Osoba trzymająca kartę kredytową i smartfon, obok laptopa.

Przelewy międzynarodowe mogą być ratunkiem, ale też pułapką. Pokazuje to raport Visa

3 minuty czytania
Komentarze

Visa opublikowała doroczny raport związany z zagadnieniem, jakim są przelewy międzynarodowe. Dokument pokazuje, jak kluczowa dla wielu osób jest możliwość realizowania takich operacji. Z drugiej strony wiąże się z nią pewne zagrożenie.

Przelewy międzynarodowe zyskują na znaczeniu

pieniądze banknot 200 pln
Fot. Lukasz Radziejewski / Unsplash

Visa dostrzega, że przelewy międzynarodowe są ratunkiem dla milionów pracowników migrujących i ich rodzin. Opisywane zagadnienie dotyczy osób przebywających w różnych krajach, a Polska nie jest tu wyjątkiem.

Obecnie miliony ludzi na całym świecie przesyła pieniądze za granicę, aby wspierać w ten sposób krewnych w kraju pochodzenia, korzystając m.in. z przekazów pieniężnych. Polska szybko staje się częścią tego trendu, biorąc pod uwagę ponad 1,1 miliona cudzoziemców pracujących w naszym kraju. Są to także obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej, w tym z Ukrainy, Nepalu i Kolumbii, którzy szukają w Polsce perspektyw rozwoju, a przy tym często wspierają finansowo bliskich w swoich ojczyznach.

Sebastian Geldner, dyrektor rozwoju biznesu w regionie Europy Środkowo–Wschodniej, Visa

Bezpieczeństwo, szybkość i wygoda realizowania takich przelewów są tym samym coraz bardziej istotne dla całych rodzin i społeczności.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo.

Cyfrowe przelewy międzynarodowe kontra tradycyjne przekazy

Z raportu opublikowanego przez Visa wynika, że aplikacje cyfrowe są preferowanym sposobem przesyłania pieniędzy na świecie dla ponad dwóch trzecich osób, które z nich korzystają. 43% badanych nie doświadcza żadnych problemów przy wysyłaniu lub odbieraniu środków w sposób elektroniczny. Z kolei użytkownicy tradycyjnych metod przesyłania środków, takich jak na przykład czeki lub przekazy pocztowe, aż w 76–77% wskazali na występowanie problemów z wysyłaniem lub odbieraniem pieniędzy.

Osoba wykonująca przelewy międzynarodowe, trzymająca telefon i kartę kredytową.
Fot. Chayjitti Hongmanee / Shutterstock

Najpopularniejszym sposobem przekazywania pieniędzy z Polski za granicę są cyfrowe przelewy międzynarodowe (59%). Można je wykonać, używając do tego np. komputera lub smartfona do 1000 zł. Aplikacje cyfrowe są postrzegane jako najbezpieczniejsze przez 48% nadawców przelewów i 41% ich odbiorców.

Tradycyjne metody przekazywania pieniędzy mogą być pułapką

Visa wskazuje, że w wypadku korzystania z tradycyjnych metod przekazywania pieniędzy za granicę, występuje czasem pewna pułapka. Chodzi o ukryte koszty.

Raport „Międzynarodowe przepływy środków: upowszechnienie cyfrowych przekazów pieniężnych w 2024 r.” pokazał, że blisko jedna trzecia (31%) badanych cudzoziemców mieszkających w Polsce otrzymała ofertę darmowego przesłania pieniędzy za granicę tradycyjnymi metodami, które tak naprawdę wiązały się z koniecznością poniesienia ukrytych opłat.

Informacje o badaniu

Badanie zostało przeprowadzone przez Morning Consult w okresie od grudnia 2023 do marca 2024 r. na próbie prawie 45 000 nadawców i odbiorców przelewów i innych metod przesyłania pieniędzy za granicę w Ameryce Północnej i Łacińskiej, Europie, Bliskim Wschodzie i regionie Azji i Pacyfiku. Wywiady przeprowadzono online. W każdym kraju respondenci byli dobierani na podstawie spisu ludności, biorąc pod uwagę wiek, rasę i pochodzenie etniczne, płeć, wykształcenie i specyfikę rynku.

Jeśli tropikalna pogoda w Polsce doskwiera także tobie, podziel się z nami swoimi sposobami radzenia sobie z upałami!

Źródło: Visa/informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: BongkarnGraphic / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw