wiele nowych umów z firmami w Polsce, więc instalacja poszczególnych urządzeń może zostać wykonana przez profesjonalistów, gdy samemu nie chcemy podejmować się poszczególnych czynności. A patrząc na ceny konkretnych modułów, nie jest to propozycja dla tych, którzy chcą dopiero sprawdzić, czy smart home jest w ogóle dla nich interesujący.

Ajax System Socket — proste gniazdko, które mierzy zużycie prądu

test ajax systems lifequality recenzja opinie

Zacznijmy od teoretycznie najprostszego dodatku, który trafił do mojego mieszkania. Socket to nic innego, jak klasycznego gniazdko, które możemy podłączyć do ekosystemu Ajax Systems i w ten sposób zdalnie nim sterować. Jakość wykonania klasycznie dla firmy stoi na wysokim poziomie, bo zostały zastosowane materiały, które zachowują czystość i są odporne na zarysowania, a jednocześnie dobrze się prezentują. To też odbija się na cenie, bo Socket kosztuje 450 złotych.

Z poziomu aplikacji możemy weryfikować aktualny i historyczny pobór prądu, a także wdrożyć gniazdko do inteligentnych scen. Tym sposobem klasyczne scenariusze są wspierane i to w całkiem szerokim zakresie. Poza tym możemy zdecydować o trybie pracy gniazdka i decydować o detalach, jak chociażby siła świecenia diod. Widoczna ramka na szczycie właśnie stanowi formę informacyjną o stanie pracy. Oczywiście wszystko działa bajecznie prosto — od rejestracji w systemie, przez dalszą konfigurację i codzienne użytkowanie.

Ajax Systems Lightswitch — kontrola świateł i nie tylko

test ajax systems lifequality recenzja opinie

Lightswitch zastępuje nasze klasyczne przełączniki świateł, rolet i innych urządzeń w ramach bardziej… inteligentnej formy. Rozumiem przez to możliwość uczestnictwa w scenariuszach i zdalnego wywoływania akcji (alarmowych, a także czasowych). Z udogodnień po raz kolejny muszę docenić wykonanie i obecność podświetlenia, które dobrze współgra z ogólnym designem. Cena? Startuje od 250 złotych za podstawowy, pojedynczy przełącznik.

Do wyboru mamy oczywiście kilka form przełączników (pojedyncze, podwójne, korytarzowe/schodowe) w różnych rozmiarach i kolorach. Instalacja ponownie jest względnie prosta, bo wystarczy podłączyć dwa przewody (nie jest potrzebny neutralny) i skonfigurować całość w aplikacji. Działanie odbywa się poprzez panel pojemnościowy. Tak naprawdę nie musimy fizycznie dotykać przełącznika, a jedynie zbliżyć do niego dłoń.

Ajax Systems Button — prosty przycisk, a może ratować życie

test ajax systems lifequality recenzja opinie

Najmniejszym dodatkiem z wymienianych w tym tekście jest prosty przycisk. Prosty tylko na papierze, bo oczywiście może wywoływać pojedyncze akcje, ale też rozpoznaje krótkie i długie naciśnięcia. Jednocześnie może pełnić funkcję komfortu lub sterowania alarmami. Cena przycisku to niecałe 200 złotych, a za uchwyt należy dołożyć jeszcze około 20 złotych.

Konfiguracja jest banalnie prosta, a wspomniany uchwyt pozwala zawsze odkładać przycisk na swoje miejsce.

Ajax Systems LifeQuality — kontroluj powietrze wokół siebie

test ajax systems lifequality recenzja opinie

LifeQuality to główna nowość, która rozszerza możliwości ekosystemu Ajax Systems o kontrolę poziomu dwutlenku węgla, wilgotności i temperatury powietrza w ramach jednego modułu. Klasycznie mamy do dyspozycji historię pomiarów oraz szerokie opcje konfiguracji scenariuszy z uwzględnieniem poszczególnych wyników, a także alarmowanie o przekroczeniu ustalonych wartości.

Cena? Blisko 1400 złotych, choć czekamy jeszcze na potwierdzenie oficjalnej dystrybucji w Polsce.

Na obudowie nie zabrakło jeszcze diody powiadomień, która w zależności od kolorów i intensywności pozwala identyfikować jakość powietrza. Możemy także wywołać weryfikację poprzez dotknięcie urządzenia. Wisienką na torcie jest przyspieszeniomierz, który weryfikuje, czy ktoś nie przenosi LifeQuality, co również może wywołać alarm.

Nowości od Ajax Systems — podsumowanie

test ajax systems lifequality recenzja opinie

Tym sposobem poznaliście część nowości od Ajax Systems, które nie obniżają poznanej przeze mnie wcześniej jakości. Firma nadal potwierdza, że zależy jej na odpowiednim poziomie świadczonych usług. Poszczególne nowości mają szansę stać się użyteczne w połączeniu ze scenariuszami. Dobrze, że producent otwiera się właśnie na bardziej klasyczne rozwiązania związane z komfortem i produktywnością, aniżeli skupia się tylko na bezpieczeństwie. Wciąż pozostały cechy bezpieczeństwa (protokół łączności) i żywotności (baterie na kilka lat), więc czuć w tym wszystkim profesjonalizm.

Teraz kolejnym krokiem powinno być otwarcie na popularnych asystentów głosowych. To niewątpliwie bolączka, która sprawia, że do specyficznych celów jednak muszę korzystać z produktów innych firm. Takowe zgłoszenie widnieje już na liście pomysłów społeczności i wzbudza duże zainteresowanie, więc zapewne to tylko kwestia czasu, aż autorzy zdecydują się na implementację.