Kobieta w garniturze i okularach medytuje na zewnątrz budynku. 4-dniowy tydzień pracy lub skrócenie czasu przebywania w biurze może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie pracowników.
LINKI AFILIACYJNE

Polacy chcą pracować krócej, a rząd obiecuje, że to zapewni. „Jeszcze w tej kadencji”

5 minut czytania
Komentarze

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada poważną zmianę w Kodeksie pracy. O co chodzi? Jeszcze w trakcie tej kadencji rządu mamy doczekać się krótszego tygodnia pracy. Na razie nie wiemy tylko, czy tygodniowy czas pracy zostanie skrócony przez wprowadzenie siedmiogodzinnych dni roboczych od poniedziałku do piątku, czy też przez czterodniowy tydzień pracy.

4-dniowy tydzień pracy. Od kiedy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że celem resortu jest skrócenie tygodnia pracy w Polsce jeszcze w tej kadencji rządu. Na stole leżą dwie opcje, z których jedna może już wkrótce stać się obowiązującym prawem: 

  • Praca od poniedziałku do piątku przez siedem godzin dziennie zamiast obecnych ośmiu
  • Praca od poniedziałku do czwartku, czyli czterodniowy tydzień pracy

Druga z tych opcji oferuje szerokie pole do manewru. Praca przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do czwartku oznaczałaby 32 godziny pracy tygodniowo, co jest krótszym wymiarem czasu pracy niż 35 godzin w przypadku 5-dniowego tygodnia pracy z dniówką skróconą o godzinę. Możliwe więc, że ustawodawca ustali łączny tygodniowy czas pracy na 35 godzin lub więcej, dając firmom możliwość samodzielnego decydowania o jego organizacji, uwzględniając preferencje pracowników.

Gdzie jest 4-dniowy tydzień pracy? 

Takie elastyczne rozwiązanie funkcjonuje od 2022 r. w Belgii, gdzie pracownicy mogą wybierać między systemem pracy przez 9,5 godz. dziennie przez 4 dni w tygodniu (38 godzin tygodniowo) a systemem 8-godzinnym przez 5 dni w tygodniu (40 godzin tygodniowo).

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiła 1 maja wizję dotyczącą skrócenia czasu pracy w Polsce, zapewniając, że celem jest utrzymanie wynagrodzeń pracowników na tym samym poziomie. 

Tak, czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy i będziemy o niego walczyć. Pracujemy, żeby żyć, a nie żyjemy, żeby pracować.

powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

W połowie kwietnia, omawiając plany swojego resortu, szefowa MRPiPS przypomniała, że kiedyś 40-godzinny tydzień pracy był nie do pomyślenia. — Ponad sto lat temu, gdy wprowadzono 40-godzinny tydzień pracy, zakazano pracy dzieci, a wprowadzono wolne soboty, pewnie też zastanawiano się, czy to ma sens. A stało się to standardem — zauważyła. 

Minister dodała, że Polakom brakuje czasu. Według najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), Polacy pracują tygodniowo trzy godziny dłużej niż wynosi unijna średnia. To aż 40,4 godz. tygodniowo. Dłużej od nas pracują tylko Grecy — 41 godzin tygodniowo.

Lepszy work life balance. Pilotaże w Polsce i za granicą

Niektóre firmy w Polsce już testują krótszy tydzień pracy. W styczniu br. firma Herbapol Poznań rozpoczęła wdrażanie 4-dniowego tygodnia pracy etapami. W pierwszym kwartale pracownicy mieli jeden gwarantowany wolny piątek w miesiącu, w trwającym obecnie drugim kwartale są to dwa piątki, w trzecim kwartale mają być trzy, a w czwartym kwartale wszystkie piątki mają być dniami wolnymi od pracy. Docelowo tygodniowy czas pracy w Herbapolu Poznań ma wynosić 32 godz.

Kobieta praca zdalna na laptopie na zewnątrz na drewnianym tarasie z widokiem na zalesiony krajobraz przy zachodzie słońca.
Fot. Olezzo / Shutterstock

Poza granicami naszego kraju, oprócz Belgii, krótszy tydzień pracy testowany jest m.in. w Niemczech. W pilotażowym programie bierze udział 45 firm, których załoga pracuje krócej, otrzymując jednocześnie standardowe wynagrodzenie. Eksperyment rozpoczął się 1 lutego i potrwa pół roku. 

Podobny eksperyment, obejmujący 61 firm, zakończył się niedawno w Wielkiej Brytanii. Pracownicy tych firm od czerwca do grudnia pracowali średnio 34 godziny w tygodniu za standardową pensję (wypłacaną pod warunkiem wykonania 100% zadań). Po zakończeniu okresu próbnego, 56 spośród 61 firm zgłosiło chęć kontynuowania takiego modelu pracy. Z kolei 18 firm potwierdziło, że wprowadzi tę zmianę na stałe.

Wymiar czasu pracy do zmiany

Krótszy, 4-dniowy tydzień pracy ma wiele zalet, które przekładają się zarówno na korzyści dla pracowników, jak i pracodawców. Jednym z najważniejszych argumentów jest poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników. Mniejsza liczba dni pracy redukuje stres i zmęczenie, co może prowadzić do większej satysfakcji z pracy i życia osobistego. 

Pracownicy mają więcej czasu na regenerację, co może zmniejszyć liczbę dni chorobowych i zwiększyć ich ogólną wydajność. Badania pokazują, że krótszy tydzień pracy może zwiększyć produktywność, ponieważ pracownicy są bardziej skoncentrowani i zmotywowani do efektywnego wykorzystania dostępnego czasu.

Kolejnym argumentem jest poprawa równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dodatkowy dzień wolny w tygodniu daje pracownikom więcej czasu na spędzanie go z rodziną, realizowanie pasji i zainteresowań, a także na załatwianie codziennych spraw bez konieczności korzystania z urlopu. Taka równowaga może prowadzić do większej satysfakcji z życia, co pośrednio wpływa na lojalność wobec pracodawcy i zmniejsza rotację pracowników.

Z punktu widzenia pracodawców, 4-dniowy tydzień pracy może przynieść oszczędności kosztów operacyjnych. Mniej dni pracy oznacza mniejsze zużycie energii, zasobów biurowych oraz potencjalnie niższe koszty związane z wynajmem przestrzeni biurowej. Ponadto firmy mogą zyskać reputację nowoczesnych i dbających o dobrostan swoich pracowników, co może przyciągnąć utalentowanych kandydatów i poprawić wizerunek firmy na rynku.

Kobieta i mężczyzna sfotografowani z boku pracują na laptopach w kawiarni.
Fot. Pexels / Canva Studio

Krótszy tydzień pracy może również pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Mniejsza liczba dni pracy oznacza mniej dojazdów do pracy, co może prowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń związanych z transportem. Pracownicy pracujący zdalnie przez dodatkowy dzień w tygodniu mogą również przyczynić się do zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych i redukcji śladu węglowego firmy.

Na koniec warto wspomnieć, że krótszy tydzień pracy może być bodźcem do innowacji i efektywniejszego zarządzania czasem. Firmy, które decydują się na wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy, często muszą przemyśleć swoje procesy i procedury, aby zmaksymalizować wydajność. Taka zmiana może prowadzić do bardziej efektywnych metod pracy i lepszego wykorzystania technologii, co przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw