Co to Samsung Dex? Jak działa i do czego możesz go wykorzystać

Marek Janiak Marek Janiak Porady

Ostatnimi czasy sporo mówi się o erze post-PC. Od dawna żyjemy już przecież w świecie mobile-first, gdzie najbardziej z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności Android, a nie komputery z systemami Windows. Te ostatnie jednak świetnie nadają się do pracy i zabawy na większym ekranie. Czy zamiana telefonu bądź tabletu w środowisko pracy i centrum rozrywki z prawdziwego zdarzenia jest już w pełni możliwa? Poznajcie Samsung Dex.

Samsung Dex czyli komputer w kieszeni

Wyobraźcie sobie, że w kieszeni spodni nosicie smartfon, który będzie waszym jedynym urządzeniem nie tylko do komunikacji ze światem, ale także do pracy, oglądania filmów czy grania w gry. Odpada koszt zakupu laptopa czy komputera stacjonarnego, jedyne co będzie znajdowało się na biurku, to jakiś duży ekran i wygodna klawiatura.

Musimy popracować, odpalić arkusz kalkulacyjny, przygotować tekst w edytorze? Kładziemy na blacie telefon, łączymy się przez Samsung Dex i voilà – oto naszym oczom ukazuje się zmienione UI i środowisko bardziej „desktopowe”. Korzystanie ze wszystkich aplikacji zainstalowanych na telefonie bądź tablecie żywo przypomina doświadczenie obcowania z tradycyjnym komputerem PC.

Czy efektywność takiego rozwiązania to pieśń przyszłości, czy otaczająca nas rzeczywistość? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Nieograniczone możliwości połączenia

samsung dex

Start usługi Samsung Dex nastąpił w 2017 roku. W tamtym okresie czasu do połączenia wymagany był autorski dock Dex Station. Wraz z debiutem Note 9 producent wprowadził także wsparcie dla dedykowanego adaptera HDMI (połączenie USB-C do żeńskiego wejścia HDMI), kabla Dex (połączenie USB-C do męskiego HDMI) i kompaktowego adaptera z portami HDMI, USB 3.0 oraz USB-C.

Każda opcja ma oczywiście swoje wady i zalety. Kabel Dex o długości 1,4 metra sprawdza się, gdy pracujemy w jednym miejscu i pozostanie wpięty do monitora przez cały czas. Niestety nie posiada dodatkowych portów, a więc w tym przypadku musimy pracować z akcesoriami komunikującymi się przez standard Bluetooth.

Większą elastyczność daje wspomniany wyżej adapter z portami USB 3.0 i USB-C, a jeśli posiadamy monitor wyposażony w to ostatnie złącze, możemy skorzystać z bezpośredniego połączenia USB-C do USB-C. W tym przypadku monitor stanie się hubem do połączenia przewodowego z klawiaturą i myszką. Dodatkowym atutem będzie również aktywne ładowanie połączonego urządzenia w trybie Dex.

samsung dex jak połączyć

Następna opcja połączenia została wprowadzona w 2019 roku wraz z premierą Note 10 i Galaxy Fold. Dex od tej pory wymaga jedynie zwykłego kabla USB-C do USB-A z przesyłem danych (wystarczy ten dołączany do telefonu bądź jakikolwiek inny). Dla fanów połączenia bez kabli producent zapewnił także obsługę bezprzewodową telewizorów smart oraz monitorów wspierających Miracast.

Samsung Dex dla PC

Co jeśli nasz scenariusz pracy zakłada korzystanie z PC w tradycyjny sposób (laptop / komputer) i jednocześnie chcemy uruchomić Samsung Dex na jednym ekranie? Ściągamy aplikację Samsung Dex dla PC:

Pobierz oprogramowanie Samsung Dex

Wymagania Samsung Dex dla PC:

 • Windows OS: Windows 10 64 bit 
 • CPU: Intel® Core™ i3 2.4 GHz lub wyższy, Intel® Core™ i5 2.5 GHz lub wyższy, Qualcomm Snapdragon 8cx lub wyższy
 • RAM: 4GB or 8GB
 • Miejsce na dysku twardym: przynajmniej 500MB 
 • USB: 1 wolny port USB 2.0 & 1 wolny port USB 3.0
 • Rozdzielczość ekranu: 1024 X 768, 32 bit lub większa
samsung dex pc

Wspierane urządzenia

Samsung Dex obsługują smartfony Samsunga z serii S (od S8 w górę) i Note (od Note 8), jak również tablety z serii S (od Tab S4). Kompatybilność poszczególnych funkcji zależy od konkretnego modelu i wersji Androida oraz zainstalowanych poprawek.

Wireless Dex wymaga One UI 3.1 i w związku z tym jest kompatybilny ze smartfonami Galaxy S (od S10 w górę) i Note (od Note 10 w górę), tabletami z serii S (od Galaxy Tab S7 w górę), całą serią Galaxy Fold oraz Z Flip.

Oprogramowanie. Na co stawia Samsung Dex?

samsung dex aplikacje

Moc obliczeniowa nowoczesnych urządzeń mobilnych jest więcej niż wystarczająca do komfortowego odpalania nawet wielu aplikacji naraz. Kluczowe pozostaje więc pytanie z jakich programów do pracy i rozrywki korzystamy? Samsung Dex już teraz obsługuje całkiem sporą ich bazę, a producent zapowiedział ciągły rozwój i wsparcie na tym polu.

Widać wyraźnie, że Koreańczycy mocno inwestują w software dla biznesu. Nic w tym dziwnego, bowiem telefony mamy ciągle przy sobie, a posiadanie zawsze i wszędzie urządzenia, które w razie potrzeby sprawdza się także jako zamiennik desktopa, przekłada się na oszczędność i większą efektywność.

Przykładowo poza oczywistościami pokroju oprogramowania biurowego MS Office czy usług Google, możemy liczyć również na obsługę m.in.:

 • Amazon WorkSpaces,
 • Infinite Design i Adobe Photoshop,
 • Adobe Premiere Rush,
 • AutoCAD Mobile,
 • Zoom Cloud Meetings,
 • VMware Horizon Client, Workspace ONE, Boxer
 • Teamviewer for Remote Control,
 • BlackBerry Work,
 • Citrix Receiver,
 • Cisco Webex Meetings,
 • Parallels Access i Clients,
 • Microsoft Remote Desktop,

a z bardziej rozrywkowych:

 • Spotify,
 • Skype,
 • PENUP,
 • ArtFlow: Paint Draw Sketchbook,
 • Twitch,
 • VLC for Android,
 • Minecraft.

To oczywiście tylko niewielki fragment oficjalnie wspieranej bazy, poniżej prezentujemy więcej aplikacji w formie grafiki:

samsung dex
samsung dex co to
praktyczne zastosowania

Samsung Dex w praktyce. Czy to już jest to?

System cechuje się wielozadaniowością i intuicyjnością obsługi. Łatwo się w nim odnajdziemy, prawy przycisk myszy wyświetla kolejne opcje i właściwości, a mechanika „przeciągnij i upuść” jest obecna także i tutaj. Ciężko nie mieć skojarzeń ze specyfiką pracy na tradycyjnych komputerach PC.

Zresztą ostatecznie nie musimy z nich nawet rezygnować. Jeśli potraktujemy Samsung Dex jako uzupełnienie i dopełnienie środowiska Windows, zyskamy kolejne okno na świat, z którego możemy słać komunikaty, ustalać deadline’y, zarządzać mniej wymagającymi aplikacjami czy przerzucać dane z jednego urządzenia na drugie w bardzo komfortowy sposób.

jak działa

Dex sprawdzi się w scenariuszach, w których oprogramowanie zostało do niego dostosowane i nie korzystamy z ekstremalnie zasobożernych aplikacji. Nie zastąpi stacji roboczej Dell Precision czy wydajnej jednostki stacjonarnej w pracy inżyniera, ale może być naprawdę dobrym narzędziem wszędzie tam, gdzie maksymalna wydajność nie jest kluczowym czynnikiem.

A co z mobilnością? Środowisko Samsunga może idealnie pasować do kogoś w ruchu. Wiele z zastosowanych tutaj udogodnień będzie realnie wpływało na komfort osoby, która bardziej zwróci uwagę na możliwość łatwego połączenia się z dużym ekranem i wrzucenia nań prezentacji, niż na ilość wątków procesora w menedżerze zadań.

Jaskrawa przyszłość dla biznesu

Samsung odrobił pracę domową i inwestuje mocno w support rozwiązań dla biznesu. Liczba aplikacji ciągle rośnie i widać w tym szerszy zamysł zachęcania małych i średnich firm do przesiadki na jednorodne środowisko.

Zamiast posiadania dedykowanego komputera dla każdego pracownika można tworzyć elastyczne stacje robocze wyposażone jedynie w kabel DeX, klawiaturę i mysz Bluetooth, dzięki czemu użytkownicy mogą wpaść i rozpocząć pracę w ciągu kilku sekund. Każde urządzenie Samsunga będzie w takim układzie wszystkim, co pracownik potrzebuje. Członkowie zespołu będą mieli natychmiastowy dostęp do aplikacji biznesowych i firmowej poczty e-mail — gdziekolwiek się znajdują.

Podsumowując, praktycznych zastosowań środowiska Dex jest bardzo dużo i nie sposób ich tutaj wymienić. Odpowiedź na pytanie „czy to już jest to?”, nie może być więc jednoznaczna. Jest wypadkową naszych oczekiwań, oprogramowania, z którym pracujemy, dostępnością istotnych dla nas rozwiązań i opcji.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy