Dwa zdjęcia: po lewej stronie trzy krowy w oborze z żółtymi kolczykami ID, produkujące krowie łajno. Po prawej logo ORLEN na czerwonym tle z niebieską podstawą i białymi literami, w tle niebieskie niebo.

Krowie łajno zabierze astronautów na Księżyc. Orlen również chce produkować takie paliwo w Polsce

3 minuty czytania
Komentarze

Wspaniała wiadomość dla rolników, którzy zdecydowali się na hodowlę bydła. Jak się okazuje, to nie mleko, ani mięso są najbardziej wartościowym surowcem, jaki ten gatunek zwierząt może wyprodukować. Jest nim za to krowie łajno, które znalazło zastosowanie jako paliwo dla rakiet kosmicznych. Wizja ta może jeszcze bardziej się urzeczywistnić, gdyż w Japonii pojawiła się firma traktująca ten surowiec bardzo poważnie. Na tyle poważnie, że chce uczynić je wyłącznym surowcem do pozyskiwania paliwa rakietowego. Ale co wspólnego ma z tym wszystkim Orlen?

Dlaczego krowie łajno może być świetnym paliwem dla rakiet kosmicznych?

Cztery ciekawskie krowy w oborze, patrzące przez drewniane barierki, z numerowanymi kolczykami w uszach, produkujące krowie łajno.
Fot. Annie Spratt / Unsplash

Japońska firma Interstellar Technologies podjęła współpracę z Air Water, producentem gazu przemysłowego. Pomysł jest banalnie prosty. Producent gazu zabiera krowie łajno od rolników i przetwarza je na biogaz, który może być wykorzystany jako paliwo rakietowe.

Jest to również rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Jak w poniższym materiale wideo zauważa redakcja South China Morning Post, 14% zanieczyszczeń powiązanych z efektem cieplarnianych pochodzi właśnie z hodowli zwierząt, więc wykorzystanie krowiego łajna jako paliwa rakietowego jest pomysłem nie tyle irracjonalnym, ile genialnym.

Jak wskazuje też Puls Kosmosu, biometan wytwarzany przez Air Water jest już wykorzystywany do ogrzewania lokalnej mleczarni i innych fabrykach do ogrzewania domów. Krowie łajno jest również używane do napędzania ciężarówek i statków w programach pilotażowych. Japonia stara się też o miano 5. kraju, który wylądował na Księżycu. Lądowanie ostatnio wysłanej sondy SLIM jest planowane na 19 stycznia 2024 r. i jeśli ono się powiedzie, Kraj Kwitnącej Wiśni osiągnie swój cel.

Orlen również chce produkować paliwo z krowiego łajna

Nawet polski Orlen chwali się planami produkcji paliw dla ciężarówek z rolnych odchodów. Pierwsza biometanownia w Polsce powstaje w Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie), a start jej działania jest zaplanowany na drugą połowę 2024 roku. Inwestycja ma pochłonąć 180 mln złotych, choć w związku ze zmianą koalicji rządzącej, każdy taki projekt stoi pod znakiem zapytania.

Kolejna taka inicjatywa ma być uruchomiona w Głogowie (woj. dolnośląskie), ale już później, w drugiej połowie 2026 r. Warto jednak dodać, że władzę tu sprawuje francuskie grupa Engie, więc nie jest to całkowicie polska inwestycja. Niemniej jednak, wiele państw traktuje już krowie łajno poważnie, choć nie na taką skalę, jak właśnie Japonia.

zdjęcie główne: Annie Spratt / Unsplash / Orlen

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.