paczkomaty ładowarki

Zużyte akumulatory od elektryków przestaną się marnować. Powstał kolejny, potężny zakład

2 minuty czytania
Komentarze

Akumulatory z samochodów elektrycznych również nadają się do recyklingu. Wie coś o tym firma Li-Cycle, która właśnie uruchomiła jeden z największych europejskich zakładów recyklingu baterii litowo-jonowych. Pracowania mieści się w Magdeburgu około 150 kilometrów na zachód od Berlina.

W Europie powstaje największy zakład, który zadba o akumulatory samochodów elektrycznych

W Europie powstaje największy zakład, który zadba o akumulatory samochodów elektrycznych
fot. Pexels/ Kindel Media

Na europejskiej mapie zakładów recyklingu pojawił się nowy punkt. Mowa tu o pracowni należącej do kanadyjskiej firmy Li-Cycle, która specjalizuje się w przetwarzaniu akumulatorów oraz baterii. W przypadku zakładu, który powstał w Magdeburgu, pracownicy będą zajmować się akumulatorami litowo-jonowymi pozyskanymi z samochodów elektrycznych. Zgodnie z zapewnieniami spółki w ciągu roku ich nowa pracowania będzie w stanie przyjmować do 30 000 ton materiałów. Co więcej, w ostatnich dniach uruchomiono już pierwszą z dwóch linii produkcyjnych.

Niemiecki zakład, który nosi nazwę operacyjną „Spoke” jest częścią planu Li-Cycle, które chce zwiększyć swoją zdolność przetwarzania akumulatorów do 80 000 ton rocznie. Kolejnym krokiem firmy będzie uruchomienie drugiej linii produkcyjnej w Magdeburgu. Do tego wydarzenia ma dojść jeszcze w tym roku. Później Kanadyjczycy mogą chcieć otworzyć się także na inne kraje oraz rynki.

Zobacz też: Pożary elektryków się skończą? Polscy naukowcy przybywają na ratunek zwolennikom aut na prąd

Zakład „Spoke” ulokowany w Magdeburgu z automatu stał się jedną z największych tego typu pracowni w całej Europie (20 000 metrów kwadratowych i 10 000 metrów kwadratowych magazynu). W tym miejscu warto podkreślić, że niemiecki punkt obrabiając akumulatory stosuje technologię Spoke Generation 3, dzięki której baterie przechodzą przez linie produkcyjne bez konieczności rozładowywania, demontażu lub obróbki termicznej.

Jeśli interesuje was temat gadżetów do samochodu, bardzo możliwe, że chętnie rzucicie okiem na nasze zestawienia najlepszych wideorejestratorów oraz transmiterów Bluetooth do auta.

Źródło: Li-Cycle

Motyw