Wybuchająca bateria? Naukowcy znaleźli na to rozwiązanie

Kamil Lewicki Newsy 2017-01-17

explodephone

O wybuchających bateriach w smartfonach słyszy się coraz więcej. Zapalenia podczas ładowania, małe pożary w łóżku czy wybuchy podczas codziennego użytkowania. Pora zatem zadbać o to, by ryzyko dotknięcia tą przykrością większej liczby użytkowników było jak najmniejsze. Naukowcy mają na to pewien pomysł.

Rozwiązaniem na ten dosłownie palący problem jest związek fosforan trifenylu. Miałby on zostać umieszczony pomiędzy anodą a katodą. Profesor Yi Cui, przewodniczący badań na Uniwersytecie w Stanford zapewnia, że zastosowanie tego związku w bateriach litowo-jonowych nie wpłynie w żaden sposób na ich żywotność.

Działanie jest bardzo proste. Jeśli bateria rozgrzeje się do temperatury powyżej 150 stopni Celsjusza, fosforan trifenylu zacznie działać i ugasi zarodek pożaru. Będzie na to potrzebować jedynie 0.4 sekundy!

To na razie badania i związek ten nie znajduje się w masowo produkowanych akumulatorach. Jeśli jednak wszystkie testy wypadną pozytywnie, wkrótce będziemy mogli się spodziewać nowych, bezpieczniejszych baterii.

fireproof-smartphone-batteries

źródło: Phone Arena • Adrian Warchoł

  150 stopni ? przy 100 powinno zaczac

 • Adrian Kijek

  Flame retardant uzywam na codzien do produkcji foteli do samolotow i tez testujemy je poddajac spaleniu. Wiec flame retardant nie pozwala na samo zaplon czy tez zapalnie sie ale temperatura moze stopic baterie jak i sam smartfon.

 • stark2991

  Na żywotność nie wpłynie ale na pojemność pewnie w jakimś stopniu tak. Ciekawe też co się stanie z taką baterią po „zgaszeniu” – telefon się po prostu nie włączy?

  • Pietr

   Nie. Po podpaleniu się i zgaszeniu jego pojemność zwiększy się. Tak samo jak spalenie domu poszerzy go na całą działkę.
   I raczej nie wydaje mi się, że „po prostu nie włączy”. Bo samo rozgrzanie do 150 stopni może znacznie uszkodzić telefon.

  • Misiek

   Pewnie tak, ale lepiej, żeby się wyłaczył niż żeby upaliło się jego wnętrze. Baterie wtedy jeszcze jakoś wymienisz 😉

   • Kuba Sojka

    Wodoodpornym i kurzoodpornym przez serwis

    • Alarm fazer

     w spalonym wcalex