nvidia tegra k1

 

Firmy Nvidia raczej nikomu nie trzeba przedstawiać ze względu na ich popularną serię kart graficznych GeForce przeznaczonych komputerom osobistym. „Zieloni” zainteresowani są również na poważnie mobilnym rynkiem toteż fanom smartfonom i tabletom nie obca jest również seria układów Tegra.

 

Obecną najwydajniejszą propozycją od Nvidii jest Tegra 4, ale podczas targów Consumer Electronics Show zostaliśmy poinformowani, że zbliża się zdecydowanie szybszy następca. Patrząc na cyfry, które osiąga obecny układ, nowy wszelkie wyniki w benchmarkach powinien wyśrubować. Tymże następcą jest Tegra K1, która według producenta jest zdecydowanie wydajniejszym układem od stosowanych w popularnych konsolach PS3 i Xbox 360. Jednak do rzeczy – K1 dostępny ma być w dwóch wersjach. Pierwsza cechuje się czterema rdzeniami Cortex-A15 o częstotliwościach do 2,3 GHz. Z kolei druga wykonana jest w 64-bitowej architekturze i została pozbawiona połowy rdzeni, które w tym wypadku zostały stworzone przez Nvidie na bazie ARM V8. W tym wypadku taktowane one mogą być do 2,5 GHz według producenta, ale benchmarki podają wartości do 3 GHz. Także przejdźmy właśnie do jednego z najpopularniejszych programów mierzących wydajność najważniejszych układów w urządzeniach mobilnych, a więc AnTuTu. Bez zbędnego gadania, oto one:

 

antutu tegra k1 1 antutu nvidia tegra k1

 

Doskonale widać, że obie wersje są zbliżone do siebie pod względem wysokości słupków i tym samym niemalże miażdżą obecnie znane nam układy (ze Snapdragonem 805). W takim wypadku nam nie pozostaje nic innego jak czekać na pierwsze urządzenia z Tegrą K1, które według zapowiedzi producenta powinny pojawić się na rynku w drugiej połowie bieżącego roku.

 

 

źródło: GSMArena.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.