paczkomaty ładowarki

Ile samochodów elektrycznych jeździ po polskich drogach? Zgaduj, ale i tak nie trafisz

2 minuty czytania
Komentarze

Samochody elektryczne z miesiąca na miesiąc stają się coraz popularniejsze. Mówią o tym suche statystyki prowadzone przez odpowiednie organy. W Polsce tego typu pojazdy liczymy już w dziesiątkach tysięcy, a najnowsze raporty potwierdzają, że „elektryki” powoli, lecz skutecznie podbijają rynek.

Samochody elektryczne w Polsce – ile takich pojazdów mamy w kraju?

Samochody elektryczne w Polsce – ile takich pojazdów mamy w kraju?

Samochody elektryczne poruszające się polskimi drogami stają się coraz powszechniejszymi i „normalniejszymi” obrazkami. Okazuje się, że na taki stan rzeczy wpływa nie tylko postęp społeczeństwa oraz częstsze rozmowy o „elektrykach”, ale również ich faktyczna popularyzacja na rynku. Zgodnie z najnowszymi raportami przygotowanymi przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) – pod koniec listopada na naszych drogach poruszało się dokładnie 59 187 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym.

Oznacza to, że przez pierwsze jedenaście miesięcy 2022 roku ich liczba zwiększyła się o 23 869 sztuk, czyli o 39%. Co ciekawe samochody w pełni elektryczne (29 780 sztuk) prześcignęły pojazdy typu plug-in (29 407 sztuk). Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że Polacy operują 2527 stacjami ładowania. 1799 to stacje AC (prąd przemienny), podczas gdy 728 z nich to stacje DC (prąd stały).

Samochody elektryczne w Polsce – ile takich pojazdów mamy w kraju?
Źródło: PZPM, PSPA

Zobacz też: Co oglądać na Amazon Prime Video, czyli zestawienie nowości na platformie

Cóż, jak łatwo zauważyć, samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze. Dodatkowo z miesiąca na miesiąc poszerza się infrastruktura ładowania, która wciąż jest dosyć skąpa, jednak nie możemy zarzucić jej braku rozwoju. W tym miejscu warto przedstawić zestawienie miast, w których zajdziemy najwięcej ładowarek do pojazdów elektrycznych.

  • Warszawa – około 250 ładowarek
  • Gdańsk – około 140 ładowarek
  • Katowice – około 100 ładowarek
  • Kraków – około 75 ładowarek
  • Szczecin – około 75 ładowarek
  • Poznań – około 75 ładowarek
  • Olsztyn – około 60 ładowarek
  • Wrocław – około 50 ładowarek

Źródło: PZPM

Motyw