Płatność telefonem za pomocą terminala kart płatniczych w kwiaciarni. Gotówka jest tu rzadko przyjmowana.

Gotówka idzie do lamusa. Polacy wolą płacić smartfonem

2 minuty czytania
Komentarze

Gotówka szybko w Polsce traci na popularności i trudno się dziwić. Obywatele doceniają wygodę smartfonowych płatności. A że nie mają nic do ukrycia, argument „niewykrywalnych” transakcji banknotami i monetami do nich nie przemawia. Najnowsze dane opublikowane podczas Forum Technologii Bankowych to potwierdzają.

Płatności smartfonem znów na górce

Klientka płacąca smartfonem przy terminalu płatniczym, w tle widoczny trzymający kawę barista.
Fot. Ekkasit A Siam / Shutterstock

Jak donoszą Cashless.pl i fundacja Polska Bezgotówkowa, w 2023 r. aż 23% wszystkich transakcji zakupowych na terminalach odbyło się właśnie przez płatność smartfonem lub smartwatchem, z wykorzystaniem technologii NFC i protokołów Google Pay i Apple Pay.

Względem 2022 r. jest to wzrost o silne 57%, gdyż wtedy to było zaledwie 14% wszystkich transakcji na terminalach. Nie ma w tym nic zaskakującego, gdyż płacenie smartfonem jest po prostu wygodne.

Dlaczego gotówka nie jest już tak popularna? – zdaniem autora

Rozproszone banknoty polskie o różnych nominałach, w tym widoczny banknot 100-złotowy.
Fot. RomanR / Shutterstock

Gotówka oznacza, że jeśli nie kolekcjonujemy paragonów z maniakalną pasją, łatwo stracić kontrolę nad własnymi wydatkami. Banknotów i monet używam coraz rzadziej, a gdy ta pojawia się w moich rękach, półświadomie uznaję ją za pieniądz wydany, bo nie znajduje się na koncie, nie widzę go w aplikacji mojego banku.

Płatność smartfonem oznacza również, że nie muszę nosić ze sobą portfela. Dokumenty mam w mObywatel, a telefon jest jednocześnie kartą płatniczą, biletem na tramwaj czy też kartą pokładową. Może i gotówka daje poczucie „wolności od bankierów i korporacji”, ale gdy nasze życia są tak zależne od poprawnego działania kilku międzynarodowych firm, takie detale przestają mieć znaczenie i stawiam po prostu na wygodę. A tą dają mi właśnie płatności smartfonem z systemem Android 14.

Czy jesteś zainteresowany wynagrodzeniami programistów? Wypełnij krótką ankietę (zajmie ci to tylko 10 sekund!), aby podzielić się z nami swoją opinią. Twoje odpowiedzi pomogą nam lepiej zrozumieć tę kwestię.

Zdjęcie otwierające: Roman Fenton / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw