Po jakimś czasie, od momentu pojawienia się G1 w sieci T-Mobile w USA. Google zaczął sprzedawać specjalną wersję G1, która nie ma SIMlocka. Odblokowany telefon miał być przeznaczony dla programistów by mogli testować napisane aplikacje na prawdziwym sprzęcie. Okazuje się jednak, że brak SIMlocka to nie wszystko co specjalny G1 posiada – telefon ma uprawnienia root (administratora).

To super uprawnienie powoduje drobny problem z płatnymi aplikacjami w Androidowym sklepie. Developerzy odkryli, że płatne aplikacje są blokowane przed nielegalnym kopiowaniem tylko za pomocą uprawnienia katalogu, w którym się znajdują. Zwykły właściciel G1 nie posiada wystarczających uprawnień by kopiować pliki.

Dzięki uprawnieniom root’a. Właściciel odblokowanego G1 może kupić program, zainstalować, przekopiować aplikacje (w normalnym telefonie nie da się tego zrobić) do innego miejsca. Zwrócić program dzięki zasadzie 24h i ponownie zainstalować poprzednio skopiowaną wersję.

Jak Google zareagowało na ten problem? Zablokowało możliwość kupowania programów ze sklepu Android za pomocą deweloperskiego G1. Ta zmiana spowodowała wielkie zamieszanie wśród programistów, którzy nie dość, że wydali 400USD na telefon, to nie są w stanie zobaczyć własnych aplikacji w sklepie. Nie wspominając o braku możliwości kupowania innych programów. Oczywiście posiadaczy telefonu Era G1 to nie dotyczy więc mogą spać spokojnie.

(ź) pda.pl

Skomentuj na Forum Era G1

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.