Infrastruktura dla samochodów elektrycznych w postaci ładowarek zlokalizowanych przy często uczęszczanych drogach oraz budynkach użyteczności publicznej stale się powiększa. Teraz w Polsce możemy pochwalić się największą w kraju stacją ładowania, która znajduje się w Ząbkach koło Warszawy. Na ten moment jest dostępna tylko dla pojazdów Tesli. O sprawie poinformował serwis Elektrowóz.
Największa stacja ładowania elektryków w Polsce – Spis treści
Tesla – jak działają ładowarki Supercharger
Tesla Supercharger to system stacji ładowania opracowany przez firmę dla jej elektrycznych samochodów osobowych. Superchargery zostały zaprojektowane, aby szybko ładować baterie pojazdów Tesla, co pozwala kierowcom na krótkie przerwy podczas dłuższych podróży i szybkie powroty na drogę.
W przeciwieństwie do tradycyjnych stacji ładowania, które mogą potrzebować kilku godzin na pełne naładowanie baterii, Superchargery Tesli są w stanie dostarczyć znaczącą ilość energii w ciągu zaledwie 20-30 minut. Dzięki temu kierowcy mogą szybko naładować swoje samochody podczas krótkich przerw w podróży.
Sieć stacji Supercharger
Aby skorzystać ze stacji Supercharger, wystarczy podłączyć samochód i ładować automatycznie. Dzięki aplikacji możemy dodatkowo sprawdzić dostępność punktów stacji Supercharger, monitorować stan naładowania lub otrzymywać powiadomienia, gdy pojawi się możliwość powrotu na trasę.
Tesla jest właścicielem i operatorem największej na świecie sieci szybkiego ładowania z ponad 45 000 stacjami Supercharger. Punkty znajdują się wzdłuż głównych tras i w kluczowych punktów użyteczności publicznej. Poniżej lokalizacje znajdujące się w Europie. Jak widać, w Polsce nie ma ich dużo, ale na pewno ich liczba będzie wzrastać.
Czas ładowania
Według informacji na stronie producenta podane modele samochodów Tesla ładują się z poniższą prędkością z wykorzystaniem stacji Supercharger:
Model Tesli | Zasięg | Czas |
Model S | do 322,17 km | 15 min |
Model 3 | do 281,63 km | 15 min |
Model X | do 281,63 km | 15 min |
Model Y | do 260,71 km | 15 min |
Największa stacja Supercharger w Ząbkach – cennik oraz opłata za bezczynność
Jak podaje portal Elektrowóz, punkt otwarty właśnie w Ząbkach w województwie mazowieckim jest największą stacją ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Został stworzony pod szyldem Tesli i znajduje się bezpośrednio przed salonem producenta. Nie ma jednak konieczności wjeżdżania na teren Tesli, ponieważ stanowiska z ładowarkami znajdują się przy publicznej drodze. Do dyspozycji kierowców jest 14 stanowisk wyposażonych w urządzenia trzeciej generacji, v3, które obsługują ładowanie z mocą do 250 kW.
Nowe miejsce na mapie Ząbek zlokalizowane jest przy ulicy Radzymińskiej 334, niedaleko trasy S8.
Niestety na ten moment ładowarki dostępne są jedynie dla właścicieli samochodów Tesla. Nie jest wykluczone, że będą one gotowe do użytku także właścicielom innych elektryków, jednak zależy to od obłożenia stacji i planów strategii marketingowej firmy. Cennik na stacji ładowania w Ząbkach prezentuje się następująco:
- 1,6 zł/kWh poza szczytem,
- 1,8 zł/kWh w szczycie,
- do 4 zł/min. za zbędne zajmowanie złącza (bez ładowania)
Ta ostatnia pozycja, czyli „opłata za stanie” może dla niektórych wydawać się zaskoczeniem… ale to w rzeczywistości stała praktyka na wszystkich stacjach Supercharger. Na stronach Tesli od dawna wisi oficjalny cennik oraz wyjaśnienie tego, co w praktyce taka opłata oznacza oraz kiedy zostaje naliczona. Na dwa pytania dotyczące tej sprawy przeczytać możemy:
Skąd będę wiedzieć, że obciążono mnie opłatą za bezczynność?
Aplikacja Tesla powiadamia Cię, gdy ładowanie zbliża się do końca i ponownie, gdy ładowanie jest zakończone. Następnie, jeżeli stacja jest zapełniona przynajmniej w 50%, rozpoczyna się naliczanie nieaktywnej opłaty do chwili, gdy pojazd zostanie przestawiony. Szczegóły sesji ładowania na stacji Supercharger, w tym naliczone nieaktywne opłaty, są dostępne w aplikacji Tesla po każdej sesji na stacji Supercharger.
Czy opłata za bezczynność będzie obowiązywać w przypadku, gdy będą dostępne wolne miejsca ładowania?
Nieaktywne opłaty dotyczą każdego pojazdu zajmującego stację Supercharger, jeśli na stacji zajętych jest co najmniej 50% stanowisk, a sesja ładowania została zakończona. Wysokość nieaktywnych opłat zostaje podwojona, gdy zajętych jest 100% stanowisk.
Źródło: Elektrowóz, Tesla, oprac. własne