Samochód z charakterystycznym logo "Uber" na dachu, na tle miejskiej ulicy.
LINKI AFILIACYJNE

Nowe przepisy dla kierowców w Bolt czy Uber. Bez polskiego prawa jazdy się nie obędzie

3 minuty czytania
Komentarze

Przepisy dla kierowców stale się zmieniają, jednak rzadko, kiedy dotyczą konkretnych grup zawodowych. Pewnym wyjątkiem od tej reguły będzie czerwcowa aktualizacja, która może sprawić, że firmy takie jak Bolt czy Uber stracą sporą grupę pracowników.

Taksówkarze i pracownicy firm przewozowych nie pojeżdżą bez polskiego prawa jazdy

Nowe przepisy dla kierowców firm przewozowych. Samochód taxi marki Toyota z logo Bolt, jadący po drodze w miejskiej scenerii z nowoczesnymi budynkami i znakami drogowymi w tle.
Fot. Bolt / materiały prasowe

Bezpieczeństwo na drodze jest niezwykle ważne, więc odpowiednie organy dbają o to, aby uczestnicy ruchu drogowego w Polsce byli jak najbardziej przygotowani do panujących w naszym kraju realiów. W myśl tej idei wkrótce zostaną wprowadzone nowe przepisy dla kierowców. Co ważne, nie dotyczy to wszystkich osób, które na co dzień korzystają z samochodów.

Dokładnie 17 czerwca kierowcy pracujący w firmach świadczących usługi przewozu osób będą zobligowane do posiadania polskiego prawa jazdy. W praktyce oznacza to, że pracownicy Bolta czy Ubera nie będą mogli przemieszczać się samochodami w godzinach pracy, jeśli ich dokument uprawniający do jazdy został wydany poza Polską.

Nowe przepisy dla kierowców są bezlitosne

Mężczyzna w eleganckim ubraniu otwiera tylnie drzwi czarnego samochodu, trzymając w ręce smartfon i zieloną torbę.
Fot. Uber / materiały prasowe

W rozmowie z serwisem money.pl uwagę na kłopotliwość nowych przepisów zwrócił Marcin Moczyróg, dyrektor generalny firmy Uber na Europę Środkową i Wschodnią. Mowa tu oczywiście o perspektywie firm świadczących usługi przewozu osób przez aplikację mobilną.

2024 r. może być dla sektora taxi rokiem kryzysu, zwłaszcza ze względów regulacyjnych. W Polsce już teraz brakuje 150 tysięcy zawodowych kierowców. Nowe przepisy mogą zablokować dostęp do rynku kierowcom bez polskiego prawa jazdy.

Może to doprowadzić do drastycznego zmniejszenia liczby taksówek na rynku, spadku jakości usług, w szczególności w dużych miastach, co przełoży się na brak możliwości skorzystania z usługi. Brak taksówek dostępnych dla pasażerów oznacza również kilkaset milionów złotych strat dla budżetu państwa z tytułu VAT.

Marcin Moczyróg, dyrektor generalny firmy Uber na Europę Środkową i Wschodnią dla money.pl

Naturalnie bardzo podobne zdanie posiadają polscy przedstawiciele konkurencji Ubera w postaci Bolta czy FreeNow. Niemniej Ministerstwo Infrastruktury zarzeka się, że nowe przepisy dla kierowców mają wpłynąć na bezpieczeństwo na polskich drogach.

Celem wprowadzenia takiego rozwiązania było zwiększenie bezpieczeństwa przewożonych osób, jak również uniemożliwienie świadczenia usług przewozowych przez kierowców, którzy nie spełniają wymagań niezbędnych do wykonywania zarobkowych przewozów osób samochodami osobowymi i taksówkami.

Ministerstwo Infrastruktury dla money.pl

Źródło: money.pl. Zdjęcie otwierające: Viktor Avdeev / Unsplash.com

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw