Ślepy test aparatów – niespodziewany zwycięzca

Łukasz Pająk Newsy 2017-12-05

Nigdy nie jesteśmy w pełni obiektywni. Zawsze kierujemy się choć po trochu własnym doświadczeniem i spostrzeżeniami. Załóżmy, że szukamy nowego smartfona. Wcześniej mieliśmy model firmy X i bardzo nam się podobał. Niewątpliwie mając do dyspozycji następce danego urządzenia to będzie on faworyzowany. Analogicznie wygląda sytuacja, gdy telefon firmy Y był kiepski. Niechętnie będziemy patrzeć na kolejne propozycje tego producenta.

Identycznie wygląda sytuacja z porównywaniem poszczególnych aspektów smartfonów. Jeśli tylko istnieje taka możliwość to najlepiej sprawdzić „ślepy test”, czyli wybieramy model na bazie jego możliwości, bez znajomości producenta. Tego typu porównanie pojawiło się na kanale Jerome’a Ortegi, który wziął na warsztat 4 smartfony: iPhone’a X, Pixela 2 XL, OnePlus 5 oraz 5T. Polem bitwy jest jakość zdjęć głównych aparatów. Wybieracie najlepsze zdjęcie, a później dowiadujecie się, który smartfon je wykonał.

Zaskakująco dobrze wypadł OnePlus 5T, po którym nikt nie spodziewał się rewelacyjnych wyników. Autor zaznacza, że chińskie smartfony mają standardowo aktywowany tryb HDR i HQ, co mogło mieć wpływ na wynik porównania. Mimo wszystko to właśnie najnowszy model od OnePlus najczęściej w komentarzach był wybierany, jako ten najlepszy.

Zobacz też: Kolejny smartfon dostaje w ramach testów Androida Oreo.

Patrząc na powyższe zdjęcia należy mieć na względzie ich kompresje i przekształcenia, które wynikają z montażu oraz publikacji filmu na YouTubie. • AdamGbk

  Jestem laikiem, proszę o odpowiedź na postawowe pytanie. Które apartamenty aparatów świadczą o tym że będzie on dobrze sprawdzał się w robieniu zdjęć poruszającym się obiektom. Mam tu na myśli małe dzieci. Moim przedni OnePlus 3T nie byłem w stanie zrobić ANI JEDNEGO ostrego zdjęcia dziecku, nawet jeśli wychodziły dobre to po sekundowym postprocessingu stawały się rozmazane. S7 Edge i S8 nie mają tego problemu. Obawiam się że z OnePlus 5T jest to samo ale nikt tego nie testuje

 • Marucins

  Im więcej takich porównań tym coraz bardziej wiem że kolejna słuchawką o ile znowu nie zwalą ją konstrukcyjnie będzie Pixel 3 XL 🙂

 • Filodendron

  Ajfon – porażka na całej linii. Najlepiej Pixel i 5T. Gdyby jeszcze w Pixelu włączyć HDRa, to już w ogóle by pozamiatał. Jak jeszcze uruchomią w Pixelach ten trybik, który przyspiesza generowanie HDRów, to będzie to najlepszy mobilny aparat.

  • Łukasz Pająk

   Już działa 🙂

 • Damian

  Ciężko mi zrozumieć niektóre wasze tytuły. Przecież większość ludzi która otwiera ten artykuł nie spodziewa się jakiegoś ogromnego zaskoczenia z dobrego wyniku OnePlus.

  • teges

   A nie jest tak? 5T bije iPhone X niemalże za każdym razem.

  • stark2991

   Wręcz przeciwnie, aparat w 5T jest uważany za słaby i rozczarowujący. Na forum OnePlusa co chwilę się pojawiają nowe tematy narzekające na aparat. I w sumie to jest trochę prawda

 • stark2991

  Skomentuję to tak: za dnia na każdym ujęciu łatwo zgadłem, które zdjęcie pochodzi z Pixela, a które z iPhone’a (pierwsze w sensie pozytywnym, drugie niestety w negatywnym znaczeniu). Pixel ma świetny HDR a iPhone skopany balans bieli. Detale na zdjęciach z OP5T są całkiem niezłe, kolorystyka też może być, no i widać nieznaczną różnice na plus względem OP5. Na zdjęciach nocnych przyznam szczerze, ze Pixel często mnie zawodził. Zdjęcia robi bardzo jasne i szczegółowe, ale czasami zbyt jasne jak dla mnie. Dlatego kilka razy trafiłem z 5T jako najlepszym ujęciem. Szkoda tylko, że autor nie pokazywał cropów bo by tak różowo nie było – 5T robi papkę z detali przy słabym świetle. iPhone nadal słabo i jeśli bym miał wskazać najbardziej rozczarowujący telefon to byłby właśnie on. Kosztuje zdecydowanie najwięcej, a tego nie pokazuje. Może ma mniej szumów na fotkach, ale żadna nie jest atrakcyjna dla oglądającego.
  No i po ostatniej scenie widać także, że nocne fotki na 5T faktycznie potrafią być znacznie lepsze.

  • Łukasz Pająk

   Podobno Pixele nie korzystały z trybu HDR.

   • stark2991

    No to tym bardziej mają świetną dynamikę tonalną, a zHDRem to już mózg roz… 🙂

    • Łukasz Pająk

     Dokładnie.

  • adivxv

   co ciekawe na phonearena srajfon X jest najlepszy.Zresztą ten portal do dno ale w świat idzie.

   • stark2991

    Co jeszcze gorsze, wypadł świetnie na DxO. Nie mam pojęcia jak, skoro psuje niemal każde zdjęcie.

    • Łukasz Florkowski

     Bo na DxO ajfon x dostał +20 punktów za nazwę i emejzing a za drugie +20 dopłacił Applex