Młoda kobieta korzystająca ze smartfona na tle budynku z flagami Unii Europejskiej.

Natychmiastowe przelewy coraz bliżej, trafią na konto w 10 sekund i to o każdej porze dnia

2 minuty czytania
Komentarze

Parlament Europejski zatwierdził przepisy umożliwiające wykonywanie natychmiastowych przelewów w euro na konta klientów w Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i firm. Nowe regulacje mają też zwiększyć bezpieczeństwo operacji finansowych przeprowadzanych drogą elektroniczną.

Natychmiastowe przelewy. Co wynika z przepisów?

osoba wykonująca natychmiastowe przelewy, Stos różnorodnych monet ułożonych na sobie przed klawiaturą komputera, ręka na klawiaturze.
Fot. krisana_antharith Depositphotos

Nowe regulacje zakładają, że niezależnie od dnia i godziny pieniądze mają dotrzeć do odbiorcy w ciągu 10 sekund. Płatnicy w takim samym czasie powinni zostać poinformowani, czy przelew doszedł do skutku.

Rozporządzenie w sprawie płatności natychmiastowych to długo oczekiwany krok w kierunku modernizacji płatności w ramach jednolitego rynku europejskiego. To koniec niedogodności związanych z oczekiwaniem na dostęp do środków przez dwa lub trzy dni robocze. Dostarczamy coś, na czym naprawdę zależy ludziom i firmom: przelewanie pieniędzy w ciągu 10 sekund o każdej porze dnia.

Michiel Hoogeveen, poseł sprawozdawca

Natychmiastowe przelewy. Kiedy przepisy wejdą w życie?

Dostawcy usług płatniczych powinni zgodnie z rozporządzeniem posiadać odpowiednie mechanizmy wykrywania oszustw i zapobiegania takim przypadkom. Chodzi o to, aby uniknąć zdarzeń, w których pieniądze trafiają na niewłaściwe konto. Przedsiębiorstwa oferujące w UE usługi płatnicze powinny w związku z tym świadczyć bez dodatkowych opłat usługę weryfikacji tożsamości odbiorcy.

Jeśli firma nie wywiąże się z obowiązków dotyczących zapobiegania oszustwom i spowoduje to straty finansowe, klienci na podstawie nowych przepisów będą mogli ubiegać się o odszkodowanie. Dostawcy usług będą musieli też sprawdzać, czy klienci nie są objęci sankcjami lub innymi środkami związanymi z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.

Nowe regulacje wejdą w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie dostaną 12 miesięcy na zastosowanie rozporządzenia.

Źródło: money.pl. Zdjęcie otwierające: seregalsv / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.