Kurs Nvidia szaleje. To nie przypadek, a przyszłość „zielonych” wygląda jeszcze lepiej

5 minut czytania
Komentarze

NVIDIA to firma, której nie należy przedstawiać fanom gamingu. Amerykański gigant znany jest przede wszystkim z produkcji kart graficznych. Oferuje też usługi dla graczy, jak na przykład Geforce NOW, które skupia się na możliwości grania w chmurze. W ostatnich dniach NVIDIA narobiła szumu, prezentując spektakularne wyniki finansowe, co dostrzegli przede wszystkim inwestorzy giełdowi – kurs „poszybował”. Sprawdźmy zatem, co takiego pokazała NVIDIA i jakie ma plany na przyszłość.

Wyniki NVIDIA zszokowały inwestorów

24 maja NVIDIA podała wyniki finansowe za pierwszy kwartał zakończony 30 kwietnia 2023 r. W raporcie widzimy następujące dane:

  • Przychody wyniosły 7,19 mld USD, co oznacza spadek o 13% w stosunku do analogicznego okresu rok temu, ale o 19% więcej niż w poprzednim kwartale,
  • Zysk na akcję rozwodnioną za kwartał wyniósł 0,82 USD (według standardów GAAP), co oznacza wzrost o 28% w porównaniu z rokiem poprzednim i aż o 44% w porównaniu z poprzednim kwartałem.
  • Zysk z działalności operacyjnej wzrósł do 2,14 mld USD z 1,86 mld USD w analogicznym okresie rok wcześniej (wzrost o 15%),
  • Zysk netto wyniósł 2,04 mld dolarów i wzrósł o 26% z poziomu 1,62 mld dolarów w analogicznym okresie rok wcześniej.
NVIDIA kryptowaluty
fot. Pexels / David McBee / Wikimedia Commons

Nic dziwnego, że wyniki finansowe rozgrzały inwestorów – w szczególności należy pochwalić zysk netto, a także z działalności operacyjnej i ich spore wzrosty. Takie wyniki musiały odbić się na kursie akcji – inwestorzy wręcz rzucili się do zakupów. Kurs w ciągu jednego dnia urósł z poziomu 305 USD na akcję do poziomu ponad 380 USD na jednostkę. Pytanie brzmi co dalej?

Nvidia

Być może odpowiedź na to pytanie ma dyrektor generalne firmy NVIDIA, który w notatce dla prasy podsumowuje wyniki:

„Branża komputerowa przechodzi dwie jednoczesne przemiany — przyspieszone przetwarzanie i generatywną sztuczną inteligencję. Bilion dolarów zainstalowanej globalnej infrastruktury centrów danych zostanie przeniesione z przetwarzania ogólnego do przyspieszonego przetwarzania, a firmy ścigają się, by zastosować generatywną sztuczną inteligencję w każdym produkcie, usłudze i procesie biznesowym. Cała nasza rodzina produktów do centrów danych — H100, Grace CPU, Grace Hopper Superchip, NVLink, Quantum 400 InfiniBand i BlueField-3 DPU — jest w produkcji. Znacząco zwiększamy naszą podaż, aby sprostać rosnącemu popytowi na nie”.

— powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny firmy NVIDIA.

Wygląda zatem na to, że NVIDIA już jest niekwestionowanym beneficjentem hossy w spółkach technologicznych, która ciągnięta jest przez wdrażanie sztucznej inteligencji w kolejne obszary naszego życia. Sądząc po słowach prezesa, można oczekiwać, że w kolejnych kwartałach NVIDIA może zaskoczyć inwestorów po raz kolejny.

W tym miejscu warto dodać, że spółka zapowiedziała też wypłatę kolejnej kwartalnej dywidendy w wysokości 0,04 USD na akcję 30 czerwca 2023 r. Wyniki finansowe nie uszły uwadze analityków. Dla przykład JPMorgan podniósł cenę docelową dla jednej akcji z 250 USD do aż 500 USD.

NVIDIA i jej plany na przyszłość

Karty graficzne GeForce zestaw

Jak już wspomniałem, NVIDIA z pewnością skorzysta na rozwoju sztucznej inteligencji. Trening modeli sztucznej inteligencji wymaga chipów z dużą ilością pamięci, a NVIDIA jest praktycznie jedyną firmą, która je produkuje. W raporcie za ostatni kwartał możemy ponadto przeczytać, że spółka planuje nadal identyfikować zmiany w branży, dostosowywać strategie oraz opracowywać nowe lub ulepszać istniejące produkty i technologie, aby sprostać zmieniającym się potrzebom rynku.

Firma chce również rozszerzyć swój ekosystem, spełniać coraz nowsze i bardziej wymagające standardy bezpieczeństwa i zgodności oraz rozwijać i utrzymywać infrastrukturę, aby skalować swoją działalność. W praktyce oznacza to dalszy rozwój takich usług jak Grace (jednostka dla centrów danych) oraz AI LaunchPad, wspierający sztuczną inteligencję w zarządzaniu centrami danych.

Obiecująca wydaje się też platforma Omniverse, dzięki której można symulować obiekty w 3D, które poddawane są prawom fizyki. Trudno nie zwrócić też uwagi na takie projekty jak NVIDIA AI i NVIDIA DGX Cloud – oparte na infrastrukturze chmurowej i oprogramowaniu do szkolenia i wdrażania modeli sztucznej inteligencji. Z pewnością dynamiczny rozwój czeka też dział automobilny, którego przychody urosły w pierwszym kwartale aż o 114%.

Perspektywy firmy NVIDIA na drugi kwartał roku fiskalnego 2024 są następujące:

  • Przychody mają wynieść 11 miliardów dolarów, plus minus 2%.
  • Marża brutto według standardów GAAP ma wynieść 68,6% plus minus 50 punktów bazowych.
  • Oczekuje się, że koszty operacyjne zgodne z zasadami GAAP wyniosą około 2,71 miliarda USD.

Oczywiście należy pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Na niekorzyść NVIDII mogą przemawiać zawirowania na rynku – możliwość recesji, a także czynniki geopolityczne związane z niepewnością na Tajwanie. Inwestorów może też odstraszyć wysoka kapitalizacja spółki na giełdzie oscylująca wokół 1 mld USD. Należy też pamiętać, że NVIDIA ma konkurencję w postaci takich spółek jak AMD czy Intel, które na rynku chipsetów i rozwiązań chmurowych rozpychają się i nie odpuszczą hossy związanej ze sztuczną inteligencją.

Źródło: nvidia, cnbc, finance.yahoo

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw