LINKI AFILIACYJNE

Tauron, polski dostawca prądu ostrzega przed oszustwami. Można stracić sporo pieniędzy

3 minuty czytania
Komentarze

Tauron boryka się z internetowymi oszustami, którzy wykorzystują sztuczną inteligencję. Przestępcy nie tylko podszywają się pod dostawcę energii elektrycznej, ale też wykorzystują wizerunki celebrytów i polityków, aby wzmocnić swoją wiarygodność w materiałach promocyjnych. Uważajcie, ponieważ jak zwykle bywa w takich przypadkach, i tu można łatwo stracić oszczędności życia.

Tauron ostrzega przed oszustami

Widok na nowoczesny budynek biurowy z szybami odblaskowymi i zaokrąglonymi narożnikami pod błękitnym niebem. Na dachu budynek ma umieszczony napis "TAURON".
Fot. Adrian Tync / Wikimedia Commons

Kampania przestępców jest tak intensywna, że firma postanowiła samodzielnie przestrzec przed nią klientów, także za pomocą swoich kanałów w mediach społecznościowych. Fałszywe artykuły na stronach internetowych mają informować o inwestycjach w projekt polskiej energii, mimo iż jedyną możliwością zainwestowania w spółkę jest zakup akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych, po uprzednim założeniu konta za pośrednictwem biura maklerskiego.

Oto co Biuro prasowe firmy energetycznej ma do przekazania na temat działań cyberprzestępców. Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z tych adresów i zostawiać na stronach np. własnego kontaktu telefonicznego. Korporacja nie prowadzi żadnych inwestycji w odnawialne źródła energii.

W sieci można natknąć się na fałszywe strony internetowe wykorzystujące wizerunek osób publicznych i logo Tauron. Strony te promowane są intensywnie w mediach społecznościowych — w tym na Facebooku, Instagramie, platformie X. W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje.

Przestrzegamy i podkreślamy: żadna spółka Grupy TAURON nie prowadzi kampanii promocyjnych dotyczących produktów inwestycyjnych, pożyczkowych, finansowych. Jedyną formą inwestycji autoryzowaną przez nas jest zakup akcji za pośrednictwem biura maklerskiego.

Sieć bywa wykorzystywana jako platforma cybernetycznych oszustw. Żeby nie dać się oszukać zalecamy stosować te cztery kroki rozsądku: po pierwsze sprawdź wiarygodność reklamy, która zachęca do inwestycji, po drugie: zachowaj wzmożoną ostrożność, kiedy oferta obiecuje olbrzymie zyski w krótkim czasie, po trzecie: nie działaj raptownie, daj sobie czas do namysłu.

Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy Tauron

Firma energetyczna przypomina o swoich właściwych adresach

Warto też pamiętać o trzech właściwych adresach, którymi dysponuje polska firma energetyczna. Tylko na nich uzyskacie oficjalne informacje, dokonacie płatności i uzyskacie profesjonalną pomoc w zakresie posiadanych przez Was usług.

Każdą podejrzaną reklamę lub ofertę możemy zgłosić na cert.pl, stronie zespołu działającego pod NASK — Państwowego Instytutu Badawczego. Wystarczy, że w prawym górnym rogu strony klikniemy przycisk Zgłoś incydent. Nawet pojedyncze zgłoszenie może sprawić, że służbom będzie łatwiej namierzyć zagrożenie i wyeliminować je — razem z odpowiedzialnymi za nie przestępcami — z sieci i życia publicznego.

Warto zachować ostrożność, bo przestępcom zdarzyło użyć się w reklamach nawet wizerunku Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Takie osoby nie będą miały żadnych skrupułów, by pozbawić nas oszczędności życia.

Zdjęcie otwierające: Tauron / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.