Rodzina z trójką osób: kobieta, mężczyzna i chłopiec patrzący na smartfona, siedzą razem na kanapie w jasnym pomieszczeniu.

Jak złożyć wniosek o 800+ na kolejny rok przez internet? Instrukcja w kilku krokach

3 minuty czytania
Komentarze

Już od 1 lutego 2024 roku będzie można wypełnić i złożyć wniosek do programu „Rodzina 800+” na kolejny okres świadczeniowy na rok 2024/25. Poniżej znajdziecie instrukcję krok po kroku, pozwalającą przejść przez cały proces w odpowiednich terminach.

Program „Rodzina 800+” – Od kiedy?

Program 800+ Rodzina na zewnątrz; kobieta klęczy i uśmiecha się, mężczyzna trzyma dziecko za ręce, chłopiec z otwartymi ustami wyraźnie się bawi, obok nich piłka nożna.
Fot. Gustavo Fring / Pexels

Program „Rodzina 800+” to zaktualizowana wersja wcześniejszego programu „Rodzina 500+”. Projekt został wprowadzony w Polsce z początkiem 2024 roku, a jego głównym celem jest wsparcie rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka.

Świadczenie wychowawcze w ramach tego programu wynosi 800 zł miesięcznie na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Dodatek finansowy przysługuje wszystkim rodzinom z dziećmi, niezależnie od ich dochodu czy aktywności zawodowej rodziców.

Program „Rodzina 800+” – Ważne informacje

Wnioski o świadczenie w ramach programu „Rodzina 800+” można składać od początku każdego roku świadczeniowego. Ten okres trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Rodzice i opiekunowie mają możliwość złożenia wniosku o 800+ na rok 2024/25 już od 1 lutego 2024 roku (na okres od 1 czerwca 2024 do 31 maja 2025).

Jeśli wniosek zostanie złożony w okresie od 1 lutego do 30 czerwca, prawo do świadczenia zostanie przyznane od początku okresu świadczeniowego, czyli od 1 czerwca. W przypadku złożenia wniosku po 30 czerwca, prawo do dodatku finansowego zostaje przyznane od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego.

Zmiana wysokości świadczenia z 500 zł na 800 zł odbywa się automatycznie, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów przez rodziców lub opiekunów. Jeśli więc składaliście wniosek w zeszłym roku na okres do 31 maja 2024 roku, dodatek będzie wypłacany w sposób ciągły.

Grafika promocyjna programu "Rodzina 800+", z uśmiechniętą dziewczynką w tłumie w tle i dużym logo programu na pierwszym planie.
Fot. gov.pl / materiały prasowe

800+ – Jak złożyć wniosek?

Aby złożyć wniosek o świadczenie w ramach programu „Rodzina 800+”, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Wnioski o świadczenie wychowawcze należy składać wyłącznie drogą elektroniczną. Do dyspozycji są trzy główne kanały wnioskowania.
  – Platforma PUE ZUS
  – Portal informacyjno-usługowy Emp@tia, dostępny pod adresem empatia.mpips.gov.pl
  – Bankowość elektroniczna.
 2. Po zalogowaniu się do wybranej platformy, należy wypełnić wniosek, podając wszystkie wymagane informacje. Warto mieć pod ręką dokumenty tożsamości oraz dane niezbędne do wypełnienia wniosku, takie jak numer PESEL.
 3. Po wypełnieniu wniosku, należy go elektronicznie wysłać do odpowiedniej instytucji. W przypadku platformy PUE ZUS oraz portalu Emp@tia proces ten jest całkowicie zautomatyzowany.
 4. Po złożeniu wniosku, należy poczekać na decyzję ZUS odnośnie do przyznania świadczenia.
 5. Świadczenie zostanie wypłacone na wskazany we wniosku rachunek bankowy.
 6. Szczegółowe informacje o procesie składania wniosków i wymaganych dokumentach znajdziesz na oficjalnej rządowej stronie.

Złóż wniosek w mBanku

Logo mBanku na tle składającym się z poziomych pasków w kolorach czerwonym, pomarańczowym, zielonym i niebieskim.
Fot. mBank / materiały prasowe

Aby złożyć wniosek przez stronę mBanku, można skorzystać z gotowego wniosku w:

 • Serwisie transakcyjnym: Zaloguj się na swoje konto i wybierz w serwisie transakcyjnym: Produkty > Usługi > Świadczenia dla rodziców (m.in. 800+)
 • Aplikacji mobilnej: Zaloguj się do aplikacji i wybierz: Usługi > Sprawy urzędowe > Dla rodziny (m.in. 800+) > Rodzina 800+ (złóż wniosek).

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Goodluz / Depositphotos