Bolid RT11

Studenci z Wrocławia zbudowali bolid, który będzie ścigał się na torach w Europie

2 minuty czytania
Komentarze

Studenci Politechniki Wrocławskiej pokazali swoją nową konstrukcję – bolid RT11. Prezentacja samochodu odbyła się w centrum TMT Moto Group w Świdnicy. RT11 posiada silnik spalinowy, jednak kolejne bolidy zespołu PWR Racing Team najprawdopodobniej będą już elektryczne.

Co potrafi bolid RT11?

196 kg wagi, moc 87 koni mechanicznych i możliwość rozpędzenia się od 0 do 100 km/h w zaledwie 3 sekundy – to kluczowe informacje o nowym bolidzie zespołu PWR Racing Team. Studenci przy konstruowaniu samochodu zwracali dużą uwagę na odczucia kierowcy. Przykładem jest fotel z włókna węglowego dopasowany do kształtu pleców kierującego i zapewniający stabilną pozycję nawet przy dużych przeciążeniach.

Zazwyczaj studenci co roku prezentują nowy samochód. Tym razem jest jednak inaczej ze względu na pandemię. RT11 powstał w dwa lata. W porównaniu do poprzednika konstruktorzy zastosowali m.in. nowy układ dolotowy, który dostarcza więcej powietrza do silnika. Studentom udało się również zredukować masę większości elementów zawieszenia oraz poprawić ich serwisowalność. Kolejny bolid zespołu (RT12e) ma być już samochodem elektrycznym.

Nazwa RT11 ma związek z tym, że to już 11 bolid skonstruowany przez studentów wrocławskiej politechniki. W tym roku zespół PWR Racing Team zakwalifikował się do czterech zawodów w ramach Formuły Student. Zawodnicy 4 lipca rozpoczną rywalizację w Holandii, a potem czekają ich jeszcze wyjazdy do Czech, na Węgry oraz do Włoch.

Czytaj także: Tesla Model S Plaid – ponad 300 km/h i zagrasz na niej w… Cyberpunk 2077

Zespół PWR Racing Team powstał na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. To jedno z pięciu strategicznych kół na tej uczelni. Drużynę tworzy obecnie 80 studentów. Działalność PWR Racing Team jest wspierana przez ponad 120 sponsorów i partnerów z całego kraju.

źródło: PWr, zdjęcia: PWR Racing Team

Motyw