ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Recenzja] Logitech MX Keys – idealna klawiatura dla programistów i nie tylko

Autor: Michał Derej Kategoria: Recenzje

Zalety

  • Dobra jakość wykonania
  • Pisanie jest bardzo przyjemne
  • Dodatkowe funkcje

Wady

  • Dziwne umiejscowienie niektórych przycisków
  • Brak możliwości regulacji wysokości nóżek

Obserwując rynek akcesoriów do komputerów, można zauważyć, że tak naprawdę podzielił się on na dwa główne segmenty, jakimi są stosunkowo drogie klawiatury dla graczy oraz tańsze modele do pracy czy biznesu. Kilka tygodni temu zacząłem się jednak zastanawiać, jak prezentują się nieco droższe produkty przystosowane do pracy przed komputerem przez wiele godzin dziennie. Moją uwagę przykuła szczególnie propozycja od Logitecha, a dokładniej model MX Keys, który jest jednym z akcesoriów stworzonych z zamysłem o programistach. Do tej pory z klawiaturą miałem przyjemność obcować przez kilka tygodni. Co o niej myślę po takim czasie? Czy warto zdecydować się na ten dostępny od roku model? Tego dowiecie się z dzisiejszej recenzji.

Uwaga: pomimo tego, że na zdjęciach możecie zobaczyć model dla komputerów Mac, to recenzja dobrze sprawdzi się również w momencie, gdy zastanawiacie się nad zakupem wersji dla systemu Windows – jedynymi poważnymi różnicami są tak naprawdę kolor i wygląd klawiszy.

Jakość wykonania i wygląd

Logitech MX Keys to klawiatura, która na rynku wyróżnia się przez wiele aspektów, a jednym z nich jest właśnie świetny wygląd. Produkt wykonany został z przyjemnego w dotyku tworzywa, które od frontu stara się imitować metal i wychodzi mu to całkiem nieźle. Srebrny kolor jest dobrym akcentem do czarnych klawiszy oraz tylnej części, która sprawia, że klawiatura nie leży płasko na biurku, a znajduje się w stosunku do nas pod pewnym kątem. Niestety trzeba pamiętać, że kąt ten został permanentnie ustawiony przez producenta – nie mamy możliwości jego regulacji. Warto dodać, że produkt jest dość ciężki – dzięki temu nie musimy martwić się, że będzie on przesuwał się po naszym biurku.

Porozmawiajmy jednak o klawiszach, bo to one są najważniejszą częścią każdej klawiatury. W przypadku MX Keys Logitech wykonał naprawdę świetną robotę. Membranowe klawisze są ciche, bardzo porządne, a przede wszystkim wyróżniają się idealnym skokiem. Należy wspomnieć również o bogatej kolekcji przycisków – oprócz standardowego zestawu znanego m.in. z laptopów zaobserwować możemy również blok numeryczny oraz kilka dodatkowych klawiszy, których działanie możemy dostosować do naszych potrzeb.

Wrażenia płynące z pisania na MX Keys

Tak jak już wspominałem – pisanie na MX Keys jest bardzo przyjemne. Moim zdaniem wpływają na to przede wszystkim dwie rzeczy – skok, który nie jest ani za mały, ani za duży (można więc pisać szybko, a palce nie będą zmęczone nawet po kilku godzinach) oraz delikatne wycięcie klawiszy, dzięki któremu palce do nich „pasują”. Przyznam szczerze, że na początku nie byłem przekonany do takiej architektury przycisków, ale bardzo szybko się do niej przyzwyczaiłem, a teraz brakuje mi tego rozwiązania nawet w innych produktach! Podświetlenie w klawiaturze zrealizowane zostało wzorowo – jest wystarczająco mocne i włącza się tylko wtedy, gdy zbliżamy ręce do przycisków. Dzięki temu produkt na jednym ładowaniu może wytrzymać nawet dwa tygodnie. Bardzo spodobała mi się również bogata gama klawiszy funkcyjnych (od F1 do F19 + jeden dodatkowy), które można dostosować do własnych potrzeb przy pomocy programu Logi Options. Dzięki temu podczas programowania mogę szybko usunąć całą linijkę kodu czy momentalnie włączyć Stack Overflow. Jak możecie zobaczyć, jest to bardzo przydatne.

Jakie wady zauważyłem jednak po kilku tygodniach z klawiaturą? Moim zdaniem nie wszystkie klawisze znalazły się w dobrej lokalizacji. Przycisk „Option”, który na Macu używany jest do wpisywania polskich znaków, jest bardzo oddalony od centrum klawiatury, co w połączeniu z moimi niewielkimi rękoma skutecznie uprzykrza mi ten proces. Co więcej, niektórym osobom może nie podobać się wygląd międzynarodowego klawisza „Enter”, który jest pionowy, a nie poziomy. Poza tym jest jednak bardzo dobrze.

Dodatkowe funkcje

Produkty z rodziny MX od Logitech mogą pochwalić się ciekawymi możliwościami, których nie znajdziemy raczej w konkurencyjnych produktach. Mowa tu głównie o technologii „Flow”, która pozwala na pracę z wieloma komputerami naraz dzięki wykorzystaniu technologii Bluetooth. Po połączeniu akcesorium z maksymalnie trzema urządzeniami mamy możliwość szybkiej zmiany aktualnie używanego przy pomocy przycisków F13 do F15. Cały proces jest bardzo szybki i trwa maksymalnie sekundę lub dwie. A co jeśli nasz komputer nie został wyposażony w Bluetooth? Wtedy niestety technologia „Flow” nie zadziała, ale wciąż będziemy mogli korzystać z klawiatury przy pomocy dołączonego odbiornika.

Podsumowanie

Klawiatura Logitech MX Keys w sklepach dostępna jest teraz za około 400 zł, czyli o 79 zł mniej niż sugeruje cena regularna. Czy warto wydać tyle pieniędzy na to akcesorium do komputera? Moim zdaniem, jeśli każdego dnia przy komputerze spędzacie wiele godzin, a w szczególności programujecie, to MX Keys będzie świetnym wyborem. W końcu każda osoba, która pracuje w danej branży decyduje się na jak najlepszy dobór narzędzi, a klawiatura jest właśnie takim narzędziem. Myślę, że moje ręce będą wdzięczne za ten wybór.

  • Jakość wykonania 9
  • Użytkowanie 9
  • Dodatkowe funkcje 7
  • Możliwości personalizacji 8
8.3/10

Sprawdź najnowsze recenzje