LINKI AFILIACYJNE

Jaki alkomat kupić? Warto mieć go w samochodzie, szczególnie po niedawnej zmianie przepisów

Dominika KobiałkaMichał Borowski
2 autorów
Zaktualizowano
Cyfrowy alkotest marki Clatronic z wyświetlaczem pokazującym godzinę i wynik testu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Clatronic AT 3605

Tani alkomat z wyświetlaczem. Gwarantuje dokładność wyniku do 0,01 promila.


jaki alkomat kupić

Oromed F11 Professional

Dzięki niewielkiej masie nadaje się na każdy wyjazd. Oferuje funkcję przypominającą o konieczności wykonania kalibracji.


Alcofind Expert

Czytelny i dokładny alkomat, który gwarantuje wysoką dokładność pomiarów do setnych części promila.


Amii Alcoblow

Alkomat często wybierany przez służby mundurowe, skutecznie przebada kilka osób w krótkim czasie.


Jaki alkomat kupić? To ważny dylemat

fotoradary pijani kierowcy mandaty jaki alkomat kupić
Fot. Monartfoto / Depositphotos

Alkomat to urządzenie, które niejednokrotnie może uratować nie tylko Waszą skórę, ale też życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Posiadanie alkomatu w samochodzie niesie za sobą wiele korzyści, które mogą mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo na drodze oraz unikanie negatywnych konsekwencji prawnych związanych z prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu.

W Polsce, gdzie dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, a kary za przekroczenie tego limitu są surowe, korzystanie alkomatu umożliwia samokontrolę i może zapobiec jeździe w stanie nietrzeźwości lub pozwala wskazać osobę, która w danych okolicznościach zapewni największe bezpieczeństwo podróżnych.

Jeśli nie jesteście pewni, czy w wydychanym powietrzu wciąż możecie mieć alkohol, to koniecznie się przebadajcie przed podróżą. W tym celu musicie podjąć się jednego z trzech działań: pójść po alkomat jednorazowy, przebadać się na komisariacie lub kupić własne urządzenie.

Myślicie o ostatniej opcji? Dobrze, że trafiliście na nasz ranking. Wybraliśmy dla Was cztery propozycje, które mogą pomóc w wyborze swojego alkomatu. Podejmując decyzję zakupową, warto zwrócić uwagę na typ sensora. Modele z sensorami elektrochemicznymi są droższe, ale oferują większą precyzję i wiarygodność pomiarów. Są one również rekomendowane przez ekspertów ze względu na długą żywotność i możliwość wielokrotnego użytku bez potrzeby częstej kalibracji​. Ale zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaki alkomat kupić, zerknijcie na nowe zmiany w przepisach dla prowadzących pojazdy.

Zmiany w przepisach dla kierowców w 2024 roku

Kobieta prowadząca samochód, widok z perspektywy pasażera, skupia się na drodze.
Fot. HayDmitriy / Depositphotos

Od 14 marca 2024 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. Zmiany są częścią nowelizacji Kodeksu karnego. Przede wszystkim, zatrzymanie samochodu dotyczy przypadków, gdy u kierowcy zostanie stwierdzone minimum 1,5 promila alkoholu w organizmie. Również pijani kierowcy (stężenie alkoholu powyżej 1 promila lub 0,5 mg/dm3), którzy spowodowali wypadek, muszą się liczyć z utratą auta.

Kolejnym istotnym warunkiem, który może prowadzić do konfiskaty pojazdu, jest popełnienie przestępstwa w warunkach recydywy, czyli gdy kierowca prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości po raz drugi w ciągu dwóch lat. Dodatkowo nowe przepisy obejmują sytuacje, w których dojdzie do wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia. Od niedawna, ucieczka z miejsca zdarzenia jest traktowana tak samo jak spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady, które pozwalają na uniknięcie przejęcia auta w dobrze uzasadnionych, szczególnych przypadkach. Nowe przepisy przewidują również szczególne rozwiązania dla sytuacji, gdy pojazd jest w leasingu, stanowi współwłasność, jest samochodem firmowym, czy został pożyczony. W takich przypadkach, zamiast konfiskaty pojazdu, na pijanego kierowcę może zostać nałożona kara finansowa w wysokości równowartości pojazdu.

Warto pamiętać, że alkomat nie zastąpi zdrowego rozsądku i nie powinien być jedynym kryterium decydującym o tym, czy ktoś powinien prowadzić pojazd. To narzędzie pomocnicze, które w połączeniu z odpowiedzialnym podejściem może znacząco przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Tak czy inaczej – dla pewności warto mieć go w samochodzie.

Jaki alkomat kupić? Jeśli najtańszy, to Clatronic AT 3605

Jaki alkomat kupić? Czarno-biały pilot zdalnego sterowania z wyświetlaczami cyfrowymi i przyciskami funkcyjnymi.
Fot. Clatronic / materiały prasowe

Clatronic AT 3605 to jeden z najtańszych wielorazowych alkomatów na rynku. Jego cena jest bardzo konkurencyjna względem innych urządzeń, co jednak nie znaczy, że jest zdecydowanie gorszy. Użytkownicy chwalą sobie jego prostotę używania i kompaktowe rozmiary. Ma też swoje wady: maksymalny pomiar to 1,9 promila, a typ czujnika to alkomat tlenowy. Mimo wszystko, jeśli potrzebujecie urządzenia, z którym tylko upewnicie się, że możecie prowadzić, to będzie świetny i bardzo tani wybór.

Jaki alkomat kupić? Oromed F11 Professional zaskoczy niewielką wagą

Alkomat cyfrowy z sensorem paliwa obok czarnej torby, ustników do dmuchania i baterii.
Fot. Oromed / materiały prasowe

Oromed F11 Professional to świetny wybór, jeśli szukacie urządzenia wysokiej jakości. Wyposażony jest w platynowy sensor elektrochemiczny, zapewniający precyzyjne pomiary oraz wyświetlacz LED, który ułatwia odczytanie wyników. Sprzęt ma czujnik przepływu powietrza, system zabezpieczający komórkę pomiarową przed uszkodzeniem w przypadku niewłaściwie przeprowadzonej próby oraz funkcję przypominającą o konieczności wykonania kalibracji. Dodatkowymi atutami jest pomiar z dokładnością do 0,05 promila i zakres pomiaru nawet do czterech promili. Waga alkomatu to jedyne 77 gramów. Pamiętajcie, że do urządzenia będą wam potrzebne ustniki. W zestawie otrzymujecie ich tylko pięć.

Jaki alkomat kupić? Alcofind Expert to prawdziwy profesjonalista

Czarny alkomat marki ALCOFIND model EXPERT obok czarnego etui ochronnego na białym tle.
Fot. Alcofind / materiały prasowe

Alcofind Expert to model, który charakteryzuje się nie tylko niskim zużyciem baterii, ale też niską wagą i kompaktowymi wymiarami. To rewelacyjne urządzenie, które podobnie jak Pro X3 wyposażono w wyświetlacz, a dokładność pomiaru następuje do dziesiętnych części promila. Producent informuje, że trzeba pamiętać o corocznej kalibracji (lub co 500 pomiarów).

Ten produkt wyposażony jest w platynowy sensor elektrochemiczny klasy Premium, stosowany również w alkomatach policyjnych.

Jaki alkomat kupić? Jeśli dla kilku osób, to Amii Alcoblow

Żółty detektor metalu z czarnym wyświetlaczem i paskiem na nadgarstek, izolowany na białym tle.
Fot. Amii / materiały prasowe

Amii Alcoblow to świetne urządzenie, które mogliście już poznać… w przypadku kontroli policyjnej. To jeden z tych alkomatów, które są używane przez służby mundurowe, dlatego świetnie spisuje się w szybkich badaniach kilku osób jedna po drugiej. Niestety, trzeba się liczyć z tym, że cena będzie znacznie wyższa od pozostałych.

Jego główną zaletą jest bezkontaktowy sposób działania, co eliminuje potrzebę używania ustników i ułatwia szybkie przeprowadzanie pomiarów na dużą skalę. Jednym z kluczowych atutów Amii AlcoBlow jest ekonomiczne użytkowanie, ponieważ urządzenie cechuje się niskim poborem baterii, który umożliwia wykonanie aż 5000 pomiarów na jednym komplecie baterii. Jeśli nie przeszkadza wam większy rozmiar i masa, to Amii Alcoblow jest świetnym wyborem.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Monartfoto / Depositphotos

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Motyw