ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jak przenieść grę na inny dysk? Steam, Epic, GOG i inne platformy

Autor: Marek Janiak Kategoria: Porady

Zastanawiasz się jak przenieść grę lub program na popularnych platformach dystrybucji i zgubiłeś się w gąszczu opcji? Nie każda aplikacja wspiera tą funkcję, ale są sposoby, dzięki którym przeniesiemy całą swoją bibliotekę bez potrzeby ściągania tytułów na nowo.

Jak przenieść grę na inny dysk? Steam, Epic, GOG i inne platformy. Spis treści:

  1. Szybsze łącza internetowe i rosnące wymagania gier. Pobieranie od nowa całej biblioteki koszmarem
  2. Jak przenieść grę na platformie Steam?
  3. Jak przenieść grę na platformie Epic Games Store?
  4. Jak przenieść grę na platformie GOG?
  5. Jak przenieść grę na platformie Origin?
  6. Jak przenieść grę na platformie Ubisoft Connect?
jak przenieść grę

Szybsze łącza internetowe i rosnące wymagania gier. Pobieranie od nowa całej biblioteki koszmarem

Technologia nie stoi w miejscu i gry oraz programy pobieramy z coraz większą prędkością. Wpływ na to ma m.in. dynamiczny rozwój sieci światłowodowej, rosnąca popularność standardu Wi-Fi 6 i wdrażanie łączności 5G przez operatorów, którzy nieustannie pracują nad zapewnieniem coraz większego zasięgu.

Wraz z prędkością rosną niestety wymagania gier odnośnie przestrzeni dyskowej. Dzisiejsze realia są dosyć brutalne dla osób dysponujących tylko jednym dyskiem twardym o niewielkiej pojemności. Zdziwienia nie budzą tytuły zajmujące 100 GB i więcej, a wśród głośnych pozycji wystarczy wymienić tutaj Call of Duty: Modern Warfare (231 GB), Microsoft Flight Simulator (127 GB) czy Red Dead Redemption 2 (116 GB).

jak przenieść grę na inny dysk

Coraz więcej dużych produkcji wykorzystuje tekstury w bardzo wysokiej rozdzielczości i fotogrametrię, która ma stanowić kolejny już technologiczny krok milowy (po nagrywaniu aktorów w celu animacji i odwzorowania ruchów ludzkiego ciała). Zamiast tworzyć modele od zera, cyfrowa wersja rzeczywistego, trójwymiarowego obiektu powstaje w procesie dokonywania pomiarów i odtwarzania kształtów za pomocą zdjęć.

Nowe techniki obrazowania przekładają się na zwiększone zapotrzebowanie na miejsce na dysku. Nie trzeba dodawać, że im większa jest nasza biblioteka tytułów, tym trudniejsze jest zarządzanie tą przestrzenią. Gry i programy musimy czasem przenosić w nową, bardziej sensowną lokalizację i właśnie w tym miejscu pojawia się problem – jak to zrobić? Każda platforma rządzi się w tej kwestii innymi prawami i niestety nie wszystkie natywnie wspierają tą funkcję.

przenoszenie gier Steam Epic GOG Origin Uplay

Jak przenieść grę na platformie Steam?

Największa platforma dystrybucji gier rozwiązała kwestię przenoszenia i instalacji gier w sposób bardzo intuicyjny. Po uruchomieniu aplikacji klikamy w lewym górnym rogu i rozwijamy menu Steam, następnie wybieramy opcję Ustawienia i zakładkę Pobieranie. Na samej górze znajdziemy przycisk Foldery Biblioteki Steam, który uruchomi Menedżera pamięci:

steam jak przenieść grę

W oknie menedżera pamięci zobaczymy wcześniej dodane foldery bibliotek z grami i programami oraz dyski, na których się znajdują. Nawigacja odbywa się za pomocą strzałek w prawym górnym rogu ekranu, a dodawanie nowego folderu umożliwia ikona +, umiejscowiona tuż pod nimi.

Po zaznaczeniu odpowiedniej pozycji wystarczy nacisnąć duży przycisk Przenieś w prawym dolnym rogu okna:

steam jak przenieść grę poradnik

Jak przenieść grę na platformie Epic Games Store?

Niestety sprawy nieco się komplikują w przypadku sklepu Epic Games. Choć funkcja zmiany lokalizacji plików gry nie jest oficjalnie wspierana, istnieje pewien trik, który pozwoli nam na poprawne przeniesienie danych.

Na początku musimy znaleźć folder gry, który chcemy przenieść (domyślna ścieżka to C:\Program Files\Epic Games\). Po odszukaniu konkretnego tytułu kopiujemy jego zawartość do miejsca docelowego i zmieniamy jego nazwę na coś innego, np.: D:\Epic Games\Metro Exodus Kopia.

W następnym kroku przechodzimy do klienta Epic, klikamy na trzy kropki i wybieramy opcję Odinstaluj:

epic jak przenieść grę

Po usunięciu gry rozpoczynamy instalację wybierając ścieżkę docelową, ale nie wybieramy folderu z dopiskiem Kopia (nie chcemy by instalator nadpisał wcześniej skopiowane pliki). Opierając się na naszym przykładzie, będzie to po prostu D:\Epic Games\Metro Exodus. Zaraz po rozpoczęciu pobierania anulujemy proces klikając na przycisk x:

przenoszenie gier epic games jak

Teraz w eksploratorze plików usuwamy nowy folder z nazwą bez dopisku, zaś nazwę wcześniej skopiowanego przez nas folderu z dopiskiem zmieniamy z D:\Epic Games\Metro Exodus Kopia na D:\Epic Games\Metro Exodus. Po powrocie do aplikacji i wznowieniu pobierania, klient przeprowadzi weryfikację plików i wyświetli grę w bibliotece, oznaczając ją jako zainstalowaną – bez ściągania plików.

Jak przenieść grę na platformie GOG?

Podobnie proces przenoszenia gier wygląda na platformie GOG.com, choć tutaj nie będziemy musieli nawet rozpoczynać czy anulować pobierania.

Interesuje nas ikona opcji umieszczona obok fioletowego przycisku Graj na karcie gry. Po rozwinięciu menu klikamy na Zarządzaj instalacją i wybieramy Pokaż folder.

gog jak przenieść grę

W eksploratorze plików przechodzimy jeden poziom wyżej i kopiujemy cały folder z grą do nowej lokalizacji. Gdy proces kopiowania się zakończy, jeszcze raz wyświetlamy menu Zarządzaj instalacją i tym razem wybieramy Odinstaluj. W następnym kroku wystarczy rozpocząć instalację i wskazać folder, do którego wcześniej skopiowaliśmy pliki – program rozpozna znajdujące się w nim dane i po weryfikacji umożliwi nam grę.

Jak przenieść grę na platformie Origin?

W przypadku oprogramowania firmy Electronic Arts wszystko odbywa się automatycznie. Wystarczy zalogować się na konto, wyświetlić kartę danej gry i kliknąć w ikonę koła zębatego (znajduje się koło przycisku Graj). Z rozwiniętego menu wybieramy opcję Przenieś grę:

origin jak przenieść grę

Domyślną lokalizację biblioteki gier Origin oraz ścieżkę dla samych plików instalacyjnych zdefiniujemy po wyświetleniu menu Origin w lewym górnym rogu i przejściu do Ustawień aplikacji. Zakładka, której szukamy, to Instalacje i zapisane stany gry:

origin poradnik

Jak przenieść grę na platformie Ubisoft Connect?

Launcher Ubisoftu w funkcjonowaniu przypomina platformę GOG. Wyświetlamy kartę interesującej nas gry, wybieramy opcję Właściwości gry i klikamy na Otwórz folder:

uplay poradnik

W eksploratorze plików przechodzimy poziom wyżej i kopiujemy folder z grą do nowej lokalizacji. Po zakończeniu procesu wracamy do zakładki Właściwości gry i tym razem wybieramy Odinstaluj.

Wygląd karty gry się zmieni. W ostatnim kroku wystarczy kliknąć na wcześniej niewidoczną opcję Znajdź zainstalowaną grę i wskazać folder, do którego skopiowaliśmy pliki:

pobieranie gier uplay przenoszenie

Sprawdź najnowsze wpisy