Grupa uśmiechniętych ludzi różnych narodowości w biurze.
LINKI AFILIACYJNE

Liczba ludzi na świecie a zmiany na rynku pracy

2 minuty czytania
Komentarze

Według danych Banku Światowego w 2022 r. na świecie było 7,951 mld ludzi. W Chinach było to 1,412 mld, w Indiach 1,417 mld, a w Stanach Zjednoczonych ponad 330 mln osób. W Polsce w tym samym okresie mieliśmy 36,82 mln. Jeśli chodzi o tempo wzrostu ludności dla naszego kraju, od 2004 r. jest ono ujemne i wynosi od -0,1% (2004 r.) do nawet -2,5% (2022 r.) corocznej zmiany.

Spadająca dzietność w Polsce i starzejące się społeczeństwo powodują, że w ostatnich latach bijemy rekordy w kontekście bezrobocia. Obecnie, patrząc na dane za kwiecień, możemy zauważyć, że tak niskiej liczby bezrobotnych w tym miesiącu nie było aż od 1991 r. Jak wynika z danych GUS-u, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,1% i bez pracy było zaledwie 791,1 tys. ludzi. 

Bezrobocie pozostanie niskie – w kolejnych miesiącach prognozujemy dalszy spadek. W trzecim kwartale kształtować się będzie blisko 5,0%, a następnie wzrośnie w okresie zimowym z uwagi na wahania sezonowe. Podobny scenariusz przedstawia Komisja Europejska, która prognozuje, że w 2025 r. średnioroczna stopa bezrobocia liczona według metodologii Eurostat spadnie nieznacznie z 3,0% do 2,9%, co nadal będzie jednym z najniższych poziomów w Europie.

mówi Sebastian Sajnóg, analityk w zespole makroekonomii PIE.

Dobra praca czeka na wszystkich

Na podstawie tych danych można stwierdzić, że w Polsce znajdowanie pracy powinno być obecnie stosunkowo łatwe, szczególnie w kontekście bardzo niskiego bezrobocia, które jest jednym z najniższych w Europie. Niska stopa bezrobocia, spadająca od lat, wskazuje na duże zapotrzebowanie na pracowników.

Spadająca dzietność i starzejące się społeczeństwo mogą dodatkowo zwiększać popyt na pracowników w różnych sektorach, co potencjalnie tworzy korzystne warunki dla osób szukających nowych wyzwań zawodowych lub chcących zmienić obecne miejsce pracy. Niskie bezrobocie sprzyja także negocjacji lepszych warunków zatrudnienia, takich jak wynagrodzenia, benefity czy elastyczność pracy.

Perspektywy na kolejne lata

Biorąc pod uwagę, że prognozy wskazują na utrzymanie niskiej stopy bezrobocia w najbliższych latach, warto rozważyć poszukiwanie nowego zatrudnienia, jeśli obecna praca nie spełnia oczekiwań – zwłaszcza w kontekście możliwości rozwoju, satysfakcji zawodowej czy warunków finansowych. 

Rynek stwarza dogodne okoliczności do znalezienia lepiej dopasowanej pozycji, co może przyczynić się do poprawy jakości życia i zadowolenia zawodowego.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw