ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jak pozostać przy darmowym koncie G Suite Legacy? Unikamy przejścia do Workspace

Autor: Marek Janiak Kategoria: Porady

Google bardzo długo stało na stanowisku, że czas darmowego dostępu do pakietu G Suite Legacy już się kończy i niezliczone apele użytkowników tego nie zmienią. Gigant z Mountain View właśnie zaliczył zwrot o 180 stopni – wystarczy odpowiednio szybko zareagować, by nadal cieszyć się brakiem opłat.

Co zrobić, by zostać na darmowym koncie G Suite Legacy? Spis treści:

G Suite Legacy

Styczniowa niespodzianka. Darmowy G Suite Legacy idzie pod topór?

Osoby korzystające z G Suite Legacy otrzymały na początku roku niemiłą wiadomość – wszystkie darmowe konta korzystające z usługi miały stać się płatne po przeniesieniu do Google Workspace. Migracja nastąpiłaby niezależnie od braku reakcji ze strony użytkownika, a pierwsze opłaty miały zostać naliczone już z końcem lipca (brak danych dotyczących płatności miał się wiązać z zamrożeniem konta i całkowitym odcięciem po 60 dniach).

Polityka Google, jak to zwykle bywa, nie uwzględniła maluczkich. Całość próbowano przypudrować zniżką obowiązującą na pierwsze 12 miesięcy korzystania z Workspace. Estymacje pokazywały jednak duże koszta nie tylko dla firm. Z takiego podejścia nie były zadowolone zwłaszcza osoby prywatne, które nie prowadziły żadnej działalności komercyjnej, a zaproponowane kwoty nadal były zaporowe (23 zł/msc za każde konto mailowe).

G Suite Legacy poradnik darmowe konto

Firma w żaden sposób nie ustosunkowała się do petycji i próśb zwykłych userów. Podawana w dokumentacji alternatywa była bardzo prosta: „Jeśli Twoje potrzeby się zmieniły i nie chcesz przechodzić na subskrypcję Google Workspace, możesz wyeksportować dane organizacji za pomocą funkcji Takeout”. Innymi słowy płać, albo się żegnamy.

Część użytkowników się złamała i zapłaciła, inni poszukali kreatywnych rozwiązań i zamienników. Niektóre firmy w trudnej sytuacji zwietrzyły biznes, zachęcając do skorzystania z usług pośredniczenia w migracji i zapewniając tym samym zniżki obowiązujące nie przez rok, ale przez trzy lata.

Kto może pozostać przy darmowym koncie G-Suite Legacy i na jakich warunkach?

Zwroty akcji i pozytywne zmiany w polityce dużych korporacji nie należą do zbyt częstych widoków, ale czasem mają miejsce. Google stwierdziło, że jednak na siłę nie będzie walczyło z użytkownikami, na których najpewniej i tak nie zarobi lub zarobi niewiele.

Na starcie od razu podajemy ważną informację – zmiana polityki dotyczy tylko użytkowników, którzy wykorzystują pakiet jedynie do prywatnych celów. Oczywiście wątpliwe jest, by firma weryfikowała każde konto i jestem w stanie wyobrazić sobie, że z oferty pozostania na dotychczasowych warunkach zapewne skorzystają choćby freelancerzy.

G Suite Legacy G-Suite jak pozostać przy darmowym koncie

Co wiemy o kształcie darmowej wersji G Suite Legacy? Google zastrzega, że nie będziemy mogli liczyć w tym przypadku na wsparcie techniczne i firma nie gwarantuje pełnej funkcjonalności pakietu w przyszłości – część z opcji może zostać na stałe przeniesiona tylko do Workspace.

Poza tym enigmatycznym komunikatem, z technicznego punktu widzenia nie zmieni się wiele – dostęp do danych, informacji o zakupach i popularnych narzędzi zostanie zachowany, co przekłada się na bezproblemowe korzystanie z Google Drive, Meet czy Gmaila, wraz z opcją korzystania z adresu we własnej domenie.

Co należy zrobić, by skorzystać z oferty i do kiedy mamy czas na reakcję? Co zrobić, jeśli już zapłaciłem?

Pozostanie przy darmowej ofercie będzie wymagało od nas potwierdzenia wyboru takiej ścieżki. Możemy to zrobić w dwóch miejscach:

Wystarczy odnaleźć sekcję Wybierz ścieżkę przejścia i wybrać opcję Do użytku osobistego: zostań przy wycofanej, bezpłatnej wersji G Suite:

G Suite Legacy wybieranie darmowej ścieżki

Teraz wystarczy już tylko potwierdzić nasze intencje i kliknąć w przycisk Potwierdź użytek osobisty:

G Suite Legacy G-Suite darmowe konto poradnik co zrobić

Można by więc pomyśleć, że w najgorszej sytuacji znajdują się osoby, które już zapłaciły i właśnie chwytają się za głowę. Również w tym przypadku Google ostatecznie wyciągnęło rękę – jeśli interesuje nas darmowe konto, a w międzyczasie przeskoczyliśmy już na opcję płatną (po 19 stycznia 2022 roku), powinniśmy skontaktować się z zespołem pomocy pod adresem:

Kontakt z zespołem pomocy Google Workspace – Administrator

W obu przypadkach czasu na reakcję nie jest za dużo. Decyzję musimy podjąć do 27 czerwca, po tym terminie nastąpi automatyczna migracja i nie będziemy mogli skorzystać z opcji dla zastosowań niekomercyjnych.

Sprawdź najnowsze wpisy