AGM X2 reklama

Wyskakujące reklamy na smartfonie — jak namierzyć przyczynę?

2 minuty czytania
Komentarze

Coraz więcej firm postanawia oferować swoje usługi za darmo. Teoretycznie za darmo, bo w zamian najczęściej udostępniamy swoje dane, co wbrew pozorom jest bardzo cenną informacją. Przy okazji możemy też spotykać reklamy — te coraz częściej są wręcz przesadnie narzucane, co zmianę ekranu. Niemniej to możemy ostatecznie zaakceptować — w końcu dostaliśmy coś za darmo. Niestety, ale idąc dalej, możemy spotkać się z bardziej natarczywymi urokami braku opłat. Losowo wyskakujące reklamy na smartfonie to coraz bardziej powszechna metoda deweloperów na zarobek.

Wyskakujące reklamy na smartfonie — czy można się ich pozbyć?

reklama

Oczywiście, że można. Jednak nie jest to proste. Wszystko wynika z faktu, że losowo wyskakujące reklamy nie identyfikują się wprost ze swoim pochodzeniem. Mowa o ekranach, które mogą się włączyć nawet podczas przeglądania ekranu głównego. Nazywajmy rzeczy po imieniu — spotykamy się z malware, czyli złośliwym oprogramowaniem, które niestety coraz częściej przedostaje się do Sklepu Play. Jeśli zostaniemy zainfekowani, to nie pozostaje nic innego, jak przeanalizować wszystkie zainstalowane aplikacje i usuwać te, których nie jesteśmy pewni. Najlepiej przemyśleć, co ostatnio instalowaliśmy, aby zawęzić obszar poszukiwań. Niemniej sam proces powinien zostać przeprowadzony globalnie:

 • Wchodzimy do ustawień
 • Przechodzimy do sekcji aplikacji i wyświetlamy pełną listę
 • Analizujemy kolejne tytuły:
  • Czy korzystamy z danej aplikacji?
  • Czy jest ona nam niezbędna?
  • Czy po jej zainstalowaniu pojawiły się wyskakujące reklamy?
 • Usuwamy aplikacje, które są podejrzane

Jeśli danej aplikacji nie możecie usunąć, to oznacza, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z programem systemowym. Chcąc się upewnić, czy nie został on zainfekowany, powinniście móc go wyłączyć, zamiast odinstalować. Niestety, deweloperzy stają się coraz sprytniejsi. Dlatego, jeśli nie udało się Wam pozbyć wyskakujących reklam, polecamy zadać swoje pytanie na naszym forum. Ostatecznością jest przywrócenie ustawień fabrycznych, aczkolwiek spryt programistów wkracza na wyższy poziom i to może nie pomóc. Wtedy trzeba „na czysto” zainstalować system. W tym wypadku też zachęcamy do odwiedzenia naszego forum.

Zobacz też: Jaki będzie iPhone w przyszłym roku?

Alternatywy? Istnieją programy, które są w stanie blokować wyświetlanie reklam. Jednak nie jest to optymalne rozwiązanie, gdyż szkodliwe oprogramowanie jest wyłącznie maskowane. Nigdy nie mamy pewności, czy ono nie odpowiada też za przesyłanie danych z naszego urządzenia. Niemniej, żeby nie szukać zbyt daleko i nie nabrać się na jeszcze większe malware, to ze sprawdzonych tytułów, które blokują reklamy, znajdziecie na przykład AdGuard. Na koniec przypominam tradycyjne zasady, które warto przestrzegać:

 • uważaj, co instalujesz — czytaj opinie, ale jeśli coś wzbudzi Twoją wątpliwość, to lepiej odpuścić instalację
 • nawet w Sklepie Play możesz się zainfekować — bądź zawsze czujny
 • weryfikuj źródła pochodzenia danej aplikacji
 • nie korzystasz z danego programu lub gry? Odinstaluj go

Motyw